Postoji jedan dio u supermarketima gdje inflacija izgleda iznimno ljepljivo: slatke poslastice.
Razmislite o kafi, čokoladi i omiljenim grickalicama. Cijene mekih roba ove su godine skočile zbog ograničenja opskrbe. Povratak El Niña i izgledi za toplije i sušno vrijeme u zemljama proizvođačima sada prijete pogoršanjem ograničene ponude.
U Ujedinjenom Kraljevstvu trgovci na malo zaključavaju tegle instant kafe u sigurnosne kutije kako bi spriječili krađu. U Japanu je jedan div u proizvodnji pića obustavio prodaju soka od naranče Tropicana zbog nestašice. A u Njemačkoj se proizvođači čokolade i keksa žale na skokovito visoke cijene šećera i kakaovca.
To je jedan dio robnog tržišta, zajedno sa zlatom, koji se suprotstavlja deflacijskom trendu čak i dok cijene osnovnih prehrambenih proizvoda poput hljeba i tjestenine padaju. Ove su sedmice cijene robuste porasle na najviši nivo barem od 2008., što je kupcima diljem svijeta učinilo skupljim jeftino piće.
Cijene jeftinijih proizvoda bile su bolje ove godine, porasle su oko 24 posto, dok je širi poljoprivredni indeks oslabio tri posto ponderiran padom cijena pšenice i kukuruza. ''Potrošači će početi primjećivati pad cijena hljeba i tjestenine kako cijene žitarica padaju, ali posljednja stvar koja će pasti bit će vaš šećer, kafa i slatkiši”, rekla je Kona Haque, voditeljica istraživanja u ED&F Manu.
Očekuje se da će proizvodnja zrna robuste pasti za pet posto u Brazilu, dok se u Indoneziji, drugom najvećem izvozniku robuste u svijetu, predviđa pad proizvodnje za 20 posto. To u kombinaciji sa smanjenjem zaliha u Vijetnamu, najvećem proizvođaču robuste, vjerovatno će držati cijene povišenima.
Za proizvođače čokolade koji već pate, bol koju donosi El Niño također bi se mogla pogoršati.
Proizvodnja zrna kakaovca u Zapadnoj Africi — regiji s najvećim rastom — mogla bi sljedeće sezone pasti za čak osam posto zbog nepovoljnih vremenskih prilika, prema Fuadu Mohammedu Abubakaru, voditelju Ghana Cocoa Marketing Company. Cijene kakaovca ove su sezone već porasle na najviše nivoe u sedam godina nakon razočaravajuće žetve u najvećem izvozniku Obali Slonovače koja je pogoršala globalni deficit.
Ali među namirnicama za doručak, sok od naranče vjerovatno je doživio najveći porast cijene nakon zapanjujuće nestašice zaliha uzrokovane bolešću i štetom od uragana u američkoj saveznoj državi Floridi koja je najveći proizvođač. To je dovelo do porasta fjučersa do 56-godišnjeg rekorda, s malim olakšanjem na vidiku.
"Ne očekujemo velika povećanja ponude, dok bi se potražnja mogla usporiti, posebno u segmentima stanovništva s nižim prihodima koji sebi ne mogu priuštiti tako visoke cijene", rekao je Marcos Fava Neves, istraživač sa Univerziteta u Sao Paulu.
Već postoje znakovi da se industrija pića udaljava od soka od naranče, a punionice se prebacuju na različito voće ili mješavine. U Japanu je kompanija Kirin Beverage Company Ltd, na primjer, nedavno rekla da privremeno obustavlja prodaju soka od naranče Tropicana, okrivljujući skučenu globalnu ponudu.
Iako cijene u supermarketima možda neće uskoro pasti, očekuje se da će prodaja slatkih poslastica ostati otporna jer se smatraju malim luksuzom kojeg se ljudi ne žele odreći u poređenju s potrošnjom na odmor ili kupovine novog automobila, navodi Haque.
"Također postoji cijela nauka o tome da kafa, šećer i kakao stvaraju prilično ovisnost", rekla je, "samo na temelju toga to znači da će se konzumacija dobro održati."