Iako postoji mogućnost za odbacivanjem ideje o zabrani uvoza ruske nafte, vlade nisu odustale od traženja kompromisa s Mađarskom.
Neke zemlje Evropske unije kažu da je možda vrijeme da se razmotri odgađanje zabrane ruske nafte kako bi mogle nastaviti s ostatkom predloženog paketa sankcija ako blok ne može uvjeriti Mađarsku da podrži embargo.
Vlade nisu odustale od svog cilja za dogovor s Budimpeštom o cijelom paketu, uključujući postepenu zabranu nafte, do ponedjeljka, kada se ministri vanjskih poslova EU sastaju u Bruxellesu, tvrde diplomati EU.
Previše štetno za Mađarsku
Ali ideja o odbacivanju poteza protiv ruske nafte, za koju je Mađarska rekla da bi bila previše štetna za njezinu ekonomiju, dobiva podršku, dodali su diplomati. Druge su zemlje, međutim, zabrinute da bi sadašnje uklanjanje bilo znak slabosti, rekao je drugi diplomat.
Mađarski premijer Viktor Orban ranije je sugerirao da bi čelnici EU-a na summitu trebali raspravljati o svakoj zabrani nafte. Sljedeći je zakazan za kraj maja.
Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku, Josep Borrell, rekao je novinarima u petak da će potaknuti ministre vanjskih poslova da "pruže politički poticaj" za paket, uključujući embargo na naftu, ako ministri ne postignu dogovor prije toga.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen ranije je ove sedmice zakazala videopoziv s Orbanom i regionalnim čelnicima kako bi razgovarali o mogućem kompromisu. No, poziv je odgođen i još uvijek nije ponovo zakazan.
Prijedlogom EU-a nastoji se zabraniti uvoz ruske sirove nafte u sljedećih šest mjeseci i rafinirana goriva do početka januara. Unija je ponudila Mađarskoj i Slovačkoj do kraja 2024. da se povinuju sankcijama, a Češkoj do juna iste godine budući da su u velikoj mjeri ovisne o ruskoj nafti.
Mađarska je u srijedu pooštrila svoj javni stav, rekavši da će povući svoju prijetnju blokiranjem embarga samo ako se isključi njezin uvoz putem cjevovoda.
Šesti krug sankcija
Dodatne zemlje, uključujući Bugarsku, također su počele zahtijevati izuzeća od predložene zabrane.
"Zatražili smo i dobit ćemo ista izuzeća od naftnog embarga kao i druge evropske zemlje", rekao je zamjenik premijera Assen Vassilev zastupnicima u petak u Sofiji. "Kada je važno za Bugarsku, kada stojimo uz našu politiku, možemo braniti svoje interese".
EU sankcije zahtijevaju jednoglasnu podršku svih 27 članica. Osim zabrane nafte, prijedlog bloka za šesti krug sankcija uključuje planove za isključenje još tri ruske banke iz međunarodnog platnog sistema SWIFT i zabranu pružanja savjetodavnih usluga i usluga odnosa s javnošću ruskim kompanija, među ostalim koracima.
Očekuje se da će strategija EU da se odvikne od ruske energije do 2027., a koja bi trebala biti objavljena sljedeće sedmice, ocrtati ograničeno ulaganje koje će biti potrebno u kratkoročnom razdoblju u naftnu infrastrukturu kako bi se garantovala sigurnost opskrbe zemljama koje su u potpunosti ovisne o naftovodima iz Rusija.