Grupa zemalja u usponu BRICS – akronim koji označava Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku - prošla je od slogana smišljenog prije dvadeset godina u investicijskoj banci do stvarnog svjetskog kluba koji kontrolira multilateralnog zajmodavca. Na početku 2024. godine udvostručila se veličina, povezujući neke od najvećih proizvođača energije na planeti s nekim od najvećih potrošača među zemljama u razvoju i potencijalno jačajući ekonomsku snagu grupe u svijetu kojim dominira SAD-om.
Ko su novi članovi BRICS-a?
Saudijska Arabija, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Egipat prihvatili su pozive za pridruživanje od prvog januara. Argentina je također bila pozvana, ali predsjednik Javier Milei, koji je preuzeo dužnost 10. decembra, odlučio je da se ne pridruži. On je tokom kampanje naznačio da će usmjeriti vanjsku politiku svoje zemlje daleko od Kine i Brazila, rekavši: "Naša geopolitička usklađenost je s Sjedinjenim Državama i Izraelom. Nećemo savezništvo s komunistima."
Što je potaknulo širenje?
Pritisak je uglavnom bio potaknut od strane Kine, koja želi povećati svoj globalni utjecaj, uz podršku Rusije i Južne Afrike. Indija je bila zabrinuta da bi veći BRICS pretvorio grupu u glasnogovornika Kine, dok se Brazil bojao otuženja Zapada.
Što znači veći BRICS za svijet?
Dodavanje velikih proizvođača fosilnih goriva može dati bloku veći manevarski prostor da izazove dominaciju dolara u trgovini naftom i plinom prelaskom na druge valute, poznatu kao de-dolarizacija. Međutim, analitičari iz Bloomberg Economics smatraju da je širenje "više političko, a manje ekonomsko". Prošireni savez može postati jača protuteža tzv. Grupi sedam (G7) - Kanadi, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Japanu, Velikoj Britaniji i SAD-u. Ostale grupe koje već potiču prelazak prema "multipolarnom" svijetu, udaljavajući se od dominacije SAD-a nakon Hladnog rata, uključuju OPEC, Organizaciju Šangajske saradnje, Južnoameričko zajedničko tržište (Mercosur) i Afričku uniju.
Što radi BRICS?
Najveći uspjesi grupe bili su financijske prirode. Zemlje su se složile da udruže 100 milijardi dolara deviznih rezervi koje se međusobno mogu posuđivati tokom hitnih situacija. Ta likvidna sredstva postala su operativna 2016. godine. Osnovale su Novu razvojnu banku - instituciju inspirisanu Svjetskom bankom koja je odobrila gotovo 33 milijarde dolara zajmova, uglavnom za vodne, prometne i druge infrastrukturne projekte - od početka operacija 2015. godine. (Južna Afrika posudila je 2020. godine milijardu dolara za borbu protiv pandemije COVID-19.) U usporedbi, Svjetska banka se obvezala na 70,8 milijardi dolara za partnerske zemlje u fiskalnoj 2022. godini.
Kako su se promijenili trgovinski odnosi?
Trgovina među prvih pet članica bloka porasla je 56 posto, dosegnuvši 422 milijarde dolara između 2017. i 2022. godine. Ekonomski, prirodni resursi i poljoprivredni proizvodi Brazila i Rusije čine ih prirodnim partnerima za kinesku potražnju. Indija i Kina imaju slabije trgovinske veze jedna s drugom, djelomično zbog njihovog geopolitičkog rivalstva i oštrih sukoba na granici.
Kako je BRICS započeo?
Naziv "BRIC" je skovao ekonomist Jim O'Neill 2001. godine, tada u Goldman Sachs Group Inc., kako bi privukao pažnju na snažne stope gospodarskog rasta u Brazilu, Rusiji, Indiji i Kini. Pojam je bio namijenjen optimističkom scenariju za investitore usred pesimizma na tržištima nakon terorističkih napada u SAD-u 11. septembra te godine. Četiri nacije prihvatile su koncept i nastavile s njim. Njihov brzi rast u to vrijeme značio je da imaju zajedničke interese i izazove, a udruživanje glasova moglo bi povećati njihov utjecaj. Prvi sastanak ministara vanjskih poslova BRIC-a organizovala je Rusija uz marginu Opće skupštine UN-a 2006. godine. Grupa je održala svoj prvi summit lidera 2009. godine. Južna Afrika pozvana je da se pridruži 2010. godine, dodavši još jedan kontinent i slovo "S".
Ko je glavni?
Veći dio vremena dok postoji BRICS, bruto domaći proizvod Kine bio je više od dva puta veći od zbroja četiri postojeće članice. U teoriji, to bi joj trebalo dati najveći utjecaj. Međutim, u praksi je Indija, koja je nedavno premašila Kinu po broju stanovnika, bila kontrapunkt. BRICS formalno nije podržao veliki kineski pokušaj izgradnje infrastrukture izvan zemlje, nazvan Inicijativa pojasa i puta. To je djelomično zato što se Indija protivi takvim projektima na spornom teritoriju koji kontrolira Pakistan, njezin susjed i glavni rival. Nova razvojna banka nema dominantnog dioničara: Peking se složio s jednakošću udjela za svakog člana zagovaranog od strane New Delhija. Banka ima sjedište u Šangaju, ali su je vodili Indijanac i dva Brazilca, a posljednji period bivša predsjednica Dilma Rousseff.
Je li ruska invazija na Ukrajinu utjecala na grupu?
Ostale zemlje BRICS-a zauzele su uglavnom neutralan stav prema ratu, smatrajući ga više regionalnim pitanjem nego globalnom krizom. Međutim, rat je promijenio odnose Rusije s institucijama BRICS-a. Nova razvojna banka brzo je zamrzla ruske projekte, a Moskva nije mogla pristupiti dolarima putem zajedničkog sustava devizama BRICS-a. Bitno je napomenuti da su druge zemlje BRICS-a, suočene s gomilanjem američkih sankcija, prioritetizirale pristup dolaru temeljenom financijskom sistemu nad pomoći Rusiji.
Jesu li investitori i dalje zainteresirani za BRICS?
Postoji još uvijek intenzivno zanimanje za tržišta u usponu. Međutim, BRICS je danas uglavnom irelevantan kao temu ulaganja zbog geopolitičkih promjena i različitih ekonomskih putanja članica. Osim Indije, članice BRICS-a su podbacile u usporedbi s drugim tržištima u usponu tokom posljednjih pet godina, prema Bloomberg Intelligence. Sankcije koje vodi SAD stavile su Rusiju izvan dosega većine stranih investitora, a neki sektori u Kini - posebno tehnološke kompanije - također su sankcionirani ili se suočavaju s mogućim zabranama ulaganja.
Kina također predstavlja zrelu ekonomiju, sve više odvojenu od drugih tržišta u usponu i suočenu s strukturnim usporavanjem. Brazilska ekonomija značajno je usporila nakon završetka globalnog buma roba prije desetak godina. Južna Afrika je godinama bila izložena čestim prekidima opskrbe električnom energijom jer državna kompanija ne može proizvesti dovoljno električne energije da zadovolji potražnju, kao i logističkim zaprekama. Indija je i dalje priča o rastu koju investicijske banke uspoređuju s Kinom prije 10 ili 15 godina, iako nije jasno može li slijediti model vođen proizvodnjom kao Kina.