Ljubitelje kafe širom svijeta koji su se nadali da će cijena njihovog omiljenog napitka prestati rasti, očekuje gorko buđenje: uskoro će biti još gore.
I vrhunska arabica koju preferiraju lanci kafića kao što je Starbucks Corp. i jeftinija sorta robusta naglo su poskupjele zahvaljujući velikim poremećajima u opskrbi od Vijetnama do Brazila. Duž cijelog lanca snabdijevanja, prodavači podižu cijene i ukidaju popuste kako bi zaštitili svoje marže, a mnogi upozoravaju na nova povećanja u budućnosti.
JM Smucker Co., čiji brendovi kao što su Folgers i Café Bustelo dominiraju američkim tržištem kafe za kućnu upotrebu, ovog je ljeta podigao cijene. Lanac restorana Pret A Manger ukinuo je britansku pretplatu na kafu koja je korisnicima omogućavala do pet pića dnevno. Pržionice kafe Variety u New Yorku upravo su podigle svoje maloprodajne cijene za oko pet posto prvi put u pet godina, a drugi lokalni kafići kažu da će uraditi isto.
"Kada je riječ o povećanju cijena, uvijek smo se tri puta preispitivali prije nego što smo povukli okidač", rekao je Patrick Grzelewski, direktor za osam lokacija kafića Variety. "Ali to više niko ne može izbjeći".
Cijene zrna robuste, omiljene za instant kafu, skočile su na najviši nivo od 1970-ih. Zrna arabice ranije ovog mjeseca bila su najskuplja u više od dvije godine. Dio tog porasta povezan je s lošim vremenskim prilikama: suše u Vijetnamu, glavnoj zemlji proizvođaču robuste, stavljaju svijet na stazu deficita četvrtu godinu zaredom, dok je suho vrijeme u Brazilu smanjilo urod arabice, jer oštećena stabla daju manje plodova. Razlika između terminskih cijena za dvije sorte gotovo je najniža do sada, ostavljajući kompanije da traže zrna arabice lošijeg kvaliteta umjesto obično isplative sorte robusta kako bi smanjile troškove.
"Cilj je pokušati pronaći jeftinije, manje skupe komponente za mješavinu - nikad nisam mislio da je to prava strategija na prvom mjestu, ali sada je to strategija koja jednostavno više ne funkcionira", rekao je Michael Kapos, potpredsjednik za prodaju i marketing u Downeast Coffee Roasters, porodičnoj kompaniji sa sjedištem na Rhode Islandu. "Ne preostaje ništa nego da kafići podignu cijene". Njegova je kompanija ranije ove godine digla cijene za pet posto.
No nije samo vrijeme ono što diže cijene. Rastuća potražnja na tržištima poput Kine obećava da će zalihe biti ograničene. Sve je veća spoznaja da trgovci i pržionice kafe već dugo ne plaćaju dovoljno poljoprivrednicima, što je trend koji neki kupci pokušavaju preokrenuti kako bi industriju učinili održivijom. Veći profiti potiču proizvođače da nastave sadnju kafe umjesto drugih usjeva i omogućuju im ponovno ulaganje u to da njihova stabla budu otpornija na bolesti i klimatske rizike. Ako cijene kafe ne porastu za uzgajivače, neće biti razloga da održavaju dugoročnu proizvodnju.
To se dogodilo na tržištu kakaovca, koje je ovog proljeća skočilo na dosad neviđene cijene jer je proizvodnja pala nakon decenija nedovoljnog ulaganja. Neki trgovci robom u nedostatku gotovine čak su bili prisiljeni napustiti svoje pozicije na tržištu kafe pod pritiskom rastućih fjučersa kakaa. Ono što pogoršava sve je činjenica da će pržionice koje uvoze kafu u Evropu uskoro morati dokazati da zrna nisu uzgojena na nedavno iskrčenoj zemlji. Malo je zemalja u potpunosti spremno ispuniti zahtjeve Uredbe Evropske unije o krčenju šuma, što znači da će zalihe biti ograničene.
"Kupci traže kafu ranije nego što bi inače tražili, i u većim količinama, jer je moraju isporučiti u Evropu prije nego što EUDR stupi na snagu. To sve pogoršava", rekao je Tomas Araujo, trgovački saradnik u StoneX-u.
Decenijama su potrošači diljem svijeta dugo uživali u jeftinim napicima nauštrb uzgajivača, od kafe od 99 centa na odmaralištima u SAD-u do espressa za jedan euro u baru u Parizu. Mnogi od tih jeftinih napitaka polako nestaju zbog kombinacije viših cijena zrna, rastućih troškova rada i poremećaja u lancu snabdijevanja koji su izbili na vrhuncu pandemije.
Općenito, nakon što se potrošači naviknu na više cijene, kompanije nisu spremne snižavati ih. U Dimbulah Coffeeu u Singapuru flat white danas košta oko 5,90 singapurskih dolara (4,38 dolara). U restoranu Where's Fred's u blizini Katedrale svetog Pavla u Londonu cold brew košta 3,60 funti nakon povećanja od 30 do 40 penija ranije ove godine, što ga stavlja u cjenovni nivo s točenim pivom.
U kafiću Blue Bottle Coffee u blizini Central Parka u New Yorku slatki latte od 16 unci košta 8,25 dolara – ili 9,25 dolara ako želite bademovo mlijeko. Vlasnik Nestle SA nedavno je uveo neka povećanja cijena, ali ne svih vrsta, rekao je glasnogovornik. "Trudimo se da te troškove ne prebacimo na potrošače. Radimo promjene gdje je to potrebno kako bismo osigurali da možemo nastaviti nabavku i kupovinu najkvalitetnijih sastojaka", izjavili su iz kompanije.
Kad je riječ o povećanju cijena, "svako ima granicu", rekao je Brett House, profesor ekonomije na Columbia Business School. Pri današnjim visokim cijenama, kupci bi mogli početi mijenjati svoje espresso napitke s pjenastim mlijekom za obične filter kafe kako bi cijenu spustili bliže tri dolara po šoljici. "I dalje dobivam poslasticu, ali unutar iste trgovine prelazim na jeftiniji proizvod", rekao je.
Neke kompanije za proizvodnju kafe koje su osigurale zalihe prije posljednjeg rasta cijena uspjele su izbjeći najavu dodatnih poskupljenja. Naprimjer, Starbucks, najveći svjetski lanac kafića, općenito zaključava cijene za zelenu kafu od devet do 18 mjeseci unaprijed, što znači da obično neko vrijeme može izdržati bilo kakvu volatilnost cijena. Neke manje trgovine nemaju toliko fleksibilnosti.
"Nikada nisam bila toliko vezana za indeks cijena kafe kao što sam bila u posljednjih nekoliko mjeseci, svaki dan", rekla je Hazel de los Reyes, suosnivačica Gumption Coffeea u Sydneyu i New Yorku. "Neki trgovci kafom čak mi i ne žele reći fiksnu cijenu, jer bi se mogla promijeniti svaki dan". Lanac je podigao cijene za oko deset posto prošle godine i možda će to morati ponoviti u predstojećim mjesecima, rekla je.
Iako se potrošači ne odriču lako kofeinskog unosa, mogli bi više prelaziti na kućne varijante i praviti je u svom domu ako kafa vani postane preskupa. Obim prodaje espressa i koncentrata kave u trgovinama naglo je skočio u SAD-u, pokazuju podaci NIQ-a, što sugerira da neki kupci pokušavaju ponovo napraviti svoje omiljene napitke kod kuće. Dok potrošači koji vode računa o cijenama traže povoljnije ponude, brazilska grupa za industriju kafe ABIC upozorava kupce da budu oprezni s nepoznatim markama jeftinih zrna, koja ponekad sadrže ljuske, grane i otpad od drugih biljaka u pokušaju da prevare domaćinstva koja traže jeftinije varijante. Državno ministarstvo poljoprivrede nedavno je identificiralo 19 lažnih marki kafe na policama.
U međuvremenu, trgovine koje pokušavaju privući više potrošača reklamiraju inovacije na jelovniku poput energetskih pića, pa čak i imitacija kafe. Gumption, naprimjer, sada dostavlja pića na nekim lokacijama koristeći "beanless" - mljevenu kafu iz seattleskog startupa Atomo Coffee, koja je napravljena od recikliranih sastojaka poput sjemenki datula.
Cijena proizvoda trenutno je "unutar raspona premium kafe", ali će postati "isplativije rješenje" kada Atomo poveća količine, rekao je glavni operativni direktor Ed Hoehn. Kompanija je prošlog mjeseca lansirala novi proizvod Remix, kombinirajući vlastitu mljevenu kafu s arabicom. Druge trgovine trenutno svjesno gube novac na kafi, znajući da će jeftini napitak privući kupce koji vode računa o cijeni i koji će također kupovati proizvode s višom maržom poput sendviča. Drugi pak guraju drugi topli napitak: čaj.
"Ako postanete osjetljiviji na cijenu kafe, možda ćete drugi put u toku dana odabrati nešto drugo", rekao je Andrew Stone, glavni direktor za brendove i kulturu u lancu kafića Bluestone Lane, koji upravlja nekoliko desetaka lokacija od Bostona do Los Angelesa. "Popiti dvije hladne kafe u jednom danu moglo bi biti preskupo".