Fabričke narudžbine u Njemačkoj su naglo pale u avgustu, što je još jedan znak da je najveća evropska privreda i dalje u krizi, kao i da su nade o oporavku slabe.
Potražnja je opala za 5,8 odsto u odnosu na jul i nakon dva uzastopna mjeseca povećanja, pokazuju podaci objavljeni u ponedjeljak. To je najveći pad od januara i daleko gori nego što je očekivao bilo koji od 17 ekonomista u Bloombergovom istraživanju, navodi Bloomberg.
U Njemačkoj će u utorak biti objavljeni podaci o industrijskoj proizvodnji, a u srijedu slijede najnovije ekonomske prognoze vlade kancelara Olafa Scholza.
Prošle nedjelje Bloomberg je objavio da se Njemačka više ne nada da će postići ikakav privredni rast ove godine. "Vlada Njemačke je spremna da smanji svoju prognozu i ne očekuje nikakav rast ove godine", rekli su izvori upoznati sa situacijom.
Zvaničnici u Berlinu planiraju da smanje svoju prognozu rasta za 2024. godinu na – u najboljem slučaju – stagnaciju, s prethodno projektovanih 0,3 odsto, rekli su izvori koji su željeli da ostanu anonimni jer su prognoze trenutno povjerljive.
Takav ishod značio bi još jednu izgubljenu godinu za ekonomiju koja je opterećena slabošću svog industrijskog sektora usljed prekida snabdijevanja gasom nakon invazije na Ukrajinu, kao i slabe potražnje iz Kine i borbe da se preusmjeri na proizvodnju električnih vozila.
Jedan od sektora koji je u Njemačkoj trenutno u velikoj krizi jeste automobilski. Volkswagen je nedavno najavio da bi mogao da zatvori dvije fabrike u toj zemlji kako bi smanjio troškove.
Analitičar Bloomberg Adrije Ilija Nešić ističe da je VW i dalje solidno profitabilan (EBITDA marža na bazi posljednjih 12 mjeseci iznosi 15,7 odsto). VW održava neto poziciju novca i novčanih ekvivalenata u posljednjih deset godina. Neto dug prema EBITDA iznosi negativnih 0,54x na dan 30. 6. 2024, a marža novčanog toka iz operacija iznosi 5,6 odsto.
Ipak, gledajući isporučena vozila, VW je imao nešto slabiji drugi kvartal 2024. nego 2023. i bilježi pad od 3,8 odsto u odnosu na drugi kvartal 2023. Tako je i rast prihoda usporio sa solidnih dvocifrenih stopa tokom 2023. na negativnih jedan odsto godišnje u prvom kvartalu i pozitivnih 4,1 odsto godišnje u drugom kvartalu 2024.
Pad narudžbi ukazuje na daljnju slabost njemačke ekonomije. Bundesbank je prošlog mjeseca primijetio da je bruto domaći proizvod ove zemlje možda stagnirao ili opao u trećem kvartalu, nakon blagog pada u prethodna tri mjeseca.
Jedini dobar znak u njemačkoj ekonomiji bio je taj da je inflacija u septembru pala ispod dva odsto, što uliva nadu da bi Evropska centralna banka mogla da nastavi politiku smanjenja kamatnih stopa. Niže kamatne stope mogu dati optimizam privredi da pozajmljuje od banaka po nižim stopama i više ulaže u poslovanje.