Svaki dan čujemo ili pročitamo razne priče o "brzoj online zaradi". Da, online zarada je itekako moguća, ali brza? To zavisi od platforme koju koristite i šta je to što ustvari "prodajete" drugima.
Kao neko ko je već godinama aktivan na platformi LinkedIn, slobodno mogu reći da je trenutno najbolji izbor za bilo koga ko nudi usluge ili želi podići vlastitu biznis na neki novi nivo.
LinkedIn je platforma gdje vaše godine i radno iskustvo zaista nisu presudan faktor vašem uspjehu. Da počnemo?
LinkedIn je broj jedan platforma u svijetu za lično brendiranje i razvoj biznisa
Kada pomislite na kompaniju Tesla, koja je vaša prva asocijacija? Elon Musk, zar ne? Ili probajmo lokalno. Kompanija ZenDev? Senad Šantić.
Ovaj fenomen je lahko objasniti. Danas imamo novi trend koji se zove "founder brand", gdje su imena ispred kompanija puno bitnija nego same kompanije. Ovaj se trend po mnogočemu ističe na LinkedIn-u, gdje je upravo lično brendiranje jedna od najvećih koristi ove platforme.
Kako raste vaše ime, broj vaših pratioca, te popularnost vašeg sadržaja kojeg pišete, tako raste i vaš biznis. U 2024. godini, LinkedIn je broj jedan platforma u svijetu za lično brendiranje i razvoj biznisa. Bez premca.
LinkedIn? E čuj, LinkedIn?!
Ovo je neka normalna reakcija koju dobijem od ljudi kada spomenem LinkedIn kao platformu na kojoj se mogu "obogatiti". Mnogi smo kroz godine navikli na LinkedIn kao platformu za traženje poslova. To je naš nekadašnji "online CV".
Međutim, u toku pandemije, ova platforma je usmjerila svoj fokus sa pretrage poslova na lično brendiranje tj. kreiranje sadržaja od strane njenih korisnika, među kojima termin "kreator" polahko postaje i uzrečica. LinkedIn danas broji preko jednu milijardu korisnika, tj. kreatora sadržaja.
Ukoliko volite da pišete i dijelite znanje, dobrodošli u nove poglavlje vaše karijere.
Prednosti i mane LinkedIn-a
Uprkos velikom broju korisnika, ipak jako mali broj njih ustvari objavljuje sadržaj. Štaviše, samo jedan posto LinkedIn korisnika napiše jednu objavu sedmično. Da, jedan procenat. Ovo znači da, ukoliko započnete objavljivati sadržaj baš danas, vaše šanse da se "probijete u masi" su izuzetno visoke.
To vam mogu reći iz ličnog primjera, kao neko iz Bosne i Hercegovine. Prošle godine su me imenovali kao broj jedan LinkedIn kreatora u svijetu. Danas moj sadržaj prati preko 230,000 ljudi. Tako da, itekako je moguće "uspjeti tamo negdje" kao balkanac.
Najveća prednost LinkedIn-a je taj famozni "organic reach", gdje ne morate da plaćate nikakve reklame ili pretplate kako bi vaš sadržaj bio viđen. Sve što treba je da ste aktivni na platformi i da objavljujete koristan sadržaj.
Ukoliko uporedimo LinkedIn sa platformama kao što su Instagram, TikTok ili Facebook, LinkedIn ima ubjedljivo najbolju organsku preglednost sadržaja svoju korisnika.
Nego, šta čekate? Jeste li već napisali svoju prvu objavu?
Kako do klijenata?
Jednostavno je. Svaki direktor, vlasnik kompanije ili menadžer ima LinkedIn profil. Na vama je da dođete do njih.
Najjednostavnija strategija je slijedeća:
Optimizovan profil
Zaboravite na slike s vjenčanja vašeg najboljeg prijatelja. Profesionalan izgled i pristup platformi dolaze kao prioritet broj jedan. Isto tako, morate imati to "nešto" za ponuditi. Nije dovoljno reći samo "ja sam web dizajner", nego "ja izrađujem Weblow stranice za SaaS kompanije". Dobro preciziranje je jako pozicioniranje.
Jako koristan sadržaj
Najlakši put do novih klijenata je da pišete o temama koje njih zanimaju. Šta su njihovi problemi? Kako riješiti te probleme? Koji su njihovi krajnji ciljevi? Pokažite im put do cilja kroz sadržaj, pa neće proći dugo dok vam ne pokucaju na vrata da vas plate kao "vodiča". Dobar sadržaj isto tako privlači i nove pratioce.
Sell, Sell, Sell? Ipak ne.
Ogromna greška mnogih korisnika na društvenim mrežama je to što konstantno nešto prodaju. Na LinkedInu, ovakav pristup u prevelikoj mjeri narušava povjerenje. Naime, ukoliko napišete pet objava sedmično, moj savjet je da samo jedna bude prodajna, a četiri edukativne. Kada klijenti vide da "znate znanje", možete naplatiti svoje usluge i stotine, ako ne i hiljade dolara po satu.
Komentiranje
Možda i najbitnija stvar na LinkedIn-u jeste komentiranje na objavama drugih ljudi. Ukoliko niste aktivni u umrežavanju sa drugima, algoritam neće prepoznati vašu aktivnost i dati vam reach koji zaslužujete. Ukratko, ukoliko želite više pregleda na vašim objavama, budite aktivni na tuđim objavama. Sa ovom strategijom je ustvari najlakše doći do novih pratilaca, jer će vas algoritam uvijek "gurnuti" ispred novih ljudi.
Da ne duljim…
Nadam se da ćete izvući par brzih lekcija iz ove četiri stavke. Moje LinkedIn treninge je uživo preslušalo preko 50 hiljada ljudi, a objave pročitalo preko 50 miliona ljudi. Pa evo, pokušao sam da "zbrzam" neke najkorisnije lekcije u dijelu iznad. Za više od ovoga, predlažem da me zapratite na LinkedIn-u.
Kako najbrže do rezultata?
Jedan od mojih glavnih savjeta za nove pratioce je "tretirajte LinkedIn kao part-time posao narednih šest do 12 mjeseci i vidjet ćete kako se stvari mijenjaju".
Baš u ovome leži ključ svega. Danas, više nego ikad, doći do online zarade je zaista lahko. Sve što treba je uložiti svoje vrijeme. A mnogi odustaju baš onda kada vremena imaju na pretek.
Vaše godine nisu bitne. Vaše iskustvo nije bitno. Bitno je samo da ste "prisutni" na platformi i da gradite tu prisutnost svakim danom. Ovaj pristup je kreirao na stotine novih poslova i za mlade i iskusne širom svijeta, to mogu reći sa sigurnošću.
Počnite sa jednom objavom sedmično. Sa 10 komentara dnevno. Sa 10 poruka dnevno. Vidjet ćete kako se komadići vaše slagalice polahko slažu. Jer vaši klijenti su zasigurno na LinkedIn-u. A da li ste vi?
Jasmin Alić je svjetski broj jedan LinkedIn kreator, sa izuzetnim iskustvom u radu sa Fortune 500 kompanijama. U bh. javnosti je poznat i kao uspješan profesor, između ostalog na Internacionalnom Burch Univerzitetu u Sarajevu.
Sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u komentarima objavljenim na Bloomberg Adriji pripadaju autoru i ne predstavljaju nužno stavove uredništva Bloomberg Adrije.