Amar Čaušević, bh. ekspert u polju održivih finansija s adresom u Švedskoj, gostujući u emisiji 7 na Bloomberg Adria TV, govorio je o trendovima finansijskih institucija širom svijeta da ulaganja u oružje podvedu pod održivo ulaganje.
"Finansijske institucije nikada ne spavaju, uvijek traže priliku da naprave profit. Nakon početka rata u Ukrajini vidio se trend da su pojedine kompanije promijenile svoju investicionu politiku i stavile oružje kao održivu politiku. Njihov razlog je bio da ako investiraju novac u kompanije koje pomažu Ukrajini time doprinose onoj 'S' komponenti u ESG-u", kazao je on.
Čaušević navodi kako se vidio veliki porast ulaganja u kompanije iz tog sektora.
"Možda nešto što u ukrajinskom primjeru ima smisla, jer se oni brane od napada Rusije, nema smisla u primjeru Saudijske Arabije, koja to isto oružje može iskoristiti za napad na civile u Jemenu", kazao je te dodao da možda nije realno da novi narativ prevlada, ali da je oružje uz lijekove i hranu obično jedna od najsigurnijih investicija.
Kazao je kako će ratova i konflikata biti, a mnoge zelene investicije se "pate" da prikupe investicije.
Više na: Zašto novac za obrambeno oružje ne bi trebalo klasificirati kao ESG ulaganje
"Pojedine finansijske institucije su vidjele priliku i krenulo im je. Taj trend nije velik, ali je konstantan. Cijene dionica kompanija koje proizvode oružje su nevjerovatno porasle od početka ovog rata", izjavio je.
Održive finansije imaju nekoliko velikih problema.
"Rusija je bila veliki dobavljač gasa i nafte, EU će to nedostajati... Onda zbog sankcija taj gas i naftu Rusija daje po niskim cijenama zemljama koje joj nisu uvele sankcije te onda one postaju sve manje zainteresirane za potrebnu transformaciju", zaključuje on.