Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je na sjednici Narodne skupštine da je Zakon o električnoj energiji završen, da su entitetske vlade dale saglasnost i da sada ide u redovnu proceduru usvajanja na državnom nivou. Najavio je i da će tri elektroprivrede iz BiH zajednički osnovati berzu električne energije, te izrazio uvjerenje da će zbog toga implementacija Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljika (CBAM) biti pomjerena za početak 2027. godine.
"Njegovim usvajanjem stvaraju se ovi uslovi iz direktive CBAM-a", poručio je Višković.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Evropska unija neumoljiva - CBAM počinje u januaru 2026.
Ipak, iz Evropske unije su prije nekoliko dana naglasili da odgode nema i da potpuna primjena CBAM-a počinje 1. januara 2026. godine. CBAM je nova regulativa Evropske unije o ugljiku i predstavlja mehanizam određivanja cijene ugljika s ciljem da podrži EU u borbi protiv klimatskih promjena. Uvoznici će morati plaćati naknadu za prilagođavanje ugljiku u iznosu koji bi platili da su proizvodi bili proizvedeni prema pravilima EU o određivanju cijene ugljika (sistem EU ETS).
Depositphotos
Izvori iz EU naglašavaju da CBAM nije mehanizam za "kažnjavanje", već za uspostavu ravnopravnih tržišnih uslova i podsticanje prelaska na obnovljive izvore energije. Iako je usvajanje zakona i uspostava berze važan korak, ostaje otvoreno pitanje - hoće li to zaista biti dovoljno da BiH izbjegne CBAM namete ili će biti potrebni dodatni koraci usklađeni s EU direktivama?
Stanje u javnim preduzećima - opozicija tražila raspravu, vlast odbila
Pažnju privlači i činjenica da se na sjednici Narodne skupštine Republike Srpske nije raspravljalo ni o alarmantnom stanju u javnim preduzećima. U Informaciji o stanju u javnim preduzećima Republike Srpske navodi se da su javna preduzeća RS često u monopolskom položaju, s velikim resursima i potencijalom za visoku dobit, ali da je stvarno stanje "alarmantno i šokantno", s milionskim gubicima na dnevnom nivou. Ukazano je i na svakodnevna kršenja osnovnih principa poslovanja, uz optužbe na račun neefikasnosti, političkog upravljanja i korupcije. Čak su i pojedini predstavnici vlasti javno priznali duboke probleme u ovom sektoru.
U Informaciji su predstavljeni, iz ugla opozicije, najvažniji problemi u funkcioniranju javnih preduzeća, ukazano je na hitnost djelovanja po pitanju sređivanja stanja u ovoj oblasti, te su sažeti određeni podaci o radu Željeznica, Šuma i Elektroprivrede Republike Srpske. Sastavni dio Informacije su finansijski izvještaji ovih javnih preduzeća za posljednje tri godine, a koji su dostavljeni poslanicima.
Vladajuća većina nije prihvatila da se raspravlja o javnim preduzećima.
AS Holding povećao udio u Bosnalijeku na 37 posto
I dok BiH još traži odgovore na sistemske izazove poput CBAM-a, iz realne ekonomije stiže konkretan primjer stabilnosti i ambicije.
Prema pisanju medija, grupacija AS Holding postala je najveći pojedinačni vlasnik Bosnalijeka, stekavši više od 37 posto dionica. Predsjednik Uprave AS Holdinga Rusmir Hrvić podsjetio je da je Bosnalijek kompanija izgrađena na povjerenju, znanju i kvalitetu.
Bosnalijek
Prema njegovim riječima, ovo nije samo poslovna odluka već strateški korak u kojem žele potvrditi da domaće kompanije mogu graditi snažne i konkurentne sisteme na evropskom tržištu.
Iz AS Holdinga su poručili da vjeruju da će sinergija ove dvije kompanije ojačati domaći farmaceutski sektor i podići prepoznatljivost bh. znanja i proizvoda na međunarodnom tržištu.
Martin Kazaks o kamatnim stopama: ECB ne očekuje veće promjene
U međuvremenu, evropska privreda nastavlja stabilan kurs. Evropska centralna banka (ECB) ne očekuje značajne promjene kamatnih stopa, kaže Martin Kazaks, član Upravnog odbora ECB. Inflacija u eurozoni se kreće oko dva posto, što je u skladu s očekivanjima, pa nema potrebe za poduzimanjem dodatnih koraka, ocijenio je Kazaks u ponedjeljak.
Andrey Rudakov/Bloomberg
ECB će tokom jula biti na ljetnoj pauzi, a nova prilagođavanja kamatnih stopa očekuju se u septembru, kada bi kroz dodatno smanjenje stopa na depozite moglo da se spusti na 1,75 posto. Evropska centralna banka predviđa da će inflacija pasti tokom sljedeće godine, a potom ponovo porasti na oko dva posto tokom 2027. godine. Cijene su trenutno pod kontrolom zahvaljujući jačanju eura u odnosu na dolar, što smanjuje troškove uvoza, dok izvoz postaje manje konkurentan.
EU spremna na carine SAD-a, ali traži izuzeća za strateške sektore
Istovremeno, Evropska unija pokazuje spremnost za kompromis u trgovinskim odnosima sa SAD-om. EU je spremna prihvatiti univerzalnu carinu od 10 posto na mnoge proizvode koje izvozi u SAD.
Međutim, EU želi da Washington pristane na snižene carinske stope u ključnim sektorima kao što su farmaceutski proizvodi, alkoholna pića, poluvodiči i komercijalni avioni.
EU, kažu izvori upućeni u pregovore, također traži kvote i izuzeća kako bi se efektivno ublažile američke carine od 25 posto na automobile i autodijelove, te 50 posto na čelik i aluminij.
Šta se još čitalo:
Isplati li se ulagati u zlato putem ETF-a?
Zašto je dolar ove godine u slobodnom padu
Gdje su ulagači ove godine napravili grešku – jeste li i vi među njima?
Siri više ne može sama, Apple zove u pomoć OpenAI i Anthropic
Danas čitajte:
Ekonomski analitičar Admir Čavalić ocjenjuje da je smanjenje stope doprinosa na teret poslodavca sa 10,5 na 5 posto pozitivna mjera, ali nedovoljna.
Glavni urednik redakcije BiH i urednik regionalne rubrike Sport Rijad Durkić za vas je pripremio najnovije tekstove iz svijeta finansija i sporta - Nizozemski fintech Akkuro najavljuje ulazak na tržišta Hrvatske i BiH, oslanjajući se na agentni model bankarstva koji pomjera granice klasičnog softvera. NBA finale između OKC-a i Indiana Pacersa zabilježilo je najniže rejtinge još od 2007. Ovaj neobičan trend otvara pitanje – je li pretjerana konkurentnost, koja je rezultat salary cap pravila i sistema drafta, narušila privlačnost američkog sporta?
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...