Pesimizam oko budućnosti njemačke ekonomije natjerao je direktore u trećini tamošnjih kompanija da razmotre rezanje broja radnih mjesta ove godine, saznaje se iz Instituta za njemačku ekonomiju (IW, Institut der deutschen Wirtschaft).
Istraživači su tijekom ožujka i travnja anketirali odgovorne u više od 2.000 kompanija i kažu da iako su poslodavci nešto bolje raspoloženi u vezi stanja najveće europske ekonomije nego krajem prošle godine, izgledi za 2025. ostaju i dalje vrlo mlaki, saznaje se iz priopćenja objavljenog u petak.
"Raspoloženje je posebno loše u građevinskom i prerađivačkom sektoru", dodaje se. "Samo su u uslužnom sektoru optimisti opet bili brojniji od pesimista."
Njemačka ekonomija je 2024. bila i drugu godinu za redom u padu radi slabe globalne potražnje za njenim proizvodima te radi dugotrajnih efekata energetske krize. Optimizam oko plana nove vlasti za povećanjem državne potrošnje vrlo je brzo splasnuo otkad su Sjedinjene Američke Države počele naplaćivati carine na uvoz automobila.
Zasebne dodatne carine na Europsku uniju su zasad suspendirane, a ovisit će o pregovorima.
"Carinski rat je stavio ogroman teret na dnevno poslovanje", izjavio je Michael Grömling, šef makroekonomije u Institutu. "Promjene raspoloženja Donalda Trumpa došle su u neugodnom razdoblju i postale su pravi ispit za njemačku ekonomiju", dodao je.
Vlast mora poduzeti protumjere u koordinaciji s Europskom unijom kako bi se kompanijama omogućila što jača stabilnost, izjavio je on.