Predsjedništvo Bosne i Hercegovine podržalo je Prijedlog državnog zakona o transportu prirodnog plina, regulatoru i unutrašnjem tržištu u Bosni i Hercegovini, izjavio član Predsjedništva BiH Denis Bećirović.
Upravo je Bećirović u rujnu ove godine u zvaničnu proceduru uputio ovaj prijedlog državnog zakona. Kako tvrdi, on je podržan na osmoj redovnoj sjednici Predsjedništva BiH.
Ovo je prvi put da državni organ vlasti BiH predlaže zakonsko uređenje sektora prirodnog plina u BiH na cjelovit način. "Kao predlagač ovog zakona, argumentima sam dokazao da je međuentitetski transport državna nadležnost", rekao je.
Transportom plina kroz dva entiteta ispunjena je osnovna pretpostavka da plin bude reguliran na nivou države, dodao je Bećirović. "Tu se ne radi o prijenosu nadležnosti. Naprotiv, to je ispunjenje ustavne obaveze, i to onaj najbitniji dio."
U izradi zakona učestvovao je tim eminentnih eksperata iz date oblasti, predvođenih BH Gasom, EU i međunarodnim ekspertima iz date oblasti, priopćili su ranije.
Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je ranije da Bećirović drugi put pokušava nametnuti pitanje regulacije plina, te je ocijenio da je ovo još jedan u nizu pokušaja nametanja zakona koji nema pravnog osnova, jer su oblast energetike i plina u nadležnosti entiteta.
On je pojasnio da Republika Srpska ima Zakon o plinu i certifikovanog operatera transportnog sistema, što Federacija BiH nema.
"Republika Srpska se kreće u skladu s Ustavom i zakonima kojima je uređena ova oblast", kaže Đokić.
Đokić je ocijenio da je Bećirovićeva aktivnost kojom je u proceduru uputio Prijedlog zakona o transportu prirodnog plina, regulatoru i unutrašnjem tržištu u BiH "samo pucanje u prazno", prenosi Srna.
Pristup Zapada
Nedovoljan napredak je postignut u oblasti energetskog sektora Bosne i Hercegovine (BiH) još od 2019. godine, kada su politički lideri potpisali zajedničku izjavu kojom su se obvezali da će reforme energetskog sektora gurnuti naprijed, rekao je američki veleposlanik Michael Murphy ranije ove godine.
"Reforma energetskog sektora nije luksuz, to je imperativ", naglasio je na Energetskom summitu u Neumu. BiH je bez državnog zakona o električnoj energiji i prirodnom plinu. Tržište električne energije i prirodnog plina nije jedinstveno regulirano te nedostaje burza električne energije.
Državni zakon o prirodnom plinu bi također osigurao slobodnije i konkurentnije tržište prirodnog plina u BiH te usklađivanje tržišta s regulativom EU-a. Murphy naglašava da je nadležnost za plin isključivo na državnoj razini.
"To je potvrđeno Sporazumom o plinu u BiH iz 2007. godine, koji je podržao tadašnji predsjednik, sada premijer Republike Srpske (Milorad) Dodik, jer je znao da će koristiti Republici Srpskoj i njenim građanima."