Topliji početak zime od očekivanog u velikim dijelovima svijeta ubrzano smanjuje strahove od krize s prirodnim plinom za koju se predviđalo da će izazvati nestašice i povećati pritisak na račune za struju.
Prognoze ukazuju na temperature iznad sezonskih normi za veći dio Evrope u sljedeće dvije sedmice, dok se u SAD-u očekuje bolje vrijeme do sredine januara. Bit će ugodnije i u većem dijelu Kine — najvećeg svjetskog uvoznika plina — tokom sljedećih 10 dana, a Tokio bi mogao doživjeti rast temperature oko sredine januara.
Terminske cijene plina strmoglavo padaju zbog smanjene potrošnje goriva i slabijih izgleda, s padom američkih ugovora na njihovoj prvoj sesiji trgovanja 2023. Evropski plin u ponedjeljak je nakratko dotaknuo najniži nivo od početka rata u Ukrajini.
"Rizik od ekstremne skučenosti tržišta zbog kojeg su ljudi bili zabrinuti prije početka zime sada se čini niskim", rekao je Abhishek Rohatgi, singapurski analitičar istraživačkog BloombergNEF-a. Evropa je obnovila zalihe, dok blaže vrijeme u sjevernoj Aziji znači da će biti manje konkurencije za terete ukapljenog prirodnog plina, rekao je.
Vlade i komunalna poduzeća pripremala su se za nestašice plina nakon što je Rusija napala Ukrajinu prošle godine, prekinuvši isporuke energije i podigavši globalnu potražnju za LNG-om. Cijene plina i uglja dostigle su rekord jer su uvoznici požurili napraviti zalihe goriva za zimu, kada je potrošnja na vrhuncu.
Ipak, postoje i rizici
Ti napori da se izgrade zalihe znače da najveći potrošači sada sjede na udobnim zalihama. Zapravo, Njemačka je krajem decembra uspjela dodati više plina u skladišta jer je kombinacija toplijeg vremena i manje aktivnosti tokom blagdanske sezone smanjila potrošnju goriva. Tamošnje zalihe plina sada su popunjene iznad 90 posto, nakon što su prije Božića pale na najniži sezonski nivo od 87 posto.
Skladišta plina diljem Evrope popunjena su 84 posto, daleko iznad petogodišnje sezonske norme od 70 posto, prema Gas Infrastructure Europe.
Jaki vjetrovi također smanjuju opterećenje energetskih sistema u regiji. Očekuje se da će Njemačka u srijedu proizvoditi gotovo rekordnu snagu vjetra, prema Bloombergovom modelu, čime se smanjuje potreba za plinom za proizvodnju električne energije.
Smanjenje potražnje posljednjih mjeseci pomoglo je uravnotežiti tržište plina. Neki industrijski potrošači u Evropi smanjili su ili zaustavili proizvodnju jer nisu htjeli plaćati visoke cijene, dok su zemlje u usponu poput Pakistana i Bangladeša prestale uvoziti LNG jer ga više nisu mogle priuštiti.
Uticaj porasta slučajeva Covida u Kini trebao bi pridonijeti prigušenoj slici, držeći potražnju za plinom tamo nižom sljedećih nekoliko mjeseci, prema trgovcima.
Ipak, pred nama su rizici od bilo kakvih neočekivanih napada ekstremnih vremenskih prilika. Dugotrajna hladnoća kasne zime mogla bi iscrpiti zalihe plina i katapultirati cijene goriva naviše. Komunalna poduzeća također će uskoro morati početi planirati kako bi izbjegla ponovne nestašice sljedeće zime dok se prilagode nedostatku ruskog goriva.