Očekuje se da će Kina prognozirati godišnju stopu rasta za 2024. na "oko pet odsto" kada se nacionalni parlament sastane ove nedjelje, što je prilično ambiciozan cilj za vladu koja se bori s teškim ekonomskim izazovima.
Skoro svih 27 ekonomista koje je Bloomberg anketirao o predstojećem godišnjem zasjedanju Nacionalnog narodnog kongresa očekuju da će Peking objaviti cilj rasta sličan onom iz 2023. godine, ali i da će ga teže dostići s obzirom na to da je baza s kojom se godišnji rast poredi sada viša. Ekonomisti anketirani u posebnom, širem istraživanju očekuju da će privreda rasti za oko 4,6 odsto u 2024.
Trebalo bi da premijer Li Qiang u utorak preda svoj prvi izvještaj o radu vlade, u kojem će iznijeti ključne ekonomske ciljeve, uključujući rast bruto domaćeg proizvoda i fiskalni deficit. Ovi ciljevi bi mogli da posluže kao baza za širu politiku Pekinga za ovu godinu, jer Kina pokušava da zaustavi eroziju povjerenja investitora. Najviši zvaničnici su najavili da se vjerovatno neće oslanjati na velike podsticaje zbog mogućnosti stvaranja sistemskih rizika, a ove godine će biti teže da se dostigne cilj pošto je rast u 2023. bio uvećan zbog ponovnog otvaranja države nakon pandemije.
"Možda je nerealno očekivati da će dvije sedmice koje se održavaju u martu proizvesti veliki politički podsticaj", rekla je Erica Tay, ekonomistica u Maybank Securities, u odgovoru na anketu. "Zvaničnici mogu najaviti ambiciozne ciljeve rasta, ali ekonomija je i dalje opterećena viškom kapaciteta i padom u sektoru imovine."
Kina će ove godine vjerovatno imati manji budžetski deficit od 3,28 odsto BDP-a, dok će nove emisije državnih obveznica povećati za više od 20 odsto, kažu ekonomisti koje je anketirao Bloomberg. Procjenjuje se da će kvota za izdavanje obveznica lokalne samouprave ostati uglavnom nepromijenjena na četiri triliona juana (556 milijardi dolara). Cilj za anketiranu stopu nezaposlenosti u gradovima takođe će vjerovatno ostati na 5,5 odsto.
Vlada predsjednika Xi Jinpinga i dalje se bori s mnoštvom strukturnih problema, uključujući imovinsku krizu i tvrdoglavu deflaciju. Nedavni podaci sugerišu neujednačen oporavak u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji: pad prodaje kuća u zemlji pravi probleme, a fabrička aktivnost se smanjila peti mjesec zaredom u februaru, dok su putovanja i turizam porasli tokom nedavnog dugog odmora.