Automobilska industrija u Evropskoj uniji (EU) pokazala je prošle godine otpornost uprkos energetskoj krizi, ratu u Ukrajini i još uvijek neobnovljenim lancima snabdijevanja koji su zaostavštvina pandemije virusa korona.
Energetska kriza podigla je cijene gasa na rekordne nivoe, koji je ključno gorivo za pokretanje industrijske proizvodnje u Evropi. Rat u Ukrajini obustavio je dostavljanje ključnih dijelova za automobilsku industriju, a kasni izlazak Kine iz politike "Covid-Zero" smanjio je broj čipova i poluprovodnika na evropskom tržištu.
Međutim, najnoviji podaci Eurostata o izvozu automobila pokazali su da je ova industrija uprkos svim problemima oborila rekord.
Naime, EU je prošle godine izvezla automobila u vrijednosti od 158 milijardi evra, što je bilo za osam milijardi evra više od prethodnog maksimuma od 150 milijardi evra u 2015.
Do ovakvog rezultata vjerovatno je dovelo i to što su cijene automobila skočile upravo zbog svih navedenih problema koji su pogodili industriju.
Uvoz u 2022. iznosio je 62 milijarde evra, što znači da je EU ostvarila trgovinski suficit od čak 96 milijardi evra.
Vrijednost trgovine automobilima van EU porasla je u prosjeku za 3,8 odsto godišnje između 2002. i 2022. godine, pri čemu je uvoz (4,4 odsto) rastao brže od izvoza (3,6 odsto).
Ključni trgovinski partneri za trgovinu automobilima
U 2022. godini, Sjedinjene Američke Države su bile glavna izvozna destinacija EU automobila, čak 23 odsto od ukupnog broja.
Iza SAD su Ujedinjeno Kraljevstvo (17 odsto), Kina (15 odsto), Južna Koreja i Švajcarska (obje po pet odsto od ukupnog izvoza), Japan i Turska (obje po četiri odsto). Ovih sedam partnera činili su skoro tri četvrtine (73 odsto) izvoza automobila van EU.
Kina i Ujedinjeno Kraljevstvo (obje 15 odsto) bile su glavno porijeklo uvoza van EU, ispred Sjedinjenih Država (14 odsto), Južne Koreje (13 odsto), Japana (12 odsto), Turske (10 odsto) i Meksika (osam odsto). Zajedno, prvih sedam činilo je 88 odsto ukupnog uvoza automobila van EU.