Napori na stvaranju zaliha goriva znače da se Evropa i Azija približavaju zimi sa zdravim zalihama dok se vlade nastoje suprotstaviti smanjenju zaliha iz Rusije.
Evropska skladišta prirodnog plina popunjena su oko 92 posto, iznad petogodišnjeg prosjeka od 87,6 posto. Njemačka je dosegla 95 posto, nivo koji je namjeravala doseći do 1. novembra. Slična je slika u Aziji. U Japanu su zalihe ukapljenog prirodnog plina koje drže proizvođači električne energije u zemlji također veće od prosjeka.
Rastuće rezerve jačaju optimizam da Evropa može izbjeći nestašice ili racioniranje, s padom cijena prirodnog plina na najniži nivo od juna. Regija je zahvaćena najgorom energetskom krizom u posljednjih 50 godina, jer Rusija smanjuje isporuke u znak odmazde za sankcije uvedene zbog njene invazije na Ukrajinu.
"Zabrinutost u vezi s energetskom sigurnošću dovela je do pokušaja vlada da naprave zalihe uoči predstojeće zime na sjevernoj hemisferi", rekao je Warren Patterson, voditelj robne strategije u ING Groep NV u Singapuru. To je vidljivo u Evropi, gdje je skladištenje plina "znatno iznad" početnih ciljeva, rekao je.
Dok se evropska skladišta plina pune, trgovci energijom također skladište LNG u plovilima. Nekih 2,6 miliona tona LNG-a parkirano je uz obale Evrope i Azije ranije ovog mjeseca, prema energetskoj obavještajnoj kompaniji Kpler. To je najviše do sada.
Ovi napori pomogli su da buduća tržišta prirodnog plina padnu, pri čemu su evropski referentni nivoi samo u utorak pali za 12 posto na 113,22 eura po megavat satu. To je trećina njegovog rekorda postavljenog u augustu ove godine.
U Aziji potražnja za loživim uljem, proizvodom koji se rafinira iz sirove nafte, slabi. Uvoz loživog ulja u Japan, Južnu Koreju, Pakistan, Šri Lanku i Bangladeš pao je za više od 50 posto prošlog mjeseca u poređenju s augustom, a bio je za više od 40 posto manji nego godinu ranije, prema podacima kompanije za praćenje brodova Vortexa. To je uslijedilo nakon naleta obnavljanja zaliha u augustu, kada su cijene goriva skočile.
"Za sada postoji nekoliko znakova značajnog povećanja azijske potražnje za loživim uljem za proizvodnju električne energije", rekao je Roslan Khasawneh, viši analitičar za loživo ulje u kompaniji Vortexa.
Istini za volju, cijene energije još uvijek ostaju na historijski visokim nivoima dok se rat Moskve protiv Kijeva odugovlači, ometajući trgovinske tokove i prekidajući snabdijevanje sirovinama. Podržava ih i skučeno tržište brodskog prijevoza, jer stupaju na snagu sve strožije sankcije protiv Rusije.
Neuspjeh evropskih zemalja da smanje potrošnju i zima hladnija od normalne mogli bi brzo isprazniti rezervoare i otežati njihovo punjenje iduće godine, posebno uz smanjenu opskrbu ruskim plinom.
"Mogao bi postojati element gdje tržište postaje samozadovoljno", rekao je Patterson iz ING-a, napominjući da je vrhunac sezone grijanja tek pred nama. ''Ali, još više zabrinjavajuća za Evropu je zima 2023/2024, za koju se čini da će biti još tješnje razdoblje. To znači da će se povišene cijene plina, LNG-a i uglja vjerovatno zadržati tokom većeg dijela 2023. godine''.
Ipak, neke vremenske prognoze ukazuju na zimu topliju od uobičajene u Evropi i dijelovima Azije, uključujući Japan, što bi ograničilo potražnju tokom vrhunca sezone grijanja.
"Proteklih nekoliko mjeseci vidjeli smo najveće globalne napore za stvaranje zaliha goriva u posljednjih nekoliko godina, što je rezultiralo zdravim zalihama koje sada imamo", rekao je James Whistler, direktor brokerske kuće za energiju Vanir Global Markets Pte. u Singapuru. "Temperature su trenutno prilično niske diljem Evrope, Japana, Kine, Koreje i to gura potražnju za električnom energijom na sezonski najniži nivo".