Evropska unija (EU) zasad pauzira odobravanje paketa hitnih mjera za suzbijanje posljedica visokih cijena prirodnog gasa, jer diplomate pokušavaju da riješe duboke podjele zbog nastojanja da se ograniči cijena gasa.
Ministri energetike koji su održali hitan sastanak u Briselu složili su se o sadržaju nekoliko hitnih mjera, ali će odgoditi formalno odobrenje do sredine decembra. Grupa zemalja se zalaže za pooštravanje plana za ograničavanje cijena izvršne vlasti EU, prema navodima dvojice diplomata EU.
"Ne možemo donositi odluku ni o čemu sve dok ne možemo da odlučujemo o svemu", rekla je belgijska ministarka energetike Tinne van der Straeten uoči sastanka u četvrtak.
Diplomate su pokušavale da postignu dogovor o paketu koji uključuje jačanje mehanizma za zajedničku kupovinu gasa, ograničavanje nestabilnosti cijena u toku dana i omogućavanje bržeg izdavanja dozvola za projekte obnovljive energije. O tim temama je nađen zajednički jezik, rekle su diplomate.
Ministri energetike EU održaće još jedan hitan sastanak, vjerovatno 13. decembra, dodaju diplomate.
Ulozi su veliki: neuspjeh u postizanju sporazuma poslao bi signal da se jedinstveni odgovor EU na energetsku krizu izazvanu ratom raspada, što bi bio politički poklon Moskvi koji Evropa želi da izbjegne.
U pozadini traje još jedna borba: blok je ogorčeno podijeljen u vezi s tim kako da primijeni plan Grupe sedam za suzbijanje ruskih prihoda od nafte. Diplomate EU nisu uspjele da postignu sporazum nakon što su rasprave trajale do kasno u srijedu uveče, ali su optimisti da bi dogovor mogao biti postignut već u četvrtak.
Komisija je ove nedjelje iznijela prijedlog da ograniči cijenu gasa nakon ponovljenih poziva velike grupe država članica, čak i usred zabrinutosti drugih strana da bi taj potez mogao da ugrozi snabdijevanje. Predloženi nivo kočenja u slučaju nužde od 275 evra po megavat-satu je znatno iznad sadašnjih nivoa, postavljajući pitanje da li će ikada biti upotrijebljen, i, pored toga, zakomplikovao je sastanak u četvrtak.
"Očekujemo da će današnji razgovori biti prilično začinjeni", rekao je potpredsjednik češke vlade Jozef Sikela novinarima uoči sastanka.
U danima koji su prethodili skupu Španija je ismijavala plan o ograničavanju cijena kao "izrugivanje", a Francuska je rekla da su uslovi ekstremni.
Paket o kojem se raspravljalo u četvrtak uključuje:
-
Prijedlog za mjesta trgovanja koji će biti obavezni da uspostave novi privremeni mehanizam upravljanja nestabilnošću unutar dana u derivatima električne energije i gasa do 31. januara 2023. Cilj je da se izbjegnu nenamjerni poremećaji na tržištima manje likvidnih ugovora. Alat bi trebalo da se fokusira na energetske derivate u prvom mjesecu.
-
Zajednička platforma za kupovinu za koordinaciju punjenja rezervi gasa. Države članice bi zahtijevale od svojih gasnih kompanija da učestvuju u agregaciji potražnje s količinama jednakim najmanje 15 odsto od njihovih ciljeva za punjenje skladišta. Kompanije bi mogle da formiraju evropski konzorcijum za pregovore o dugoročnim ugovorima.
Odvojeno, Evropska komisija je postavila srednji cilj za korištenje gasa u skladištima ove zime. Do 1. februara zalihe bloka bi trebalo da budu popunjene najmanje 45 odsto čak i nakon zimskih mjeseci velike potražnje, kako bi se izbjeglo iscrpljivanje do kraja zimske sezone. Ako je zima blaga, cilj je da se do tada nivoi skladištenja ostave na 55 odsto.
- U pisanju teksta pomogli Lyubov Pronina, Ania Nussbaum, Alberto Brambilla, Anna Shiryaevskaya i Elena Mazneva