Prodaja novih vozila u Evropi smanjena je deseti mjesec zaredom jer je industrija i dalje zahvaćena problemima u lancima snabdjevanja koji podstiču rekordnu inflaciju i prijete da odvrate kupce automobila.
Registracija novih putničkih automobila je u aprilu zabeležila pad od 20 posto, odnosno registrovano je 830.447 vozila, saopštilo je u srijedu Evropsko udruženje proizvođača automobila, što je najveći pad od početka godine. Stellantis NV, proizvođač automobila nastao spajanjem PSA grupe i Fiat Chrysler, bio je najteže pogođen među velikim proizvođačima sa padom od 31 odsto.
Problemi koji ograničavaju proizvodnju automobila, a glavni među njima je globalna nestašica poluprovodnika, naveli su analitičare kompanije LMC Automotive da smanje procjenu prodaje putničkih automobila u zapadnoj Evropi za svaki od poslednja četiri mjeseca. Sada očekuju da će se godišnja isporuka automobila smanjiti za šest posto ove godine, odnosno da će biti isporučeno manje od 10 miliona vozila. Još u januaru, LMC je očekivao rast od skoro devet odsto. Proizvođači automobila su uspeli da nadoknade izgubljeno tako što su naplaćivali veće cijene, mada je nejasno koliko će još moći da ih podižu.
"Globalni problemi sa snabdjevanjem ne pokazuju znake popuštanja, dok izgledi za tražnjom također blijede", napisao je LMC u izveštaju ovog meseca. "Domaćinstva će ove godine doživeti ozbiljan pritisak na realne prihode. Problemi sa snabdevanjem za sada ostaju ključna odrednica za prodaju."
Na najvećim evropskim tržištima, Italija je zabilježila najveći pad, smanjivši se za trećinu, dok je registracija automobila u Nemačkoj i Francuskoj pala za više od petine.
Nedostatak čipova koji "koči" proizvođače automobila traje duže nego što se očekivalo i primorava neke kupce da čekaju 18 mjeseci na određene modele koji su traženi. Glavni izvršni direktor Volkswagen AG Herbert Diess rekao je prošle nedjelje da je kompanija u potpunosti rasprodala električne automobile u SAD i Evropi ove godine.
Izvršni direktor VW-a Diess i Mercedes-Benz Grupe Ola Kallenius nadaju se poboljšanju ponude poluprovodnika u drugoj polovini ove godine. Ali nade u oporavak u narednim mjesecima također zavise i od drugih faktora, uključujući moguće poremećaje povezane sa ratom u Ukrajini. Takođe, globalni lanci snabdevanja počinju da osećaju i efekte kineskog zatvaranja zbog strategije nulte tolerancije na suzbijanje koronavirusa.
"Kontejnerski brodovi se zakrče u kineskim lukama", kaže Peter Fuss, partner u EY-ovom automobilskom timu. "Biće potrebni mjeseci da se to usko grlo normalizuje."