Suho vrijeme utječe na poljoprivredne nasade i kašnjenje u sadnji u nekim od ključnih europskih proizvođača hrane kao što su Španjolska i Italija, što bi moglo dalje negativno utjecati na cijene hrane i inflatorna kretanja.
Oko 60 posto španjolskih poljoprivrednih regija je pogođeno sušom, a uvjeti se pogoršavaju za poljoprivrednike u Italiji i Portugalu.
Zima je također bila suha i relativno topla što je umanjilo količine raspoloživih vodnih zaliha.
Premda su kiše u ožujku i u prvoj polovici travnja padale u drugim dijelovima Europske unije, a prognoza je rast proizvodnje žitarica za oko osam posto u odnosu na prošlu godinu, europski jug, koji proizvodi velike količine voća i povrća, je i dalje u problemima.
"Sjetva u dolini rijeke Po tradicionalno počinje krajem veljače ili početkom ožujka, no trenutačno je tlo presuho", izjavio je predsjednik talijanske poljoprivredne udruge Confagricoltura Massimiliano Giansanti.
"Što dulje čekamo, manji će biti urod", dodao je.
Ovogodišnja suša mogla bi pogoditi proizvodnju rajčica i drugog voća, kaže Giansanti. Talijanska industrija hrane ima godišnju prodaju od 20 milijardi eura, a od toga na izvoz otpada osam milijardi eura.
Dodaje da su soja i kukuruz također u riziku što povećava troškove i za proizvođače mesa, uključivo perad.
U Italiji cijena rajčica je 30 posto veća no prošle godine.
U Španjolskoj navode da su već gubici nepovratni na više od 3,5 milijuna hektara poljoprivredne površine.