Temperature u Evropi se približavaju nivoima zbog kojih bi neke rafinerije nafte morale smanjiti proizvodnju goriva.
Grčka se bori s požarima i glavni grad bi mogao doživjeti temperature iznad 40 stepeni Celzijevih u narednim sedmicama. U Poljskoj vrućina uskoro može premašiti tačku na kojoj najveći snabdjevač gorivom može normalno voditi rafinerije. Grupa Macquarie procjenjuje da su prošle godine poteškoće povezane s vrućinom u evropskim postrojenjima iznosile oko milion barela dnevno - skoro 10 posto uobičajene proizvodnje.
Temperature u Evropi su daleko iznad sezonskih normi i ne nazire se skoro rješenje. Gledajući u daljnju budućnost, najveći švedski rafiner kaže da klimatske promjene otežavaju proizvodnju goriva.
"Evropske rafinerije su dizajnirane šezdesetih i sedamdesetih godina", rekao je Alan Gelder, potpredsjednik za rafiniranje, hemikalije i naftna tržišta u konsultantskoj firmi Wood Mackenzie Ltd. "Svijet se od tada zagrijao."
Izazovi industrije su djelomično posljedica njenih postupaka: klimatske promjene uzrokovane potrošnjom fosilnih goriva. Ipak, rafinerije se prilagođavaju, dodajući opremu gdje to ekonomski ima smisla, kako bi i dalje ostvarivale profit. Postrojenja u regijama koje su navikle na vrućine, poput Bliskog istoka, bolje su dizajnirana za takve uslove. Međutim, u Evropi su rafinerije često izgrađene da izdrže niže temperature umjesto visokih, prema tvrdnjama iz Kent Plc, inženjerske firme.
Promjena u vrstama sirove nafte koje koriste postrojenja na kontinentu, nakon rata Rusije u Ukrajini dodatno je otežala situaciju, ali pokazuje znakove poboljšanja. Evropske rafinerije koje su se okrenule obilnim zalihama lakog američkog ulja sada prerađuju teže vrste - što im može pomoći u rješavanju problema, prema podacima Kplera.
"Čak i ako temperature nisu rekordno visoke kao prošle godine, ako je samo jako vruće u odnosu na normalno, suočit ćete se s vrlo sličnim izazovima kao prošle godine", rekao je Vikas Dwivedi, analitičar u Macquarieu koji je ranije radio kao inženjer za Shell Plc.
Mnogo varijabli
Prognoze o tome koliko bi rafinerije morale smanjiti ukupne stope prerade - što je ključan detalj za razumijevanje ponude i potražnje - gotovo su nepoznate zbog toliko varijabli: nepredvidljivosti vremena, činjenice da svako postrojenje ima svoju konfiguraciju, idealne sirove nafte i proizvodnje goriva.
Ekstremni scenarij visokih temperatura može natjerati rafineriju da smanji proizvodnju i do 15 posto u periodu od 24 sata, rekao je Steve Sawyer, bivši direktor rafiniranja u FGE-u i raniji ekonomski i menadžer za planiranje u sada zatvorenom postrojenju Coryton u Velikoj Britaniji.
Utjecaj vrućine prošle godine bio je posebno veliki na Mediteranu, rekao je Janiv Shah, potpredsjednik analize naftnih tržišta u Rystad Energyju.
"Ovo je nešto o čemu svakodnevno razgovaram s klijentima", rekao je, govoreći o rafiniranju kada su temperature visoke.
I SAD također
Evropske rafinerije nisu same u suočavanju s vrućinom.
Na istočnoj obali SAD-a i na Srednjem Zapadu moguće su najveće posljedice. Operacije tamo su dizajnirane za borbu s hladnoćom tokom zime, a ne s vrućinom tokom ljeta, rekao je Randy Hurburun, direktor rafiniranja u Energy Aspects Ltd, sa sjedištem u Londonu.
Rafinerije na obali Meksičkog zaljeva, doma najvećih američkih postrojenja, imaju više i veće tornjeve za hlađenje i skladištenje hlađene vode, što im omogućava bolje podnošenje ljetnih temperatura.
Ipak, visoka temperatura stvara stres na proizvodnim jedinicama. Tornjevi za hlađenje, zračno hlađeni izmjenjivači toplote i druga oprema koja se koristi za uklanjanje procesne toplote iz jedinica rafinerije radit će posebno naporno. Produženo ljetno vrijeme može preopteretiti regionalne elektroenergetske mreže, prisiljavajući na nagla gašenja cijelih postrojenja, rekao je Hurburun.
Moguće je i gašenje pojedinih jedinica. Prošlog ljeta, rafinerija McKee tvrtke Valero Energy Corp. u Teksasu imala je nepredviđeni prekid rada svoje ključne jedinice za proizvodnju benzina zbog vrućine. Rafinerija Baytown tvrtke Exxon Mobil Corp. ostala je bez napajanja za FCC nakon što je kotao isključen uslijed intenzivne vrućine u Teksasu.
"Nije toliko gubitak električne energije", rekao je Hurburun. "Visoke temperature mogu umanjiti performanse tako da procesne jedinice manje efikasno rade i rafinerije mogu morati smanjiti stope prerade."
Rafinerije u SAD-u već rade gotovo punim kapacitetom, jer potražnja za benzinom doseže vrhunac tokom ljetne sezone. Veći dio zimskog i proljetnog održavanja imao je za cilj osigurati manje kvarove čak i kada rade punim kapacitetom tokom ljeta u brutalnoj vrućini.
Ambijentalne temperature
Ne očekuje se da će južni dio SAD-a biti toliko vruć kao prošlog ljeta, prema riječima Tylera Roysa, starijeg meteorologa u AccuWeather Inc. On također očekuje da će južna Evropa biti hladnija ovog ljeta nego u protekle tri godine.
Ipak, u Varšavi bi maksimalna temperatura mogla preći 35 stepeni Celzijevih ovog vikenda, prema Evropskom centru za srednjoročne vremenske prognoze.
Ako poljska prijestolnica dostigne taj prag, bit će unutar stepena maksimalne temperature pri kojoj rafinerije koje vodi Orlen SA, najveći snabdjevač gorivom u zemlji, mogu normalno raditi. Ako bi bile više, morale bi smanjiti proizvodnju.
"U slučaju visokih ambijentalnih temperatura, znatno se ograničava prijenos toplote u kondenzacionim i hlađenim sistemima, što dalje primorava na smanjenje opterećenja pojedinih instalacija", rekao je Orlen putem e-pošte.
Sankcije na rusku sirovu naftu i druge sirovine koje se koriste u procesnim jedinicama uzrokovale su značajne poremećaje u evropskom rafiniranju u proteklim godinama. Većina postrojenja ima idealnu vrstu nafte za preradu, i bez ruskih Urala, na koje su se mnogi oslanjali godinama, moraju miješati druge vrste kako bi stvorili sintetičku alternativu.
Prošla godina bila je "annus horribilis" za evropsko snabdijevanje, rekao je Viktor Katona, glavni analitičar sirove nafte u Kpleru.
Ove godine, međutim, solidni prilivi teških barela iz Latinske Amerike poboljšali su situaciju, dodao je.
Unutrašnji rad
U rafineriji, sirova nafta se zagrijava na stotine stepeni Celzijevih tako da se veći dio pretvori u paru. Para se zatim razdvaja u različite naftne proizvode, poput dizela i avionskog goriva, u onome što se naziva jedinica za grubu destilaciju sirove nafte ili frakcionator.
Kada je vani vruće, dio koji može postati problem je pretvaranje pare u tečnost u CDU-u pri normalnom radnom pritisku - posebno za naftne proizvode koji imaju najnižu tačku kondenzacije/tačku ključanja, prema Gelderu, koji je ranije bio stariji inženjer u Esso Engineering. To može konačno natjerati rafinerije da smanje preradu sirove nafte, rekao je.
Nafta, zajedno s naftnim gasovima, poznatim kao overheads, zahtijeva najintenzivnije hlađenje. Dakle, ako sirova nafta koju koristi rafinerija proizvodi posebno visok prinos ovih lakših frakcija, to može predstavljati teškoće za vrijeme visokih temperatura zbog potrebe za dodatnim hlađenjem.
Velika smanjenja
Macquarie procjenjuje da je globalno oko 1,5 miliona barela dnevno bilo van mreže prošlog ljeta zbog vrućine. Sredozemlje je bilo prisiljeno smanjiti protok za gotovo trećinu u drugom tromjesečju prošle godine, procijenila je Bank of America u to vrijeme.
Kada je riječ o suočavanju s visokim temperaturama, rafinerija bi mogla napraviti najveće smanjenje prerade kako bi izbjegla najtopliji dio dana, a zatim obrnuti tu redukciju tokom noći kada je hladnije, prema Sawyeru.
Rafinerije na Bliskom istoku generalno su sposobnije za suočavanje s ekstremnim vrućinama u odnosu na postrojenja u Evropi jer su za to dizajnirane. Konkretno, postavljene su da rade na višem radnom pritisku, što znači da mogu efikasno raditi pri višim ambijentalnim temperaturama, rekao je Gelder.
Španska Repsol SA rekla je da određeni dijelovi njenih rafinerija mogu imati ograničenja zbog visokih temperatura, ali su dizajnirani da ih podnose. Orlen je rekao da će njegove rafinerije u Gdanjsku i Plocku normalno raditi od -25C do +36C.
Za suočavanje s višim temperaturama planira instalirati ono što naziva hladnjacima za poboljšanje hlađenja.
"Dok se klima mijenja i temperature rastu, postaje sve izazovnije održavati temperaturu i pritisak na vrhu frakcionog tornja", rekao je Ludwig Kollberg, portparol švedskog Preema, dodajući da to može ograničiti kapacitet prerade.