Kontrakcija aktivnosti privatnog sektora u eurozoni se pojačala, što je navelo ulagače da se klade da će Evropska centralna banka pauzirati svoju kampanju podizanja kamatnih stopa sljedeći mjesec.
Usluge su u augustu prestale biti svijetla tačka i slijedile su pad industrijskog sektora u dvije najveće ekonomije u regiji, što je dovelo do promjene tržišnih uloga i dovelo do pada prinosa na obveznice i euro.
Brojke su također donijele upozorenja da će se proizvodnja u bloku od 20 zemalja smanjiti u ovom kvartalu.
Brzi indeks menadžera nabave za regiju pao je na 47, dalje ispod praga od 50. Uslužna aktivnost smanjena je prvi put od kraja 2022. godine, dok se očekivalo da će se ekspanzija nastaviti u sektoru koji je donedavno bilježio snažnu potražnju.
Odvojeni podaci za UK pokazali su da su kompanije u privatnom sektoru pretrpjele prvo smanjenje u sedam mjeseci.
"PMI su bili vrlo slabi i naglašavaju loše izglede za najveće evropske ekonomije i rizike uoči septembarskog sastanka ECB-a o politici", rekao je Valentin Marinov, voditelj G10 FX strategije u Credit Agricoleu.
Brojke su bile posebno strašne u Njemačkoj, gdje je ukupna aktivnost opala najbržim tempom od prvog vala pandemije, koji je zaustavio ekonomiju u maju 2020. Francuska je izvijestila o trećem mjesečnom padu proizvodnje, dok se ostatak regije smanjio umjerenije.
Podaci pokazuju da će se eurozona smanjiti za 0,2 posto u trećem tromjesečju, u poređenju s rastom od 0,3 posto u tri mjeseca do juna, prema Cyrusu de la Rubia, glavnom ekonomistu Hamburške komercijalne banke.
''To jača ruke onih koji se zalažu za 'pauzu' u septembru'', rekao je Dirk Schumacher, ekonomist u Natixisu SA. "Ekonomija očito ne ide dobro s obzirom na ove brojke".
Evropske obveznice su ojačale, pri čemu je 10-godišnji njemački prinos pao za čak 12 baznih bodova na 2,53 posto, što je najniži iznos u gotovo dvije sedmice. Trgovci sada procjenjuju 40 posto šanse da ECB poraste za četvrtinu boda sljedeći mjesec, u poređenju s 55 posto prije objave.
Šta Bloomberg Economics kaže...
''Upravno vijeće i dalje je zabrinuto zbog rizika naviše za izglede inflacije i naše je trenutno stajalište da će ih to potaknuti na posljednje povećanje stope u septembru. Ali znakovi usporavanja ekonomije mogli bi dominirati i natjerati Upravno vijeće na pauzu'', Maeva Cousin, ekonomistica.
Euro je pao u odnosu na većinu svojih kolega iz Grupe od 10 i dosegao jednogodišnji najniži nivo u odnosu na funtu prije nego što je taj potez poništen jer su slabe brojke britanskog PMI-ja povukle funtu prema dolje. Zajednička je valuta oslabjela čak 0,3 posto prema dolaru na najniži nivo u dva mjeseca na 1,0810 dolara, dok je funta pala 0,6 posto na 1,2650 dolara.
"Uslužni sektor eurozone nažalost pokazuje znakove opadanja u skladu s lošim rezultatima proizvodnje", rekao je De la Rubia u izjavi. ''Uslužne kompanije izvijestile su o smanjenju aktivnosti prvi put od kraja prošle godine, dok je proizvodnja ponovo pala''.
Ranije brojke iz Australije ukazivale su na produbljivanje pada, dok je mjera za Japan pokazala solidan rast. Predviđa se da će brojke iz SAD-a pokazati stabilan rast.
Iako bi usporavanje aktivnosti trebalo poduprijeti pauzu ECB-a, izvještaj o PMI-ju od srijede također je stigao s upozorenjem o tvrdoglavim cjenovnim pritiscima.
Glavne stope troškova inputa i inflacije prodajnih cijena porasle su u augustu, dijelom zbog plaća, saopćio je S&P Global. Mjere su i dalje signalizirale dosta niže pritiske nego što je bilo viđeno tokom većeg dijela protekle dvije i po godine.
"Ako temeljna inflacija iznenadi uzlaznom linijom dok se ekonomski izgledi pogoršavaju, ECB bi mogla doći u iskušenje da požuri s još jednim povećanjem u septembru, što bi zapravo mogla biti njihova posljednja prilika za povećanje", rekao je Francesco Pesole, FX strateg u ING-u.
Bilo je i znakova da tržište rada, koje je do sada bilo otporno na pogoršanje ekonomskih izgleda, počinje osjećati pritisak. Zapošljavanje je gotovo zastalo jer su se kompanije suočile s tmurnijim izgledima za predstojeću godinu, rekao je S&P Global.
Poslovno povjerenje je palo, uglavnom potaknuto manjim zaostatkom posla. Kompanije su također navele zabrinutost "zbog šireg usporavanja ekonomije kod kuće i na izvoznim tržištima", navodi se u izvještajima.