Predsjednik Donald Trump izjavio je da će produžiti rok za uvođenje carina od 50 posto na robu iz Evropske unije do 9. jula, nakon telefonskog razgovora sa predsjednicom Evropske komisije, Ursulom von der Leyen.
"Imali smo veoma prijatan razgovor i složio sam se da pomjerimo rok", rekao je Trump novinarima u nedjelju na aerodromu Morristown u New Jerseyju, na putu nazad za Washington.
Von der Leyen, koja predvodi izvršno tijelo EU, ranije u nedjelju je u objavi na mreži X napisala da je "Evropa spremna brzo i odlučno napredovati u pregovorima", ali da će za "dobar sporazum" biti potrebno "vrijeme do 9. jula". To je datum kada je prvobitno trebalo da se okonča Trumpova 90-dnevna pauza u uvođenju takozvanih recipročnih carina.
Čitaj više

Kina polako ukida carine na dio uvoza iz SAD-a kako bi zaštitila svoju ekonomiju
Popis američkih proizvoda oslobođenih carina obuhvaća 131 stavku uključujući farmaceutske proizvode i industrijske kemikalije.
03.05.2025

Šta BiH može očekivati nakon američkih carina od 35 posto
Indirektne posljedice mogu biti dalekosežnije.
03.04.2025

Trgovinski rat SAD-a i EU-a: Šta se izvozi, a šta blokira?
Prekida se višedecenijska trgovinska povezanost dva najveća tržišta na svijetu.
18.03.2025

Izvoz u SAD preko 200 miliona KM, dominira namjenska industrija
Pojedine industrije će biti značajnije pogođene američkim carinama.
10.02.2025

Trump pojačava pritisak na EU, kakav je odgovor
Trump prijeti Europi većim carinama, planira razgovore s Kanadom i Meksikom.
04.02.2025
EU je, prema recipročnim carinama najavljenim u aprilu, trebalo da bude pogođena stopom od 20 posto, ali je privremena pauza smanjila tu stopu na 10 procenata do 9. jula.
Međutim, Trump je u petak zaprijetio da će od 1. juna uvesti više carine od čak 50 posto na robu iz EU, nakon što se požalio da blok namjerno usporava pregovore i nepravedno cilja američke kompanije tužbama i regulativama.
Fjučersi američkih i evropskih berzanskih indeksa su porasli, zajedno s azijskim akcijama u ponedjeljak. Dolar je oscilirao nakon što je pao na najniži nivo od decembra 2023. godine.
EU se muči da shvati šta Trump zapravo traži u trgovinskim pregovorima. Zvaničnici su predložili da bi EU i SAD mogli ukinuti carine na mnoge proizvode, ali je Trump usredsređen na ono što naziva necarinskim trgovinskim barijerama.
Zamjenik ministra finansija Michael Faulkender rekao je ranije istog dana u emisiji Sunday Morning Futures na Fox Newsu da se SAD suočava s "istovremenim izazovom" – da pregovara s EU kao blokom o carinama, dok istovremeno pokušavaju riješiti većinu necarinskih barijera kroz razgovore s pojedinačnim evropskim državama, što stvara "problem u pregovorima".
Bloomberg
EU je prošle sedmice podijelila obnovljeni trgovinski prijedlog sa SAD-om, u pokušaju da podstakne pregovore, a trgovinski komesar bloka Maroš Šefčovič održao je telefonski razgovor sa svojim američkim kolegom Jamiesonom Greerom u petak.
Novi okvir EU obuhvata i carinske i necarinske barijere, kao i načine za jačanje ekonomske sigurnosti, međusobna ulaganja, strateške nabavke i saradnju u rješavanju globalnih izazova, prema navodima osoba koje su upoznate sa sadržajem prijedloga, a koje su tražile da ostanu anonimne, jer uslovi još nisu javni.
Trumpova prijetnja uvođenjem 50 posto carina odnosi se na robnu razmjenu između SAD-a i EU u vrijednosti od 321 milijardu dolara, što bi, prema proračunima Bloomberg Economics, moglo smanjiti američki bruto domaći proizvod za gotovo 0,6 posto i poveća cijene za više od 0,3 procenata.
Predsjednik SAD-a je izjavio da želi koristiti carine kako bi podstaknuo kompanije da otvaraju fabrike u SAD-u, umjesto da proizvode robu u inozemstvu. Istog dana kada je najavio prijetnju uvođenjem 50 posto carina na robu iz EU, zaprijetio je i carinama od 25 posto na pametne telefone koje su u inozemstvu proizvele kompanije kao što su Apple Inc. i Samsung Electronics Co.
Međutim, u nedjelju je Trump rekao da se slaže s nedavnim izjavama ministra finansija Scotta Bessenta da SAD ne mora vraćati tekstilnu proizvodnju unutar svojih granica.
"Ne želimo praviti patike i majice, mi želimo praviti vojnu opremu", rekao je Trump, dodajući da želi da se u SAD-u proizvode "velike stvari", navodeći kao primjere čipove, računare i razvoj vještačke inteligencije.
- Napisano u saradnji s Maríjom Paulom Mijares Torres i Jamesom Maygerom.