Neuspjeh Silicon Valley Bank (SVB) i vladino spašavanje njezinih štediša kidaju tržišne oklade na sve, od gospodarstva do izgleda američkih kamatnih stopa.
Vlasti su požurile zaustaviti paniku oko zdravlja američkog financijskog sustava obećavši u potpunosti zaštititi novac štediša i ponuditi jednogodišnje zajmove bankama pod lakšim uvjetima nego inače. To bi trebalo potaknuti raspoloženje kratkoročno, ali bi dugoročno moglo dovesti do moralnog hazarda, prema sudionicima na tržištu.
Evo što ulagači i stratezi kažu o tome kako bi najnoviji razvoj mogao utjecati na tržišta:
Poticanje osjećaja
Priya Misra, globalna voditeljica strategije kamatnih stopa u TD Securities
"Čak i ako se SVB proda, zabrinutost oko likvidnosti i kapitalne pozicije bankovnog sustava će ostati. Novi BTFP program osigurava likvidnost bankama i trebao bi uvelike pomoći raspoloženju. Očekivali bismo da će se standardi bankovnog kreditiranja dodatno pogoršati, dodajući negativne rizike. Očekujemo da će Fed nastaviti podizanje zbog visoke inflacije. Predviđamo porast Fed-a od 25bp u ožujku i terminalnu stopu od 5,75 posto."
Moralni hazard
Michael Every i Ben Picton, stratezi u Rabobanku
"Ako Fed sada podupire bilo koga tko je suočen s problemom imovine/stopa, onda oni de facto dopuštaju masovno ublažavanje financijskih uvjeta kao i sve veći moralni rizik. Tržišne implikacije su da bi se krivulja SAD-a mogla strmoglaviti s obzirom na to da će se Fed uskoro aktivno okrenuti kako bi uskladio svoje jednogodišnje BTFP zajmove s time gdje će stope Fed-ovih sredstava tada završiti; ili bi se moglo strmoglaviti ako ljudi misle da će Fed svojim postupcima dopustiti da inflacija postane oštrija."
Nema jamstva
Paul Ashworth, glavni ekonomist za Sjevernu Ameriku u Capital Economicsu
"Racionalno, ovo bi trebalo biti dovoljno da se zaustavi bilo kakva zaraza od širenja i rušenja više banaka, što se može dogoditi u tren oka u digitalnom dobu. Ali zaraza se uvijek više odnosila na iracionalni strah, pa bismo naglasili da nema jamstva da će ovo uspjeti."
Fed Pauza
Jan Hatzius i tim iz Goldman Sachs Group Inc
"U svjetlu nedavnog stresa u bankarskom sustavu, više ne očekujemo da će Savezni odbor za otvoreno tržište (FOMC) donijeti povećanje kamatnih stopa na svom sastanku 22. ožujka uz značajnu neizvjesnost oko puta nakon ožujka."
Reli za pomoć
Erika Najarian, analitičarka u UBS Securities
"Mislimo da bi moglo doći do oštrog oporavka" dionica američkih banaka. "Naši klijenti možda će i dalje više voljeti bježati nego kvalitetu, što je ironično 'Prevelike da bi propale, ali sada su regulirane tako da imaju tone likvidnih i kapitalnih banaka'", naime JPMorgan, Bank of America i Wells Fargo.
Pritisak dolara
John Bromhead, strateg u Australia & New Zealand Banking Group
"Veličina i brzina odgovora politike trebale bi ugušiti strah u sustavu. Slično mirovinskoj krizi u Ujedinjenom Kraljevstvu u rujnu ili listopadu, kreatori politika uspjeli su učinkovito ograničiti rizik i izbjeći bilo kakvu vrstu sustavnog događaja. Vidimo da se valute osjetljive na rizik vraćaju kao rezultat i to je negativno za dolar. Pretpostavljam da bismo mogli vidjeti daljnji pritisak na američki dolar, čak i ako zabrinutost za financijski sustav nestane."
(Ažuriranja s dodatnim komentarima)
-- Uz pomoć Adama Haigha, Cormaca Mullena, Joanne Ossinger i Ronojoya Mazumdara.