Kina razmatra nove poreske olakšice za kompanije, koje proizvode visokokvalitetne proizvode, dok Peking nastoji da ojača ekonomiju i podstakne više inovacija u tehnologiji kako bi se suprotstavio američkoj konkurenciji, rekao je izvor upoznat sa tim.
Poreska politika koja se razmatra mogla bi tehnološki naprednim kompanijama da uštedi stotine milijardi juana, rekla je osoba koja je tražila da ne bude imenovana. Plan još nije odobren i mogao bi biti izmjenjen, naveo je izvor.
Kineski ekonomski oporavak poslije Covida gubi zamah, je najnoviji podaci pokazuju da izvoz i investicije slabe, tržište nekretnina se sporo oporavlja i nezaposlenost mladih rekordno raste. Kineske akcije su oslabile, vrijednost juana je premašila sedam dolara, a cijene ključnih roba poput bakra i rude gvožđa su pale dok investitor procjenjuju izglede za drugu po veličini svjetsku ekonomiju.
Predsjednik Xi Jinping naveo je "moderni industrijski sistem"kao jedan od glavnih ekonomskih prioriteta Kine, pa se očekuje da će Peking uvesti mjere kao što su subvencije za proizvođače. Na sastanku Državnog savjeta u maju takođe je bilo riječi o podršci kineskim visokotehnološkim kompanijama, koja pokrivaju širok spektar industrija, od novih materijala, čipova, vještačke inteligencije do biofarmacije.
Ministarstvo finansija nije odgovorilo na zahtjev za tražene informacije.
Peking je pod pritiskom da pojača monetarne i fiskalne podsticaje, uprkos tome što se očekuje relativno skroman rast od oko pet odsto ove godine, većina analitičara ne očekuje da će kreatori politike to prihvatiti. Umjesto toga, mogu se odlučiti za ciljane mjere, kao što su poreski podsticaji, kako bi povećali poslovno povjerenje.
Vlada je ranije najavila poreske olakšice ove godine od 1,8 biliona juana (255 milijardi dolara), što je pad sa rekordnih 4,2 biliona juana prošle godine, kako se ekonomija postepeno oporavlja. Potez da se sada povećaju poreski podsticaji sugeriše da su zvaničnici možda sve zabrinutiji zbog ekonomskih izgleda za budućnost.
Planirane poreske olakšice za proizvođače visokotehnoloških proizvoda takođe pružaju dodatne dokaze da Peking daje prioritet podršci sektoru koji je ključan za sigurnost lanca snabdjevanja, posebno u oblasti poluprovodnika, kako se napetost sa SAD i njihovim saveznicima intenzivirala.
Prošle godine, Narodna banka Kine obezbijedila je više od 200 milijardi juana za kredite komercijalnih banaka kako bi podstakla jeftino kreditiranje proizvođača i drugih sektora.
Uprkos vladinoj podršci, proizvođači su primjetili da su njihovi prihodi i profit smanjeni zbog pada potražnje. Proizvodna aktivnost je smanjena u aprilu prvi put za četiri mjeseca, dok su podaci prošlog vikenda pokazali da je proizvodna dobit pala za 27 odsto u prva četiri mjeseca ove godine u odnosu na isti period 2022.godine.
Međutim, sposobnost vlade da primjeni fiskalne podsticaje velikih razmjera je ograničena. Prihodi od prodaje zemljišta, ključnog izvora prihoda za lokalne samouprave, naglo su opali zbog pada na tržištu nekretnina, dok su rizici zaduživanja porasli.
Prihod od poreza u Kini je oslabio na 13,8 odsto bruto domaćeg proizvoda u 2022. godini, dok u 2018. iznosio 17 odsto. Do ovoga je došlo pošto je vlada agresivno smanjila poreze prethodnih godina kako bi podstakla ekonomiju. Ministar finansija Liu Kun upozorio je na nesrazmjeru između prihoda i potrošnje ove godine.