Nova godina donosi složen i dinamičan ekonomski pejzaž obilježen promjenama na više frontova. Nakon razdoblja intenzivnog monetarnog zaoštravanja, monetarna politika Feda trebala bi popustiti. Istovremeno, novoizabrani predsjednik Donald Trump najavljuje ekspanzivnu fiskalnu politiku koja bi mogla dodatno testirati stabilnost američkog proračuna suočenog s rekordnim izdvajanjima za kamate.
Stoga u 2025. očekujem nastavak opreznog i postupnog popuštanja monetarne politike Feda. Do kraja godine Bloomberg Adrijini analitičari očekuju da bi referentna kamatna stopa mogla pasti na razinu od 3,75 posto, što je za 175 baznih bodova niže od najviše stope ovog ciklusa monetarnog zaoštravanja, dakle 5,5 posto.
Temeljna inflacija trebala bi oslabiti, podržana geopolitičkom stabilizacijom i postupnim hlađenjem tržišta rada. Trump najavljuje ekspanzivnu fiskalnu politiku, što bi moglo dodatno povećati ionako rekordna izdvajanja za kamate iz proračuna. Ipak, očekujem da će prevladati razumniji pristup i da će se strasti smiriti tijekom godine.
Tržište rada je posljednjih mjeseci bilo pod značajnim pritiskom, no vidljivi su prvi znakovi smirivanja. Blagi rast nezaposlenosti vidljiv je posljednjih mjeseci i Fed će to smatrati glavnim pokazateljem daljnjih odluka.
Zabrinutost zbog broja zaposlenih koji rade na dva ili više poslova često se smatra indikatorom pregrijavanja ekonomije. Međutim, trenutni podaci pokazuju da svega 5,1 posto zaposlenih radi više poslova, što je u skladu s višegodišnjim prosjekom. Stoga, prema procjeni Bloomberg Adrije, nema ozbiljnijih naznaka pregrijanosti ni ekonomije ni tržišta rada.
Mnogo toga ovisit će o početku mandata novoizabranog predsjednika. Najvažnije i najeksponiranije odluke često se donose u prvim mjesecima mandata pa će pritisak na Fed i dalje biti prisutan. Ipak, očekujem da će neovisnost Feda ostati ključna poruka Jeromea Powella.
U idućoj godini Fed će vjerojatno imati manji utjecaj na tržište dionica nego ove godine. Da bi tržište raslo u skladu s očekivanjima analitičara (+10 posto rasta zarada za S&P 500), kompanije će morati značajno povećati svoje zarade kako bi opravdale trenutno povišene valuacije. Trenutni P/E pokazatelj S&P 500 indeksa iznosi preko 27, što je 12 posto iznad petogodišnjeg prosjeka.
Tržište dionica, ali i kriptovaluta pršti od optimizma novoizabranog predsjednika, no ostaje pitanje kako će se stvari odvijati u geopolitičkom smislu, ali i domaćoj fiskalnoj politici. Ako se većina najavljenih stvari Donalda Trumpa provede u djelo, možemo očekivati nastavak rasta dioničkog tržišta, ali i rast prinosa na američke obveznice i nastavak rasta javnog duga.
Zaključno, 2025. godina donosi balans između prilagodbe monetarne politike, fiskalnih izazova i geopolitičkih neizvjesnosti, što će oblikovati uvjete za gospodarstvo i tržišta.