Zvaničnici Federalnih rezervi (Fed) se suočavaju sa najvećim izazovom u posljednjih nekoliko mjeseci dok odmjeravaju da li da nastave sa podizanjem kamatnih stopa sljedeće nedjelje kako bi smirili inflaciju ili da naprave pauzu usred previranja na tržištu izazvanih nedavnim propadanjem banaka.
Prije kolapsa Silicon Valley Banka i posljedičnih krahova, kreatori politike Feda bili su spremni da podignu stope za čak 50 baznih poena nakon što je niz statističkih podataka ukazao na to da je privreda mnogo jača nego što su zvaničnici mislili na početku godine.
Sada, imajući u vidu volatilnost finansijskog tržišta, mnogi posmatrači Feda očekuju manje povećanje, za četvrtinu procentnog poena, a neki kažu da će američka centralna banka potpuno pauzirati sa dizanjem stopa posle dvodnevnog sastanka koji počinje u utorak.
Kakva god bila, odluka će doći nakon povećanja kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB) za 50 baznih poena u četvrtak. Predsjednica Christine Lagarde je rekla da ECB ostaje posvećena borbi protiv inflacije, dok pažljivo prati tenzije u bankarskom sektoru.
Takođe se sa velikim očekivanjima očekuju Fedovo ažuriranje ekonomskih projekcija (engl. Summary of Economic Projections - tromjesečni izvještaj koji iznosi prognoze učesnika sastanka za sve parametre, od inflacije do kamatnih stopa) i konferencija za štampu predsjedavajućeg Jeromea Powella poslije sastanka.
Usred previranja u bankarstvu, Powell će se vjerovatno suočiti sa pitanjima u vezi sa nadzorom centralne banke nad SVB i drugim subjektima koji se muče s problemima.
Takođe će morati da bude oprezan kada govori o mogućem budućem putu kamatnih stopa. Prije nego što su se pojavili bankarski problemi, zvaničnici Feda su nagovijestili da će stope morati da se pomjere na nivo iznad pet odsto ove godine i da ostanu tamo sve dok inflacija ne bude na putu da se vrati na ciljanu vrijednost od dva odsto.
Ipak, povećana neizvjesnost u vezi s tim u kojoj mjeri će problemi kapitalizacije banaka - pogoršani brzim povećanjem kamatnih stopa Feda i uticajem na prinose od državnih obveznica - uticati na širu privredu, mogu ograničiti Powellovu sposobnost monetarnog zatezanja u budućnosti.
Šta kaže Bloomberg Economics
"Federalni komitet za otvoreno tržište se 22. marta suočava sa svojom najizazovnijom odlukom o politici u posljednje vreme. Očekivanja tržišta su se naglo promijenila - sa povećanja od 50 baznih poena na pauzu od dizanja stopa - pošto strahovi od prelivanja bankarske krize mijenjaju zabrinutost za inflaciju. Očekujemo da će Fed povećati stope za 25 baznih poena, podižući gornju granicu sa 4,75 na pet odsto. Ponovno ubrzavanje inflacije održava pritisak da se nastavi sa dizanjem stopa.
Anna Wong, glavni ekonomista za američko tržište
Ako se odmaknemo od Sjedinjenih Američkih Država, vidjećemo da više od deset centralnih banaka drugih zemalja takođe donosi važne ekonomske odluke u narednoj sedmici. Ekonomisti predviđaju povećanje stopa u Velikoj Britaniji, Švajcarskoj, Norveškoj, Nigeriji i na Filipinima, dok će se u Brazili i Turskoj vjerovatno ostati na istom nivou. U međuvremenu, trgovci koji se klade na kurs Banke Kanade dobiće novo očitavanje inflacije. Više o tome šta čeka ostatak svijeta pročitajte na sajtu Bloomberga.
- U pisanju teksta pomogli Robert Jameson, Malcolm Scott, Sylvia Westall i Stephen Wicary.