Dionice su u petak pale s obveznicama, a dolar je porastao kako su inflacija, rastući troškovi posuđivanja i kineska blokada Covida smanjila raspoloženje na tržištima.
Europske dionice produžile su svoje gubitke, pavši za više od 1 posto, a bile su postavljene za najgori tjedni pad u dva mjeseca. Azijske dionice su se povukle, iako je ukupni gubitak bio manji od onog u četvrtak od više od 3,5% u indeksu S&P 500 i 5% u Nasdaq 100. Američki fjučersi su bili niži.
Obveznice su produžile pad koji je podigao američki 10-godišnji prinos za 3% dok se dolarski pokazatelj približio vrhuncu u dvije godine.
Averzija prema riziku poništila je skup pomoći koji je uslijedio nakon odluke Federalnih rezervi u srijedu. Središnja banka SAD-a podigla je kamatne stope najviše od 2000., istovremeno odbijajući govor o velikom povećanju.
To je dovelo do privremenog predaha na tržištima jer su trgovci umanjili najagresivnije oklade na povećanje kamatnih stopa, ali je osjećaj brzo opet kliznuo na hladnoj stvarnosti pooštravanja financijskih uvjeta. Rat u Ukrajini i kineska epidemija Covida također izazivaju tjeskobu i izazivaju zabrinutost zbog izgleda recesije.
"Naučiti živjeti s manjom likvidnošću, po našem mišljenju, neće biti gladak proces, iako je pjena već oduzeta s nekih dijelova financijskih tržišta", napisao je u bilješci strateg Barclaysa Emmanuel Cau. “Investitori bi trebali vezati sigurnosni pojas.”
Povišene cijene roba doprinose rastu troškova. Nafta West Texas Intermediate premašila je 108 dolara po barelu zbog zabrinutosti za opskrbu koja proizlazi iz prijedloga Europske unije za sankcioniranje ruske nafte.
U međuvremenu, Kina je ponovno potvrdila svoju sklonost strategiji zatvaranja kako bi se eliminirao Covid unatoč ekonomskim troškovima. Najviši čelnici upozorili su da se ne dovodi u pitanje takozvana strategija Covid Zero predsjednika Xi Jinpinga.
Odvojeno, nacija je naredila agencijama središnje vlade i korporacijama koje podupire država da u roku od dvije godine zamjene osobna računala stranih marki domaćim alternativama.
Kasnije u petak, izvješće o zapošljavanju u SAD-u moglo bi pokazati da rastući troškovi plaća doprinose inflatornim pritiscima koji potkopavaju raspoloženje tržišta.
Ključni događaji ovog tjedna:
- Izvješće o zapošljavanju u travnju u SAD-u, petak.
Neki od glavnih poteza na tržištima:
Dionice
- Stoxx Europe 600 pao je za 1,2% u 8:36 ujutro po londonskom vremenu
- Fjučersi na S&P 500 pali su 0,6%
- Fjučersi na Nasdaq 100 pali su 0,6%
- Fjučersi na Dow Jones Industrial Average pali su za 0,5%
- MSCI Azijsko-pacifički indeks pao je 1,7%
- Indeks MSCI Emerging Markets pao je 2,5%
Valute
- Bloomberg Dollar Spot indeks porastao je 0,4%
- Euro je pao 0,4% na 1,0503 dolara
- Japanski jen je pao 0,2% na 130,40 za dolar
- Offshore juan pao je 0,5% na 6,7143 za dolar
- Britanska funta pala je 0,4% na 1,2307 dolara
Obveznice
- Prinos na 10-godišnje trezorske obveznice porastao je za tri bazna boda na 3,06%
- Njemački 10-godišnji prinos bio je malo promijenjen na 1,04%
- Britanski 10-godišnji prinos pao je za tri bazna boda na 1,94%
Roba
- Nafta Brent porasla je 0,7 posto na 111,68 dolara za barel
- Prometno zlato palo je za 0,1% na 1.874,45 dolara po unci