Zagađenje zraka, skupa medicinska genetika, izazovi u reproduktivnom zdravlju, te problemi s kojima se suočavaju bh. aerodromi, ali i poduzetnici ključne su teme u Bosni i Hercegovini. Na tržištu se dešava mnogo toga, a postavlja se pitanje kako će se društvo i ekonomija prilagoditi ovim izazovima. Odgovore na ova pitanja predstavljamo vam kroz pet grafikona.
Sarajevo među najzagađenijim gradovima svijeta, koja su rješenja za čistiji zrak
Sarajevo se posljednjih godina često nalazi pri vrhu liste najzagađenijih glavnih gradova svijeta, s nivoima zagađenja opasnim po zdravlje stanovnika. Stručnjaci upozoravaju da su ključni uzroci spaljivanje fosilnih goriva, gužve u saobraćaju i neefikasni sistemi grijanja, ali nude i konkretna rješenja poput prelaska na obnovljive izvore energije, modernizacije javnog prijevoza i boljeg praćenja kvaliteta zraka.
Problem zagađenog zraka, posebno izražen tokom zimskih mjeseci, grad muči već desetljećima. Uzrok leži u nepovoljnom položaju u kotlini, prevelikom broju automobila te širokoj upotrebi čvrstih goriva za grijanje domaćinstava.
Neplodnost dobija epidemiološki karakter: Za IVF postupak u BiH potrebno i do 12.000 KM
Neplodnost u Bosni i Hercegovini sve više dobija karakter epidemije, jer oko 20 posto parova ima problema s ostvarivanjem trudnoće. Skoro svaki peti par treba medicinsku pomoć da bi imao potomstvo. Razlozi neplodnosti podjednaki su i kod žena i muškaraca. Biomedicinski pomognuta oplodnja, iako nužna za mnoge, predstavlja skup postupak koji u nekim slučajevima može koštati i do 12.000 KM. Pored visoke cijene, dodatni problemi uključuju različite politike finansiranja i pristup liječenju u različitim entitetima.
Vlade su prepoznale ovaj problem i omogućile djelimično finansiranje usluga. Međutim, cijene usluga i broj refundiranih troškova variraju između entiteta.
Vlada RS popustila samostalnim poduzetnicima, ali samo malo
Samostalni poduzetnici, koji su se pobunili protiv najavljenih izmjena Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak u Republici Srpskoj, nisu naišli na puno razumijevanje Vlade koja je usvojila skoro sve što je i planirala, uz minimalne ustupke prema poduzetnicima. Oni su u više navrata tražili izmjenu Zakona o porezu na dohodak i da ukupan godišnji prihod malog poduzetnika umjesto dosadašnjih 50.000 KM bude povećan na iznos od 100.000 KM. Vlada im je udovoljila i podigla prag, ali su usput stigle i druge izmjene zakona.
Je li medicinska genetika dostupna svima i koliko košta
Medicinska genetika sve više postaje ključna za liječenje genetskih bolesti, karcinoma i rijetkih oboljenja, omogućavajući personalizaciju terapija i ciljanje bolesti na molekularnom nivou. Uz rastuću dostupnost genskog testiranja, koje pacijenti često sami finansiraju, postavlja se pitanje: hoće li njene prednosti biti dostupne svima ili samo bogatima?
Ponovo se uvodi taksa za putnike: Je li to za bh. aerodrome put za rast ili propast
Aerodromi u BiH mogli bi se suočiti s padom broja novih niskobudžetnih kompanija i putnika, dok rastu dugovi i kriza. Povratak takse na odlazeće putnike trebao bi pomoći civilnom zrakoplovstvu, iako stručnjaci ukazuju na njene negativne efekte, poput gubitka Ryanair operacija iz Tuzle.
Taksa u iznosu od 1,5 eura (tri KM), koja se naplaćivala za odlazeće putnike na komercijalnim aerodromima u Bosni i Hercegovini, nakon jednogodišnjeg moratorija ponovo se vraća u aprilu 2025. godine, iako je ranije bilo najavljeno da će to biti 1. januara. Kako su kazali, vraćanje ove takse bi trebalo pomoći civilnom zrakoplovstvu Bosne i Hercegovine i svim aerodromima u našoj državi.