Kao jedan od prioriteta koji bi olakšao privrednicima i unaprijedio poslovni ambijent u Bosni i Hercegovini jeste izmjena poreznih zakona, prije svega Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dodanu vrijednost (PDV).
Kada je riječ o izmjenama Zakona o PDV-u, Muharem Mašinović, pomoćnik direktora UIO BiH, sektor za poreze, kaže da je jedna od najvažnijih izmjena produženje roka za predaju PDV prijava do 15. u mjesecu.
"Nadamo se da ćemo pomjeranjem roka pomoći poslovnoj zajednici. Postoje iskustva zemalja da su to pomjeranje roka vratile na prvobitni, ali i onih zemalja gdje je taj rok i duži. Međutim, moramo biti svjesni i budžetskog dijela, jer bi bila velika dispoporcija da to ide dalje od 15. u mjesecu", ističe Mešinović, dodajući da postoje izvoznici koji žele da rok za predaju bude što prije.
Napominje da je Zakon u potpunosti usklađen sa EU direktivom i da ga uskoro ga šalju na usklađivanje Direkciji za evropske integracije.
''Ukoliko ne bude dilema oko porezne stope, onda bi trebao biti podržan''.
Milica Vidović, šefica odjela za porezne prijave Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH), govoreći o novim elektronskim servisima UIO BiH i novim planovima kada je u pitanju digitalizacija, najavila je da porezne obveznike očekuju izmjene u poreznim prijavama.
"Od 1. januara 2023. godine svi veliki obveznici će moći elektronskim putem podnositi PDV prijave, dok će za sve ostale elektronska prijava biti moguća i obavezna od 1. januara 2024. godine. Razlika je u inovativnijem korištenju elektronskih potpisa. To smo trebali uvesti prije pet godina, ali tada nismo mogli zbog problema sa Zakonom o elektronskom potpisu i elektronskom dokumentu", ističe Vidović.