Europska unija smatra da ne može legalno izravno zaplijeniti zamrznutu rusku imovinu i umjesto toga će se fokusirati na njeno privremeno korištenje, stoji u dokumentu koji je na uvid dobio Bloomberg.
EU se fokusirala na dvije opcije, no i dalje razmatra kako bi mogla zauzdati više od 200 milijardi eura zamrznute imovine ruske središnje banke i preusmjeriti je u Ukrajinu, navodi se u izvještaju. Veliki dio sredstava nalazi se pod kontrolom klirinškog giganta Eurocleara, gdje su do kraja prvog tromjesečja ove godine generirala prihod od gotovo 750 milijuna eura.
U uniji očekuju da će im lideri država članica idućeg tjedna na sastanku u Bruxellesu dati mandat za nastavak rada na programu.
Radna grupa EU koja propitkuje korištenje ruskih rezervi zamrznutih radi sankcija raspravljala je kako prikupiti informacije, te razmatrala što je moguće učiniti temeljem međunarodnih i EU zakona. Članovi grupe ne vide "uvjerljivi pravni put koji bi, temeljem činjenice da se imovina našla pod restriktivnim mjerama EU, dozvolio konfiskaciju zamrznute ili imobilizirane imovine", zaključuje se. Umjesto toga radna grupa više naginje usmjeravanju profita iz tih investicija prema Ukrajini.
Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg je srijedu u razgovoru za Bloomberg Televiziju pozvao na oprez. "U potpunosti razumijem emocije u debati i da mi smatramo da se moramo dočepati te imovine", kazao je.
"No mi smo pravne države. Mi branimo međunarodni poredak temeljen na pravilima", dodao je Schallenberg. "Dakle što god u ovom slučaju učinimo to mora biti u potpunosti neoborivo. To bi se moglo naći pred europskim ili američkim sudovima. Ako bilo koji potez padne na sudu, to bi bila diplomatska i ekonomska katastrofa", zaključio je.
U nekoliko vodećih globalnih banaka zabrinuti su da bi zapljena ruskih sredstava mogla Moskvu natjerati na odmazdu čiji bi cilj bilo njihovo prestalo vlasništvo u toj zemlji, ističu izvori upoznati s materijom. Rusija bi stranim bankama mogla otežati život i na zub uzeti njihove lokalne zaposlenike, rekao je direktor jedne banke. Drugi menadžer kazao je da njegova banka ne lobira izravno, ali da su tamo u principu protiv Unijine zapljene imovine.
Europska središnja banka upozorila je da bi korištenje prihoda od kamata na imovinu moglo prisiliti službene vlasnike rezervi na to da se okrenu od eura, stoji u izvještaju. Središnja banka vjeruje da bi međunarodna suradnja trebala igrati ključnu ulogu u ublažavanju rizika.
U izvještaju su navedene znatne pravne prepreke za jednu od dvije opcije koje razmatra Unija: privremeno upravljanje likvidnom imovinom ruske središnje banke – odnosno investiranje imovine i usmjeravanje profita u Ukrajinu.
Radnoj grupi je privlačnija druga opcija: tzv. kontribucija profita. Tvrtke koje drže rusku imovinu i njenim investiranjem generiraju visoku zaradu mogle bi biti prisiljene znatan dio te zarade usmjeriti Uniji. To bi znatno smanjilo pravni rizik za Uniju jer EU ne bi izravno upravljala tim novcem.
Dužnosnici EU su procijenili da taj model ne bi utjecao na financijsku stabilnost, da bi se time zadržali poslovni modeli upletenih tvrtki i da bi bio pravedan s porezne strane. "Ne bi utjecao na pravni status imovine", dodali su.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je u srijedu na londonskoj konferenciji o ukrajinskoj obnovi da će unija prije odlaska na ljetnu stanku sredinom srpnja uobličiti prijedlog što s ruskom imovinom.
Više od polovice imovine nalazi se u depozitima i gotovini, a "značajan iznos" ostatka je u vrijedosnicama koje će se s istekom roka dospijeća u iduće dvije do tri godine također pretvoriti u novac.
Komisija je radnu grupu obavijestila "o potencijalnom značaju tih prihoda" kad bi se tu likvidnu imovinu mudro invstiralo.
Dužnosnici EU razmatrali su aktivno izravno upravljanje tim sredstvima kako bi se zarađeni novac upotrijebio za podršku Ukrajini. No u obzir se moraju uzeti i vlasnička prava, a postoji i rizik negativnih prinosa kojeg se ne smije u potpunosti zanemariti, stoji u izvještaju.
Sve u svemu, u izvještaju se naglašava hitnost pravljenja idućih koraka i preuzimanja liderske pozicije u svijetu u ovom slučaju s obzirom na to da se većina imovine središnje banke nalazi u EU. Lideri EU bi idućeg tjedna trebali pregledati dosad učinjeno te od službenika EU zatražiti nastavak rada, stoji u nacrtu odluke koju je na uvid dobio Bloomberg.
---U izradi članka sudjelovali Liza Tetley i Ott Tammik.