On je na Jahorina ekonomskom forumu izjavio je da je Bosna i Hercegovina izuzetno porezno atraktivna država te je ocijenio da porezna politika ne može biti ista u BiH ili primjera radi u Sloveniji, već da se ona mora prilagođavati stepenu ekonomskog razvoja. Poručio je da je jedinstvena stopa PDV-a od 17 posto prilagođena stepenu ekonomskog razvoja.
"Za ovaj nivo razvoja jedinstvena stopa od 17 posto pruža svima mogućnost da plate porez. Treba produžiti rokove za isplatu poreza do 15. u mjesecu ili čak do kraja mjeseca. Jedna godišnja porezna prijava treba biti do 28. februara", istakao je Džakula.
Komentarišući prijedloge pojedinih političara da se uvođenjem diferencirane stope PDV-a trebaju ublažiti negativne ekonomske posljedice, odgovorio im je da su na pogrešnoj adresi te da se socijalnim pitanjima trebaju baviti druge institucije. Kazao je kako je njegov stav da se uvođenjem diferencirane stope ne bi ništa postiglo.
"Diferencirana stopa podrazumijeva plaćanje proizvoda po određenoj stopi po npr. pet posto, 17 posto ili treći predlažu 22 posto. Nigdje na svijetu nije prepoznata viša stopa i mi bismo bili izuzetak, uveli bismo višu stopu", rekao je.
Prema njegovim riječima, postavlja se pitanje šta bi se oporezovalo s pet posto, a šta sa 17 posto. Tvrdi da bi uvođenje diferencirane stope zahtijevalo angažovanje dodatnih resursa, usložnjavanje u kontrolama i prijavama.
"Odgovorno tvrdim da efekta ne bi bilo. Manipulacijama bi se došlo do zloupotreba", dodaje.
Direktor UIO potom je istakao primjer iz Njemačke za koji smatra da govori o poreznoj prevari.
"Kada smo bili u Njemačkoj, kada se uvodio PDV, mi smo u jednom restoranu naručili picu i pivo. Dobili smo račun na kojem je PDV na pivo bio 24 posto, a na picu 12 posto. Pitam konobara zašto. On mi kaže zato što smo picu 'obračunali da ćete je vi nositi kući', zato stopa 12 posto. Dakle, automatski prevara", ispričao je.
Direktor UIO također tvrdi da sve, kako je naveo, relevantne institucije zagovaraju jedinstvenu stopu PDV-a te da u državama Evropske unije prevladava stav da se ide ka jedinstvenoj stopi.
U Parlamentu BiH je nedavno predlagano uvođenje diferencirane stope PDV-a, ali ti prijedlozi do danas nisu prihvaćeni.