Kina rasipa sve više čiste energije jer dodaje vjetroturbine i solarne panele brže nego što ih njezina mreža može procesuirati.
Gotovo 12 posto energije proizvedene vjetroturbinama u Unutarnjoj Mongoliji ove godine je protraćeno jer je mreža nije mogla podnijeti, zajedno s 10 posto solarne energije u Qinghaiju, izvijestio je Economic Information Daily, pozivajući se na vladine podatke. U sunčanoj i vjetrovitoj, ali rijetko naseljenoj provinciji Gansu, stopa iskorištenja energije iz vjetra i sunca mogla bi pasti ispod 90 posto ove godine s gotovo 97 posto u 2021.
Iako usporavanje kineske ekonomije i korištenja energije u vrijeme zatvaranja Covida-19 ima neke veze s tim, glavni je krivac brz tempo instalacija postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih. Kina je postavila rekord u povećanju kapaciteta za korištenje vjetra 2020. i za solarnu energiju 2021., a ove godine bi trebala taj rekord i premašiti.
No, za razliku od gomila uglja, ne možete samo sačuvati povjetarac i sunce kad vam zatrebaju, tako da sav dodatni kapacitet generira više energije nego što mreža može upotrijebiti i mora se isključiti kako bi se izbjeglo preopterećenje. To je loše za komunalne kompanije koje nisu plaćene za tu struju, a loše za okoliš jer bi izgubljena čista energija mogla smanjiti emisije iz sagorijevanja ugljena.
Kina je krajem 2017. uvela sistem kvota kako bi natjerala regije da usporavaju nove projekte dok se ne iskoristi sva njihova moć. To je rezultiralo smanjenjem dodavanja solarnih i vjetro postrojenja u 2018. i 2019., preokrenuvši pola decenije sve većeg povećanja.
Dobra vijest je da je Kina razvila više alata za suočavanje s prevelikom količinom energije iz vjetra i sunca - izgradnja dalekovoda za prenos na mjesta gdje se može koristiti i razvoj sistema za skladištenje energije koji mogu apsorbirati energiju i redistribuirati ga kasnije kada bude potrebno. Ulaganja u obje tehnologije vjerovatno će se povećati nakon što su dvije glavne kineske komunalne kompanije nedavno obećale da će povećati kapitalnu potrošnju kako bi pomogle u poticanju ekonomije.
Povećanje tih rješenja bit će od iznimne važnosti. Budući da svijet već dosta zaostaje za Eight-ball modelom-alat za održivi razvoj, u svojoj borbi protiv klimatskih promjena, još jedno usporavanje usvajanja čiste energije u najvećem svjetskom emiteru bilo bi katastrofa.