Evropske cijene prirodnog plina produžile su šestosedmični pad jer slaba potražnja obuzdava potrebu za agresivnijom kupovinom radi popunjavanja zaliha.
Uporedne terminske cijene pale su ispod 32 eura u ponedjeljak, blizu najnižih nivoa od jula 2021. Cijene su se više nego prepolovile od početka ove godine zbog stabilne opskrbe, blagog vremena i snažnijeg doprinosa proizvodnji energije iz obnovljivih izvora.
Tržište plina u regiji se oporavlja nakon što je Rusija smanjila opskrbu nakon invazije na Ukrajinu prošle godine. Zalihe u regiji neuobičajeno su visoke — 63 posto popunjenosti — nakon mjesec dana neto ubrizgavanja i priliva ukapljenog prirodnog plina.
Industrijska potražnja za plinom u Evropi od januara do aprila bila je 20 posto niža od petogodišnjeg prosjeka, prema Rosaline Hulse, analitičarki Wood Mackenzie Ltd. Dok su neke zemlje smanjile pad potrošnje, to nije pokazatelj potpunog oporavka - "više postupno zagrijavanje raspoloženja", rekla je u e-mailu.
Ipak, trgovci razmatraju mogućnost veće potrošnje plina u predstojećim sedmicama ako vrijeme postane toplije. To bi moglo značiti veću potrošnju goriva za napajanje klima-uređaja, budući da energetske kompanije nastoje obnoviti zalihe plina prije zime.
U međuvremenu, Grupa sedam nacija i Evropska unija poduzimaju daljnje korake kako bi smanjili svoje oslanjanje na rusku energiju. G-7, koji se kasnije ove sedmice sastaje u Japanu, nastoji spriječiti ponovno otvaranje ruta na kojima je Rusija prekinula opskrbu, prema nacrtu izjave u koju je Bloomberg imao uvid.
EU raspravlja o 11. paketu sankcija, koji bi mogao uključivati službenu zabranu sjevernog kraka sjevernog naftovoda Družba iz Rusije, o čemu je Bloomberg ranije izvijestio. Bilo kakva zabrana EU zahtijevala bi punu podršku svih država članica.