Tupperware, kompanija čije su plastične posude postale sinonim za pohranu hrane, službeno je podnio zahtjev za bankrot prema Poglavlju 11 u Delawareu. Taj potez dolazi nakon godina borbe s padom prodaje, sve većom konkurencijom i nesposobnošću da se prilagodi novim tržišnim uvjetima. Prema pisanju Bloomberga, kompanija se suočava s dugovima koji premašuju 700 milijuna dolara, a budućnost poslovanja postaje sve neizvjesnija.
Istovremeno, najnovija ESG ocjena kompanije, koju je objavio Bloomberg, pokazuje pad u svim trima kategorijama, što dodatno komplicira situaciju.
Tupperware je osnovan prije više od 80 godina i brzo je postao kućno ime zahvaljujući svojim inovativnim plastičnim proizvodima. Njihove posude s patentiranim hermetičkim poklopcem bile su u to doba prava revolucija u kućanstvima diljem svijeta. Tijekom 20. stoljeća, Tupperware je dominirao tržištem, uglavnom zahvaljujući modelu direktne prodaje putem takozvanih Tupperware partyja. Međutim, posljednjih godina, kompanija zaostaje za modernim trendovima. Prodaja putem neovisnih distributera više nije bila održiva u doba internetske trgovine, a potrošači su se okrenuli drugim, često jeftinijim ili ekološki prihvatljivijim alternativama.
Pandemija COVID-19 pružila je kratkotrajno olakšanje Tupperwareu, kada je došlo do povećane potražnje za proizvodima za kućnu upotrebu. No kako su se tržišta stabilizirala, tako je i prodaja Tupperwareovih proizvoda ponovno pala. Taj nagli pad prodaje dodatno je pogoršao financijske poteškoće s kojima se kompanija već suočavala.
Bankrot i financijski pritisci
Nakon nekoliko godina pokušaja restrukturiranja i pregovora s vjerovnicima, Tupperware je podnio zahtjev za bankrot. Kompanija se nada da će proces bankrota omogućiti prodaju dijelova poslovanja i omogućiti daljnje poslovanje, ali suočava se s ozbiljnim preprekama.
Vjerovnici, uključujući Bank of Americu i hedge fondove Alden Global Capital i Stonehill Institutional Partners, usprotivili su se Tupperwareovim pokušajima da koristi sredstva za isplatu svojih suradnika, piše Bloomberg.
Zajmodavci tvrde da kompanija nema budućnost te su zatražili od suda da odbaci zahtjev za bankrot ili da ga pretvori u postupak likvidacije. Ako uspiju, mogli bi ubrzati preuzimanje Tupperwarea, što bi moglo imati katastrofalne posljedice za tisuće radnika i suradnika širom svijeta.
ESG planovi i stvarnost
Kako bi poboljšao svoj imidž i poslovanje, Tupperware je u posljednjih nekoliko godina pokušao ojačati svoje ekološke, društvene i upravljačke prakse. Međutim, rezultati tih napora pokazali su se ograničenima, što se i očituje u padu njihove ukupne ESG ocjene.
Prema analizi Erica Kanea, direktora za istraživanje ESG-a pri Bloomberg Intelligenceu, najnovija ukupna ESG ocjena Tupperwarea iznosi 2,56, što je pad u odnosu na prethodnu godinu, 2022., kada je iznosila 2,59. Ta najnovija ocjena uzima u obzir sve dostupne djelomične podatke od posljednjeg cjelovitog izvještajnog razdoblja kompanije.
Unatoč tome što je iznad medijana za industriju proizvoda za dom, ured i rekreaciju, pad pokazuje negativnu dinamiku u svim trima kategorijama.
Bloombergove ESG ocjene kreću se od nula do 10 i uspoređuju performanse kompanija s industrijskim konkurentima na temelju pitanja koja mogu utjecati na vrijednost kompanije. Osim toga, ocjene za okoliš (E), društvo (S) i upravljanje (G) uzimaju u obzir i razinu transparentnosti kompanije na definiranim pitanjima, pri čemu se razina objave podataka ocjenjuje između nula i jedan.
Ekološki aspekti (E)
Ekološka ocjena Tupperwarea iznosi samo 1,12, što je ispod medijana industrije. Prema Bloombergu, ključni problemi uključuju loše upravljanje energijom i okolišnim lancem opskrbe, koji su među najvažnijim pitanjima u industriji. Kompanija je uložila napore u projekte poput "No Time to Waste", čiji je cilj smanjiti količinu otpada do 2025. godine, ali bez željenih rezultata. Kane naglašava da je Tupperwareova ocjena za okolišne informacije nula od jedan, što znači da kompanija nije dovoljno transparentna u tom segmentu.
Društveni aspekti (S)
Prema Kaneovoj analizi, društvena ocjena Tupperwarea od dva pokazuje stagnaciju u usporedbi s industrijskim prosjekom. Problematično je upravljanje kvalitetom proizvoda, koje je rezultiralo padom ocjene u odnosu na prethodnu godinu. Unatoč tome što kompanija naglašava podršku lokalnim zajednicama i poticanje poduzetništva, odgoda isplate provizija zbog financijskih poteškoća narušila je povjerenje među zaposlenicima i partnerima
Korporativno upravljanje (G)
Prema posljednjim informacijama iz 2022. godine, korporativno upravljanje je jedina kategorija u kojoj Tupperware nadmašuje prosjek industrije, s ocjenom 5,78, ali i ovdje je došlo do pada u odnosu na prethodnu godinu.
Naime, ocjena se temelji na četirima ključnim aspektima – sastavu upravnog odbora, izvršnoj kompenzaciji, pravima dioničara i reviziji. Posebno se ističe bolje rangiranje u segmentu izvršne kompenzacije. Sveukupno, kompanija se nalazi u 65. percentilu po pitanju korporativnog upravljanja, što ukazuje na pogoršanje u odnosu na prethodnu godinu.
Unatoč naporima kompanije da unaprijedi svoje ESG prakse, trenutni rezultati ukazuju na značajne nedostatke u provedbi tih inicijativa. Pad ocjena u svim ESG kategorijama pokazuje da, iako su ciljevi ambiciozni, njihova realizacija nije bila uspješna. To je moglo dodatno doprinijeti destabilizaciji poslovanja i narušiti povjerenje investitora i potrošača, što se na kraju odrazilo i na financijsko stanje kompanije.