Bosna i Hercegovina suočava se s nizom izazova i prilika – od ekoloških i ekonomskih problema do novih mogućnosti za rast. Nažalost, Sarajevo još uvijek ostaje među najzagađenijim gradovima svijeta, dok se u Republici Srpskoj poduzetnici bore s nepovoljnim zakonskim izmjenama. Istovremeno, NLB Banka planira širenje u Federaciji BiH, a energetska sigurnost regije zahtijeva bolju saradnju među državama. Na drugom kraju spektra, kripto tržište u regiji bilježi ubrzan rast, prateći globalne trendove.
Sarajevo među najzagađenijim gradovima svijeta, koja su rješenja za čistiji zrak
Sarajevo je često među najzagađenijim glavnim gradovima svijeta, s nivoima zagađenja opasnim po zdravlje. Ključni uzroci su spaljivanje fosilnih goriva, gužve u saobraćaju i neefikasno grijanje, dok stručnjaci predlažu rješenja poput obnovljivih izvora energije, modernizacije javnog prijevoza i boljeg praćenja kvaliteta zraka. Zagađenje zraka, posebno izraženo zimi, dodatno pogoršava nepovoljan položaj grada u kotlini, veliki broj automobila i široka upotreba čvrstih goriva.
Vlada RS popustila samostalnim poduzetnicima, ali samo malo
Samostalni poduzetnici u Republici Srpskoj, koji su se usprotivili izmjenama Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak, nisu uspjeli ostvariti značajnije promjene. Vlada je usvojila gotovo sve planirane izmjene, uz minimalne ustupke. Iako je prag godišnjeg prihoda za male poduzetnike povećan sa 50.000 KM na 100.000 KM, uz ovu izmjenu uvedene su i druge odredbe koje izazivaju nezadovoljstvo među poduzetnicima.
NLB želi snažnije prisustvo u FBiH i priželjkuje kupovinu neke od banaka
NLB Banka Sarajevo drži 6,1 posto tržišta u Federaciji BiH. Poseban fokus stavljaju na tržište nekretninskih kredita, koje vide kao ključnu priliku za organski rast. U Republici Srpskoj, gdje imaju značajniji udio od 20,5 posto, zadovoljni su trenutnom pozicijom, izjavio je za Bloomberg Adriju Peter Jenčič, zamjenik direktora Odjela za odnos s investitorima NLB-a.
Energetska sigurnost u regiji bila bi bolja kada bi države više sarađivale
Zemlje Adria regije suočavaju se s izazovom osiguravanja stabilnog i dugoročnog snabdijevanja gasom, čija je cijena, zbog hladnog vremena, od novembra porasla za oko 20 posto. Nedostatak integracije u skladištenju gasa i tranzitnim rutama dodatno otežava situaciju. Iako je pitanje interkonekcije među zemljama na dnevnom redu već više od dvije decenije, politički i ekonomski faktori usporavaju napredak. Ipak, regionalna saradnja donijela bi značajne koristi svim državama.
Kripto Adria regija: Od pionira do iskusnih igrača
Kripto mjenjačnice u Adria regiji prate globalni trend brzog rasta, dok tržište platformi za razmjenu kriptovaluta očekuje da dosegne vrijednost od 110,12 milijardi dolara do 2028. godine, uz prosječnu godišnju stopu rasta od 16,08 posto. Ovaj snažan zamah rezultat je brojnih faktora koji podržavaju širenje sektora. Izdvojili smo najznačajnije i najpopularnije kripto mjenjačnice u regiji.
Čitalo se još …
Pala francuska vlada - ukratko iz svijeta
Bitcoin probio granicu od 100 tisuća dolara, očekuje se daljnji rast
Slijedi …
Za početak dana donosimo vam tekst - Je li medicinska genetika dostupna svima i koliko košta.
Također, čitat ćete pregled sedmice, ali i najavu tema za narednu sedmicu.