U Belgiji je počela aukcija proizvodne opreme nekoć kultnog brenda plastičnih posuda Tupperwarea. Prodaja se odvija u sklopu stečajnog postupka kompanije Tupperware Belgium putem platforme VH Auctions. U prvoj fazi ponuđeno je oko 20 industrijskih mašina za brizganje plastike, koji su, prema riječima stečajnog upravitelja, profesionalnog kvaliteta, dobro održavani, ali tehnički zastarjeli. Cilj je prodajom podmiriti dugovanja prema više od 200 zaposlenika, a aukcija je već izazvala interes međunarodnih kupaca, prenosi The Brussels Times.
U predstojećim mjesecima uslijedit će i nove aukcije. Tako će na prodaju biti ponuđeni viličari, skladišna oprema i ostala pokretna imovina. Sav prihod bit će iskorišten za isplatu radnika i ostalih vjerovnika. Iako su zahtjevi zaposlenika već podneseni, tačan iznos dugovanja još nije poznat. Cijeli proces mogao bi potrajati mjesecima. Nekretnina u Aalstu, gdje se nalazila prva Tupperwareova tvornica izvan SAD-a, i dalje je na prodaju.
Zatvaranje pogona označava kraj industrijske prisutnosti Tupperwarea u toj regiji i direktno pogađa oko 270 zaposlenika, uključujući 220 radnika i 45 administrativnih djelatnika od kojih su mnogi godinama radili u kompaniji, što dodatno povećava trošak otpremnina.
Tupperware je najavio povlačenje s evropskih tržišta, ali fokusira se na rast u SAD-u, Aziji i Latinskoj Americi | Depositphotos
Plastici u Evropi odzvonilo?
Tupperware, nekoć sinonim za kuhinjsku plastiku i kućne prezentacije, zatražio je stečajnu zaštitu u septembru prošle godine nakon što su dugotrajni finansijski problemi kulminirali uslijed rasta internetske trgovine i sve žešće konkurencije.
Kako piše Reuters, Tupperware je tokom pandemije nakratko doživio preporod jer su ljudi više boravili kod kuće i ponovno otkrivali kuhanje. No taj val interesa brzo je splasnuo. Nakon pandemije, poskupjele su ključne sirovine poput plastične smole, a s njima i troškovi rada i prijevoza, što je snažno pritisnulo marže. Umjesto da iskoristi pandemijski zamah, Tupperware se ubrzo ponovo našao u finansijskim problemima iz kojih se nije uspio izvući.
"Posljednjih godina finansijsku poziciju kompanije snažno su narušili izazovi u makroekonomskom okruženju", izjavila je predsjednica i glavna izvršna direktorica Laurie Ann Goldman. "Stoga smo razmotrili brojne strateške opcije i zaključili da je stečaj najbolji put."
Tupperware se desetljećima oslanjao na direktnu prodaju putem kućnih prezentacija, ali nije na vrijeme prilagodio poslovni model digitalnom dobu. Nakon početnog uspjeha u 20. stoljeću, kompanija je posljednjih desetak godina sve više gubila dodir sa savremenim potrošačima, koji plastiku danas često povezuju s ekološkom neodgovornošću, a kućne prezentacije s prevladanim prodajnim pristupom.
Po završetku stečajnog postupka, Tupperware je najavio povlačenje s evropskih tržišta, a u januaru je zatvorio poslovanje u Austriji i Njemačkoj. Fokus je sada na ključnim tržištima na kojima i dalje bilježi rast - SAD-u, Kanadi, Meksiku, Brazilu, Kini, Južnoj Koreji, Indiji i Maleziji.
Zatvaranje pogona pogodilo je oko 270 zaposlenika, većinom s dugim stažom | Depositphotos
Nova strategija za novo doba
Ipak, unatoč aukciji proizvodne opreme u Belgiji, vijesti za Tupperware nisu nužno loše. Naime, moglo bi ga se ponovno vidjeti u evropskim kuhinjama. Zasluge za mogući povratak ima francuski poduzetnik Cédrik Meston, koji je preuzeo upravljanje Tupperwareovom podružnicom u Francuskoj. Najavio je da mu je cilj ponovno pokrenuti poslovanje u najmanje pet ključnih evropskih zemalja: Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Belgiji i Poljskoj.
Meston, poznat u krugovima prehrambene industrije, najavljuje transformaciju poslovnog modela Tupperwarea kako bi odgovarao savremenim navikama potrošača i sve većim zahtjevima za održivost.
"Brend Tupperware i dalje ima snažnu emocionalnu vrijednost među evropskim potrošačima", rekao je prilikom preuzimanja. "S pravom strategijom možemo ga uvesti u novo razdoblje".
Za Tupperware bi to mogao biti novi početak na tržištu, gdje su klasične kućne prezentacije ustupile mjesto digitalnim platformama i održivijim rješenjima za pohranu hrane. Kompanija se u skladu s tim sada obavezuje ukloniti jednokratnu plastičnu ambalažu, povećati udio recikliranih materijala i koristiti održivije sirovine u svojim proizvodima.