Spasilački timovi iz inostranstva su u utorak počeli pristizati u Tursku nakon dva zemljotresa koja su u ponedjeljak potresla granicu ove države sa Sirijom. Broj žrtava je dostigao 4.000, a milioni su ostali bez struje ili grijanja.
Stanovnici obje države su nastavili potragu za preživjelima među hiljadama uništenih zgrada nakon što su region pogodila dva zemljotresa, jačine 7,7 i 7,6 stepeni prema Richterovoj skali, saopštili su iz Turske agencije za vanredne situacije (ADAF).
U Tursku su spasilačke timove poslali Rumunija, Švicarska, Azerbejdžan i Liban, kako navodi potpredsjednik Turske Fuat Oktay. Kineski mediji prenose da će vlada azijske zemlje poslati pomoć vrijednu 40 miliona juana (5,9 miliona dolara).
Ministarstvo odbrane Turske je počelo brodovima evakuisati povrijeđene iz luke Iskenderun na istoku Mediterana i da podizati improvizovane bolnice u zoni potresa.
Predsjednik Turske Recep Tayyip Erdogan opisao je situaciju kao "najgoru katastrofu u prethodnih 100 godina". Dodao je da trenutno ne može da se nagađa o konačnom broju žrtava i proglasio sedam dana žalosti.
U zemljotresu je povrijeđeno 16.000 ljudi, a nedostatak goriva je otežavao spasilačku akciju.
Turska je nakon zemljotresa zaustavila dotok sirove nafte do svog izvoznog terminala Džejhan na obali Sredozemnog mora, zbog predostrožnosti, prema navodima zvaničnika koji je želio ostati anoniman.
Također, turska berza Borsa Istanbul zaustavila je trgovanje osam akcija dok ne budu objavljene izjave o poslovanju njihovih firmi u ograncima koji su smješteni u oblasti zemljotresa.
Više detalja u tekstu na linku.
- u saradnji sa Onut Ant