Globalna svjetska kriza, inflacija, problemi u lancima opskrbe stvaraju probleme održivim investicijama. Ruski plin i nedostatak energenata vraćaju ugalj na velika vrata. Na taj način zelena energija ispašta te kaska u svom napretku. Ugalj je izuzetno profitabilan, za najmanje novca se proizvede najviše energije.
"Fokus mnogim zemljama sada će biti ugalj zbog predstojeće zime. Zbog već postojećih termoelektrana ovaj pristup je adekvatniji za trenutnu krizu jer je za izgradnju vjetroparkova i sličnih zelenih izvora energije potrebno mnogo novca i vremena", rekao je za Bloomberg Adriju Amar Čaušević iz Štokholmskog instituta za okoliš.
Ovisnost o nafti i plinu, posebice iz Rusije, nije više opcija na koju se može računati.
"Kratkoročno, svijet će tražiti sigurnost u izvorima nafte i plina s drugih tržišta, ali zna se da je i ta solucija kratkoga vijeka, zato što održiva energija, zajedno s nuklearnom, već ima cijenu koja je u paritetu s tradicionalnim izvorima energije", rekao je Sasja Beslik, glavni direktor za investicije u SDG Impact Japan, jednoj od prvih investicijskih i savjetodavnih tvrtki u Japanu koja se specijalizirala za održive financije.
Dodao je da nova regulativa na području EU u relaciji održivih financija i poslodavstva jednostavno stvara novi presedan za budući razvoj tržišta.
"Trebat će nam dvije-tri godine da se stvari postave na drugo mjesto, ali održivi model kapitalizma, bez obzira na to kako naivno zvuči, mora biti sljedeća etapa razvoja kapitalizma kakav sada znamo", istakao je on.
Primjena ESG standarda je i dalje u začetku u zemljama Zapadnog Balkana.
U Bosni i Hercegovini se posljednjih godina pojavilo nekoliko investitora koji su kroz investicije napravili ozbiljne pothvate. No, sve je to sporo i nedovoljno da bude pokretač cjelokupnog gospodarstva.
Vremenom se ESG etablirao kao odgovarajući okvir koji investitorima i širim interesnim skupinama daje odgovore na pitanja "kakav utjecaj imaju tvrtke na planet i klimatske promjene, kako se odnose prema svojim radnicima, kako upravljaju opskrbom lanaca i jesu li implementirali mehanizme dobrog upravljanja", rekla je za Bloomberg Adriju Biljana Braithwaite, osnivačica i partnerica Sustineri Partnersa.
"Iako je prvobitno kreiran za potrebe dobrovoljnog izvještavanja, danas je ESG predmet regulatornih zahtjeva za izvještavanje financijskih institucija u sve većem broju jurisdikcija. Takav trend je napravio veliki odjek. U prošloj godini 85 posto investitora razmatralo je ESG faktore u odlukama o investiranju i rukovođenju svojih ulaganja", rekla je Braithwaite.
Tvrtke iz regije koje prednjače u primjeni ESG standarda su one koje žele izgraditi povjerenje javnosti, postati poželjan poslodavac i imati dobar odnos sa zajednicom.
"Takve tvrtke prate standarde koji još uvijek nisu pravno obavezujući, jer ih vide kao način da se diferenciraju na tržištu", rekla je.
Za našu regiju važno je imati odgovorne investitore u sektoru energetike i iskorištavanja prirodnih resursa, a to se može postići primjenom ESG standarda.
Održive tržišne investicije imaju tri engleska termina Green Finance, Sustainable Finance i Climate Finance. Također, imaju i tri izvora. Novac dolazi iz proračuna, od privatnih investitora i banaka te multilateralnih i bilateralnih tokova novca, poput Svjetske banke, Europske komsije i Europske banke za razvoj.