Broj gradova i opština u Srbiji koji su proglasili vanrednu situaciju zbog poplava popeo se na 52, a od 26. maja, kada su počela prva izlivanja rijeka, do danas evakuisano je ukupno 295 ljudi. Samo u posljednja 24 časa evakuisano je čak 217 građana.
Zamjenik načelnika Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Nedeljko Gagić rekao je da je situacija trenutno mirna i da nema novih izlivanja rijeka. Prema njegovim riječima, najveća šteta je nastala na teritoriji Rasinskog upravnog okruga, Raškog upravnog okruga, Šumadijskog upravnog okruga.
"U tim centralnim dijelovima Srbije šteta je nanijeta najviše na stambenim objektima. Bilo je dosta štete i na objektima javnih ustanova kao što su bolnice, velika šteta je nanijeta i na poljoprivrednim površinama koje su pod vodom, a ovi bujični potoci, bujične poplave nanijeli su i velike štete putnoj infrastrukturi, najviše tu mislim na lokalne puteve, nekategorisane puteve, a bilo je štete i na magistralnim putevima“, reka je Gagić za RTS.
Voda je u petak odnijela most na regionalnom putu u mjestu Adrani kod Kraljeva, a ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić rekao je da će taj most biti osposobljen za saobraćaj u narednih 10 dana i najavio gradnju novog mosta. Rok za izgradnju je četiri mjeseca, a gradiće ga d.o.o. "Novi Pazar put".
Narednih dana, kako je objasnio, radiće se devijacija - napraviće se cijev kroz koju će prolaziti rijeka, uradiće se zemljani nasip, tako da će put sa asfaltom biti pušten za saobraćaj. "Moraće da se vozi sporije, ali će saobraćaj ići. To je ono što ćemo prvo raditi, što je urgentna mjera. Sljedeća mjera je da se sruši ovaj most, da se izgradi novi most."
U subotu ujutru pred naletom bujice uništen je i most preko Zapadne Morave, koji spaja čačanska sela Mrčajevce sa čačanskim selima Mršinci i Slatina. U trenutku rušenja na mostu nije bilo nikoga, a most je već bio oštećen u poplavama i preko njega je bio zabranjen saobraćaj. Mještani su taj most ipak koristili jer je on najkraća veza između dva sela, a alternativni put je dug 40 kilometara.
Pripadnici Sektora za vanredne situacije tokom noći su preventivno obilazili sve kritične vodotokove na teritoriji cijele Srbije, a bili su angažovani na crpljenju vode u Boru u naselju Savača, u mjestu Šarlinac, opština Doljevac iz podruma Gerontološkog centra, u Jagodini na lokaciji nove industrijske zone, kao i na evakuaciji životinja u domaćinstvu u Grockoj. Specijalistički tim za spasavanje i rad na vodi sinoć je u mjestu Mirosaljci, GO Lazarevac, evakuisao jedno lice koje je upalo u rijeku Turija.
Na snazi je trenutno ukupno 52 vanredne situacije - za cijelu teritoriju gradova Kruševac, Bor, Čačak, Loznica, Jagodina, Prokuplje, Kraljevo, opština Aranđelovac, Aleksandrovac, Lučani, Topola, Rača, Lebane, Doljevac, Rekovac, Arilje, Aleksinac, Svilajnac, Paraćin, Sokobanja, Despotovac, Sjenica, Koceljeva, Vladimirci, Babušnica, Boljevac, Vrnjačka Banja, Ćuprija, Ćićevac, Ražanj, Trstenik, Medveđa, Kuršumlija, Brus, Vladičin Han, Žitorađa, Blace, Kučevo, Smederevska Palanka.
Dio teritorija: Grada Šapca i Užica, opština Trgovište, Bojnik, Požega, Beočin, Irig, Priboj, Žagubica, Ivanjica, Kosjerić, Varvarin, Majdanpek.
Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na sve građane da ne prilaze nabujalim bujičnim vodotokovima, da u slučaju eventualne opasnosti slušaju nadležne institucije i da, ukoliko voda prijeti da uđe u domaćinstva, iskoriste džakove sa pijeskom da obezbijede lokaciju, kao i da se u slučaju direktne opasnosti popnu na više etaže, isključe električnu energiju i pozovu vatrogasce na broj 193 ili policiju na 192, kako bi im bila pružena adekvatna pomoć.