Cijene hrane su i u decembru zabilježile pad na globalnom nivou. FAO Indeks cijena hrane (FFPI) iznosio je u decembru u prosjeku 132,4 boda, što je pad od 2,6 bodova (1,9 posto) u odnosu na novembar, označavajući deveti uzastopni mjesečni pad i ostajući 1,3 boda (jedan posto) ispod svoje vrijednosti od prije godinu dana. Ipak, za cijelu 2022. FEPI je u prosjeku iznosio 143,7 bodova, što je povećanje u odnosu na 2021. za čak 18 bodova ili 14,3 posto.
Pad indeksa u decembru potaknut je oštrim padom međunarodnih cijena biljnih ulja, zajedno s određenim padom cijena žitarica i mesa, ali djelomično uravnoteženim umjerenim povećanjem cijena šećera i mliječnih proizvoda, saopćeno je iz Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO).
FAO indeks cijena žitarica u decembru je u prosjeku iznosio 147,3 boda, što je pad od 2,9 bodova (1,9 posto) u odnosu na novembar. Međutim, još uvijek je 6,8 bodova (4,8 posto) iznad vrijednosti iz decembra 2021.
Izvozne cijene pšenice pale su u decembru jer je žetva u toku na južnoj hemisferi povećala zalihe, a konkurencija među izvoznicima ostala je jaka.
Svjetske cijene kukuruza također su pale u decembru, uglavnom potaknute jakom konkurencijom iz Brazila, iako je zabrinutost zbog suše u Argentini u određenoj mjeri pogurala cijene. Pod uticajem prelijevanja s tržišta kukuruza i pšenice, svjetske cijene sirka i ječma također su pale.
Rast cijena riže
Nasuprot tome, kupovine azijskih kupaca i aprecijacija valute u odnosu na američki dolar u nekim zemljama izvoznicama zadržali su rast međunarodnih cijena riže u decembru.
"Za cijelu 2022. FAO indeks cijena žitarica dosegao je novi rekord od 154,7 bodova, što je povećanje od 23,5 bodova (17,9 posto) u odnosu na 2021. godinu, premašivši za 12,5 bodova (8,8 posto) prethodni godišnji prosječni rekord zabilježen 2011.", kažu iz FAO-a.
Svjetske cijene kukuruza i pšenice dosegle su nove rekordne nivoe u 2022. godini, u prosjeku 24,8, odnosno 15,6 posto više od svojih prosjeka za 2021, dok su izvozne cijene riže bile u prosjeku 2,9 posto iznad nivoa iz 2021.
Povećanje FAO indeksa cijena žitarica u 2022. bilo je posljedica niza faktora, uključujući značajne poremećaje na tržištu, povećane neizvjesnosti, veće troškove energije i inputa, loše vremenske uvjete kod nekoliko ključnih dobavljača i stalnu snažnu globalnu potražnju za hranom.
Cijene mliječnih proizvoda u decembru u poređenju s novembrom zabilježile su rast nakon pet mjeseci uzastopnog pada. FAO indeks cijena mliječnih proizvoda prosječno je iznosio 139,1 bod u decembru, što je 1,5 bodova (1,1 posto) više nego u novembru. U poređenju s godinom ranije, cijene mliječnih proizvoda su više za 10,1 bod (7,9 posto).
U decembru su porasle međunarodne cijene sira, uglavnom odražavajući snažnu globalnu uvoznu potražnju i nešto smanjenu izvoznu dostupnost usred visoke unutrašnje maloprodaje i prodaje u uslužnom sektoru, posebno u zapadnoj Evropi.
"Nasuprot tome, međunarodne cijene maslaca pale su šesti mjesec uzastopno, poduprte kontinuiranom usporenom globalnom uvoznom potražnjom i dostupnošću odgovarajućih domaćih zaliha za pokrivanje kratkoročnih potreba", kažu iz FAO-a.
U međuvremenu su blago pale i cijene mlijeka u prahu na međunarodnom tržištu, jer su niže cijene u zapadnoj Evropi potaknute uglavnom slabom potražnjom.
U cijeloj 2022. FAO indeks cijena mliječnih proizvoda u prosjeku je iznosio 142,5 bodova, što je povećanje od 23,3 boda (19,6 posto) u odnosu na 2021. i bilježi najviši godišnji prosjek zabilježen od 1990. godine.
Pad cijena mesa
Cijene mesa su pale šesti mjesec zaredom zahvaljujući nižim svjetskim cijenama goveđeg mesa i mesa peradi, djelomično kompenziranim višim cijenama svinjskog i ovčijeg mesa.
FAO indeks cijena mesa iznosio je 113,8 bodova u decembru, što je pad od 1,4 boda (1,2 posto) u odnosu na novembar, označavajući šesti uzastopni mjesečni pad, ali je ostao 2,8 bodova (2,5 posto) iznad svog nivoa od prošle godine.
Međunarodne cijene goveđeg mesa pale su pod pritiskom veće ponude stoke za klanje u nekoliko velikih zemalja proizvođača i slabe globalne potražnje za srednjoročnom opskrbom. U međuvremenu su pale cijene mesa peradi, budući da je izvozna dostupnost bila više nego dovoljna za zadovoljenje uvozne potražnje, unatoč zastojima u proizvodnji zbog pojačanih epidemija ptičije gripe.
Nasuprot tome, svjetske cijene svinjskog mesa porasle su potaknute čvrstom predbožićnom potražnjom, posebno u Evropi, dok su cijene ovčijeg mesa porasle zbog kretanja kursa. U cijeloj 2022. FAO indeks cijena mesa iznosio je u prosjeku 118,9 bodova, što je povećanje od 11,2 boda (10,4 posto) u odnosu na 2021. godinu, što predstavlja najviši godišnji prosjek zabilježen od 1990. godine.