Slatkiši postaju sve skuplji, a veliki rast cijene kakaa na svjetskim berzama ne pruža veliku utjehu proizvođačima čokolade. To će se preliti i na Srbiju, gdje veliki broj ljubitelja slatkiša već izdvaja mnogo više novca da zadovolji potrebe za slatkim.
Iako je ukupna inflacija u Srbiji u julu usporila na 12,5 posto, slatki proizvodi su je uspjeli nadmašiti.
Prema zvaničnim podacima, cijene šećera, čokolade, džema i meda porasle su u Srbiji za godinu dana 15 posto. Još više su poskupjeli kafa, čaj i kakao (koje Republički zavod za statistiku posmatra kao jednu kategoriju), i to 15,5 posto u odnosu na isti mjesec prethodne godine, mada ta kategorija raste blaže nego krajem prošle godine, kada je bilježila i skokove od 27 posto.
Svjetske berze
Fjučersi kakaa su ove godine u Londonu porasli za oko 30 posto, pokazuju podaci Bloomberga. Zalihe bi mogle ostati tijesne, uz još jedan potencijalni deficit u sezoni 2023-24. usred zabrinutosti zbog utjecaja vremenskog fenomena El Nino, izjavila je prošle sedmice analitičarka Bloomberg Intelligencea Diana Gomes. To će vjerovatno dovesti do većih troškova za proizvođače čokolade, rekla je ona.
Uzgajivači kakaa u Obali Slonovače, najvećem izvozniku kakaa, postaju sve zabrinutiji da bolesti usjeva i napadi štetočina u nekim područjima vodećih uzgajivača prijete proizvodnji.
Veća vlažnost, obilna kiša u dijelovima zemlje i invazija skakavaca koji jedu listove kakaa napravili su problem farmerima, piše Bloomberg.
Gana, drugi najveći proizvođač kakaa na svijetu, vjerovatno neće moći ispuniti neke od fjučersa u drugoj polovini godine, što povećava izglede za globalnu nestašicu. Očekuje se da će farmeri u zapadnoafričkoj državi imati najnižu proizvodnju u posljednjih 13 godina, u sezoni koja se završava sljedećeg mjeseca.
Ipak, analitičari koje je anketirao Bloomberg u prosjeku očekuju da će cijene kakaa početi padati sljedeće godine.
Za kafu ima nade, poskupljenju šećera kao da nema kraja
Fjučersi kafe arabika nedavno su pali na sedmomjesečni minimum, ali su zatim nastavili rasti. Padu cijena pomoglo je to što je izvoz iz najvećeg izvoznika - Brazila porastao u julu, s perspektivnom da se poboljša u narednim mjesecima, napisao je analitičar Rabobanka Guilherme Morya. "Odličan napredak brazilske žetve vrši silazni pritisak na cijene arabike".
U proteklom periodu na svjetskim berzama bilježi se stalni rast cijena šećera. Prema analitičarima koji daju prognoze kretanja cijena robe na Bloomberg Terminalu, očekuje se da će visoke cijene šećera ostati i u narednom periodu.
Nakon što je Indija zabranila izvoz riže kako bi kontrolisala domaće cijene, trgovci su zabrinuti da bi još jedna osnovna namirnica mogla biti podložna takvoj mjeri: šećer. Svijet postaje sve više zavisan od izvoza šećera iz južnoazijske zemlje kako se globalne zalihe sužavaju. Neujednačene padavine širom indijskih poljoprivrednih pojaseva ojačale su zabrinutost da će proizvodnja šećera pasti, što bi bio pad drugu godinu zaredom u sezoni koja počinje u oktobru.
Fjučersi na šećer su ove godine porasli za oko 20 posto, iako su se povukli s aprilskog maksimuma od 26,83 centa po funti, što je bio najviši nivo od 2011. Tržište je zabrinuto da će El Nino donijeti toplije i sušnije uslove u južnoj i jugoistočnoj Aziji, što bi pogodilo proizvođače. Tajland bi također mogao doživjeti pad proizvodnje.
To bi, u kombinaciji s manjom proizvodnjom u drugim regijama kao što su Južna Afrika i Centralna Amerika moglo podstaknuti još jedan rast cijena.