Carine koje je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Trump uveo cijelom svijetu dovele su do toga da Austrija preispituje svoje dugogodišnje protivljenje trgovinskom sporazumu između Evropske unije (EU) i bloka Mercosur.
Ministar privrede Wolfgang Hattmannsdorfer sada poziva Evropsku komisiju da pripremi konačni sporazum i proces ratifikacije sporazuma o slobodnoj trgovini potpisan u decembru, koji ima za cilj da stvori integrisano tržište od 780 miliona potrošača u Evropi i Latinskoj Americi.
"Trebalo bi da procijenimo sporazum sa Mercosurom u potpuno novom kontekstu", rekao je Hattmannsdorfer u saopštenju u subotu. "Ovaj sporazum nam je sada potreban."
Čitaj više

Može li u Trumpovom haosu BiH naći svoju novu šansu
Više od 50 miliona KM su proizvodi metalske i elektro industrije, oko 15 miliona KM proizvodi hemijske industrije, a manji dio izvoza se odnosi na prehrambenu i drvnu industriju.
04.04.2025

Namjenska industrija otporna na krize, kako će podnijeti carine
Podaci pokazuju da smo u 2024. u Sjedinjene Američke Države uglavnom izvozili proizvode namjenske industrije, a uvozili barut.
prije 16 sati

Američke carine izazvale haos u svijetu, kako će uticati na BiH
Američke carine za Srbiju su 37 odsto, za BiH su uvedeni nameti od 35 odsto, S. Makedoniji od 33 odsto, a Crnoj Gori, Albaniji i Kosovu od 10 odsto.
prije 16 sati

Više od 100 bh. firmi pod direktnim udarom američkih carina – šta dalje?
Kada je riječ o vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH i SAD-a, naša zemlja je samo u periodu od 1. 1 do 28. 3. ove godine izvezla 60.867.862,84 KM, a iz SAD-a je u našu zemlju uvezeno 19.076.378,13 KM.
03.04.2025
Ova promjena znači da sada postoji jedna evropska zemalja manje koja se protivi sporazumu koji je uslijedio nakon 20 godina pregovora. Neke evropske zemlje, uključujući Francusku i Poljsku, rekle su da neće prihvatiti sporazum zbog njegovog mogućeg uticaja na poljoprivrednike, što dovodi u pitanje njegovu realizaciju.
Mercosur blok (Bloomberg)
To takođe pokazuje kako Trumpov napad na globalni ekonomski poredak primorava zemlje da se brzo prilagođavaju - uključujući sklapanje novih trgovinskih saveza i traženje tržišta za izvoznu robu koja možda više neće moći da stigne do Sjedinjenih Država.
Ministri trgovine EU trebalo bi da se sastanu u ponedjeljak kako bi razgovarali o mjerama SAD-a. Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen obećala je odlučan i proporcionalan odgovor, ali je takođe naglasila da bi EU radije izbjegla sukob i umjesto toga pronašla pregovaračko rješenje u narednim nedjeljama.
Izjava Hattmannsdorfera je tim značajnija jer dolazi od ministra kojeg je imenovala konzervativna Narodna partija, duboko ukorenjena u ruralnoj Austriji i tradicionalno oprezna kada je riječ o mjerama koje bi mogle naštetiti farmerima - naročito u trenutku kada krajnje desničarska Slobodarska partija bilježi rast popularnosti.
Vlada Austrije pokušava da izvuče privredu iz onoga što će vjerovatno biti treća godina recesije, dok istovremeno nastoji da smanji budžetski deficit i pomogne industrijskom sektoru pogođenom carinama i visokim troškovima energije.
"Zamjerke na prvobitni sporazum su razumljive", rekao je Hattmannsdorfer (45), koji je preuzeo funkciju u martu. Ali, dodao je, prednosti i mogućnosti za Austriju kao izvoznika nadmašuju te zamjerke.
Mercosur, regionalno ekonomsko tržište osnovano 1991. godine, ima pet punopravnih članica - Argentinu, Boliviju, Brazil, Paragvaj i Urugvaj. Članstvo Venecuele je suspendovano od 2016. godine. Još sedam zemalja iz Južne i Centralne Amerike imaju status pridruženih članica.