Evropa je ponovo na ivici rizika od potencijalnih prekida isporuke gasa iz Rusije, čak i poslije ponovnog pokretanja ove nedjelje ključnog gasovoda Sjeverni tok nakon održavanja.
Turbina koja pomaže pumpanju gasa zadržana je u tranzitu u Njemačkoj nakon što je prvo zaglavila u Kanadi zbog sankcija. Predsjednik Vladimir Putin upozorio je da bi isporuke preko Sjevernog toka – najvećeg ruskog gasovoda do kontinenta – mogle da opadaju ako se dio ne vrati Rusiji u narednim danima.
U cijeloj Evropskoj uniji političari i privrednici se pripremaju za mogućnost da bi Rusija mogla dalje da smanji isporuke gasa ili ih potpuno zaustavi. Zemlje EU se utrkuju da napune zalihe u vrijeme energetske krize, izazvane ratom u Ukrajini, koja rizikuje da nanese ozbiljnu ekonomsku štetu.
"Očekuju se dalji poremećaji jer Rusija nastoji da poveća politički i ekonomski pritisak na Evropu kako se zima približava", rekla je Penny Leake, analitičarka istraživanja za evropski gas i LNG u Wood Mackenzie Ltd. "Ostaje nejasno šta će Rusija učiniti."
Otkako je prije dva dana završeno održavanje, Sjeverni tok radi sa oko 40 odsto svog kapaciteta, otprilike koliko je to bilo i prije radova.
Taj nivo bi mogao da padne na 20 odsto već sljedeće nedjelje ako se kašnjenja sa turbinama ne riješe, kaže Putin. Samo dvije turbine na kompresorskoj stanici u Rusiji trenutno rade, a jedna od njih treba da ode na održavanje ovog mjeseca, rekao je ranije ove nedjelje. Osim ako zamjenska komponenta poslata iz Kanade uskoro ne stigne u Rusiju, tokovi će pasti, dodao je Putin.
Saga o turbini
Od petka, turbina za zamjenu bila je nasukana na neotkrivenoj lokaciji u Njemačkoj jer Rusija nije obezbijedila neophodnu papirologiju da bi omogućila isporuku, rekli su neimenovani izvori.
Međutim, ruski Gazprom PJSC saopštio je da nije dobio traženu dokumentaciju od proizvođača turbina Simensa i napomenuo da nema dodatnih obaveza prema njemačkoj kompaniji da bi dobio komponentu.
"Rusija igra stratešku igru u vezi sa snabdijevanjem Evrope gasom", rekla je Simone Tagliapietra, viši saradnik istraživačkog centra Bruegel. "Održavanje niskih protoka bolje je od prekida. To smanjuje riješenost Evrope da smanji potražnju za gasom. Evropa nikako ne smije da upadne u ovu zamku i uđe u krizni režim."
Evropski zvaničnici, uključujući njemačku ministarku spoljnih poslova Annalena Baerbock, optužili su Rusiju da koristi energiju kao oružje - tvrdnju koju Kremlj kategorički odbacuje.
Holandski gasni fjučers (TTF Gas futures), evropski reper, porastao je treću uzastopnu sesiju u petak dok se neizvjesnost oko snabdijevanja nastavlja.
Rusko skladište
Dok EU gradi svoje zalihe gasa, Moskva se takođe priprema za jednu od svojih ozloglašeno oštrih zima. Ruski ministar energetike Nikolai Shulginov rekao je Putinu u četvrtak da su nivoi skladišta gasa u zemlji već na nivou 81 odsto potrebnih da bi se izdržala maksimalna potražnja tokom hladnih mjeseci.
"Mi se pripremamo za ovaj težak period sa punim razumijevanjem da naši partneri u neprijateljskim državama, na primjer, nervozno očekuju veoma komplikovanu sezonu", rekao je on tokom sastanka koji je prenosila državna televizija. "Mi, s druge strane, radimo normalno, na osnovu naših planova i rokova."
Ostaje da se vidi kako bi ruska proizvodnja gasa mogla biti pogođena nakon što se skladište popuni, ako postoje ograničeni izvozni kapaciteti za gorivo. Podaci iz Gazproma pokazuju da je proizvodnja sredinom jula pala za oko 10 odsto na godišnjem nivou.
Rusija već ograničava dotok gasa u Evropu preko Ukrajine, bez naznaka da će povećati isporuke. Na mjesečnoj aukciji ranije ove nedjelje, Gazprom je odlučio da ne rezerviše dodatne kapacitete za isporuku goriva u avgustu.
Moskva je imala opciju da preusmjeri tokove preko Ukrajine i odabrala je da to ne učini, rekla je Samantha Dart, šef odeljenja za istraživanje prirodnog gasa u Goldman Sachs Group Inc., u intervjuu za Bloomberg TV.