Dolaze nove generacije koje više ne kupuju proizvode na bazi emocija i povezivanja sa zemljom porijekla. Te generacije traže jedan novi i drugačiji pristup, rekao je Edin Saračević, čovjek koji stoji iza brenda "Filly Foods", kompanije specijalizirane za prodaju i distribuciju etno hrane s područja Zapadnog Balkana na tržištu Sjedinjenih Američkih Država.
"I ne samo to, ko kaže da naše tržište ne može biti znatno veće od naše dijaspore", rekao je.
On je uvjeren da hrana iz naše regije ima šansu na tržištu SAD-a ako se poveća obuhvat tržišta kojem se obraćamo, a u njemu važan dio čine mladi ljudi, ali i potrošači koji nemaju porijeklo s ovih područja.
"Da bi došli do klijenata koji se, najlakše rečeno, ne prezivaju na '-ić', naši proizvođači moraju ponuditi jedinstvene proizvode koji se ne mogu lako pronaći na policama američkih marketa, biti zdravi, organski, posebni i drugačiji, ali moraju i ponuditi neku priču iza sebe", dodaje Saračević.
Upravo ta ideja povezala je kompaniju "Filly Foods" s USAID CATALYZE programom za podsticaj rasta malih i srednjih preduzeća (Engines of Growth), koji radi s privatnim sektorom na Zapadnom Balkanu. Cilj im je osigurati pristup novim tržištima, osnažiti mala i srednja preduzeća te ponuditi alternativne oblike financiranja, kreditiranja, razvoja i investiranja u regionalnu ekonomiju.
"Uz podršku Programa smo razvili kampanju 'Žene u izvozu hrane', koja prvi put nudi specijalizirani program podrške ženskim biznisima u prehrambenoj industriji zemalja Zapadnog Balkana da izađu na tržište Sjedinjenih Američkih Država. Uz njihovu podršku upravo smo raspisali javni poziv čiji je cilj izabrati 11 ženskih kompanija koje će biti dio ove inicijative", napominje Saračević.
Projekat planira kompletnu podršku u pripremi i realizaciji izvoza, prodaju u SAD-u kroz pozicioniranje i plasman u online kanalima, uključujući mentorsku podršku prilikom pripreme za izvoz i ispunjavanja svih regulativa i uslova, organizaciju špedicije i transporta, redizajn etikete, ulistavanje na online platforme za prodaju hrane, promociju proizvoda kroz posebno kreirane i sponzorisane digitalne kampanje na američkom tržištu i direktnu promociju ka kupcima na tržištu SAD-a.
Također, podrška će obuhvatiti online prodaju putem maloprodajne platofrme MezeHub.com, Amazona i Walmarta. Saračević je o ovome govorio prošle sedmice na događaju "Žene u srpskoj industriji hrane" u Privrednoj komori Srbije.
"Po dosadašnjem broju prijava, vidimo da je interes ogroman i da ženski biznisi u ovom sektoru imaju šta da ponude. Pored Srbije, prijave nam stižu iz Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Albanije te vjerujem da ćemo napraviti odličnu reprezentaciju za projekat koji slijedi", dodao je.
Edin smatra da ovaj pilot-projekat koji je podržao USAID-ov program može biti putokaz proizvođačima iz cijelog regiona i u budućnosti.
"Na nedavno održanoj radionici u Novom Sadu članovi našeg tima su imali priliku razgovarati s predstavnicama malih i srednjih preduzeća. Oni se suočavaju s izazovima u vezi s naplatom, pristupom finansiranju, pronalaskom investitora i konačno, pristupom tržištu. I tu prepoznajemo gdje se naš projekat uklopio u sve što USAID CATALYZE program za podsticaj rasta malih i srednjih preduzeća radi po svim drugim spomenutim pitanjima", dodaje osnivač kompanije "Filly Foods".
Saračević napominje da je za prodor s ograničenog kruga klijenata, gdje se uglavnom oslanjamo na dijasporu, na šire tržište potrebno ponuditi inovativan, zdrav i drugačiji proizvod. Činjenica da će iza ovih brendova stajati žene znači i priliku više.
"Žene su dominantni donosioci odluka u tome šta se kupuje u nabavci. I zato je izuzetno važno da mi komuniciramo poruku i da je ovo podrška ženskim biznisima u regiji. Kada kupujete brendove "women-led" biznisa, i kupac i prodavac i distributer šalju važnu, odgovornu i društveno relevantnu poruku", zaključuje Saračević.
U post-pandemijskom vremenu međunarodno tržište distribucije hrane se mijenja. Tako su se promijenili i putevi komunikacije od proizvođača iz dalekih zemalja do potrošača u Atlanti, Chicagu, St. Louisu ili New Yorku. Jedno je sigurno, poslije ove priče ajvar, marmelada i brojni drugi autentični proizvodi naših krajeva neće biti nepoznanica na američkom tržištu. Prave prilike za prehrambeni sektor Zapadnog Balkana tek dolaze. Lijepo je znati da su pioniri ovog puta baš žene.