Vlada Federacije BiH (FBiH) dala je smjernice za štednju električne energije, po uzoru na mjere Evropske unije, a koje podrazumijevaju upravljanje energijom koje mogu preduzeti građani, javni sektor, poduzetnici te energetski subjekti.
"Kada je riječ o upravljanju energijom i mjerama koje mogu preduzeti građani, smjernice sadrže preporuke za efikasnu potrošnju energije za grijanje i hlađenje, zatim preporuke za pravilno prozračivanje prostora te za efikasnu potrošnju energije za rasvjetu i uređaje za domaćinstvo, kao i u prijevozu, ali i dugoročne mjere energijske efikasnosti", navode u Vladi FBiH.
Uz ostalo, navedeno je da, ako se temperatura koja se održava u prostoru smanji za samo 1°C, godišnje se može uštedjeti približno pet odsto energije za grijanje.
Preporuke za efektivnu potrošnju energije za grijanje
- Hodnik 14-18°C
- Spavaća soba 18°C
- Kuhinja 18-21°C
- Radna soba 18-21°C
- Dnevni boravak 20-23°C
- Kupatilo 23-25°C
- Preko dana kada nikoga nema u kući 16°C
Kada je riječ o optimalnoj temperaturi grijanja, smjernica je da ona iznosi maksimalno 21 stepen.
U kontekstu ušteda grijanja preporučena je ugradnja sobnog termostata, čime se mogu smanjiti troškovi od 7 do 15 odsto. Kod promjene sistema grijanja preporučuje se ugradnja toplotnih pumpi.
"Toplotne pumpe koriste obnovljive izvore energije u vidu zraka iz neposredne blizine, vode ili zemljišta u iznosu i do 80 odsto, dok je preostali dio energije iz električne mreže. Električna energija koja se koristi za pogon toplotne pumpe može proizilaziti iz obnovljivih izvora energije (iz vlastite fotonaponske elektrane ili kupovinom zelene energije), čime ćete postići nulti karbonski otisak vašeg sistema grijanja. Toplotne pumpe troše približno od 2,5 do pet puta manje električne energije nego električni radijatori ili peći", ističe se.
Između ostalog, kao jedna od mjera štednje preporučuje se i spuštanje vanjskih i unutrašnjih roletni tokom hladnih noći.
Preporuke za efektivnu potrošnju energije za hlađenje
- Hlađenje prostora na preniske temperature u ljetnom periodu nije poželjno. Razlika između vanjske i unutrašnje temperature zbog zdravstvenih razloga ne bi trebala biti viša od 7°C.
- Za vrijeme provjetravanja prostorije potrebno je ugasiti klima-uređaj.
- Vanjsku jedinicu klima-uređaja treba postavljati na mjesto gdje je zaklonjena od direktnog sunčevog zračenja. Vanjska jedinica postavljena na hladnije mjesto čini sistem efikasnijim.
- Ne treba hladiti prostorije u kojima se ne boravi!
- Temperatura hlađenja ne treba biti niža od 25°C
Preporuke za pravilno prozračivanje prostora
- lzbjegavati stalno otvaranje prozora "na kip", jer takav način prozračivanja uzrokuje najveće gubitke toplote.
- Prostorije treba prozračivati 2-3 puta dnevno, uz maksimalno otvaranje prozora u trajanju od pet minuta (napraviti propuh).
- Pravilnim prozračivanjem se poboljšava klima u stanu i ujedno sprečava izbijanje i rast plijesni.
Preporuke za efektivnu potrošnju energije za rasvjetu
- Koristite LED sijalice koje smanjuju potrošnju energije i do 90 odsto u odnosu na klasična rješenja.
- Ako u sobi ne borave osobe, svjetlo treba isključiti. Naravno, kad god je to moguće, treba koristiti prirodno svjetlo.
- Senzori pokreta i uređaji za podešavanje vremena osvjetljenja mogu biti korisni za stepeništa, ostave, garaže itd. U hodnicima i stepeništima, gdje prolazi manji broj osoba, potrošnja električne energije može se smanjiti do 50 odsto ugradnjom senzora pokreta. Dodatna mogućnost je korištenje automatskog osvjetljavanja stepeništa.
- Smanjite dekorativnu rasvjetu gdje je to moguće jer ona ne pridonosi znatno povećanju osvijetljenosti prostorije, a dodatno troši električnu energiju.
- Racionalno koristite rasvjetu prostorija.
Preporuke za efektivnu potrošnju energije uređaja za domaćinstvo
- Prilikom kupovine uređaja za domaćinstvo (bojler, frižider, zamrzivač, mašina za pranje posuđa, mašina za pranje i sušenje veša i dr.), treba paziti na upotrebljivost i uzimati uredaje energijski efikasnih kategorija, s niskom potrošnjom vode i električne energije.
- Kod mašine za posuđe budite energijski efektivni biranjem kratkog programa pranja s niskom temperaturom.
- Postavite frižidere i zamrzivače na što hladnije mjesto u kući (nikako u blizini šporeta, radijatora ili bojlera). Također izbjegavajte izloženost ovih uređaja sunčevom zračenju. Hladniji prostor znači veću uštedu energije - u ovom slučaju svaki stepen može smanjiti potrošnju električne energije i do 5 odsto.
- Standardna temperatura čuvanja zamrznute hrane je -18°C, a ako se temperatura podesi za 1°C niže, može se povećati potrošnja energije i do pet odsto. Optimalna temperatura frižidera iznosi oko 6°C.
- Isključite elektronske ekrane računara čim vam nije potreban jer obično troši oko 50 odsto energije potrebne za rad računara. To se može postići i postavkama na samom računaru.
- Postavite temperaturu električnog bojlera na 55-60°C, a ako u prostoriji ne boravite više od 24 sata, potrebno ga je isključiti.
- Uređaje koje ne koristite isključite iz napajanja.
Preporuke za efektivnu potrošnju energije u prevozu
- Vozite manje! Umjesto automobila koristite javni prevoz, a još hodajte ili koristite bicikl, pogotovo za kraće relacije.
- Redovno provjeravajte pritisak u gumama te osigurajte da je u skladu s preporukama.
- Kod stajanja ugasite motor.
- Štedljivo koristite klima-uređaj u automobilu, jer se može znatno povećati potrošnja goriva ako je postavljen na prenisku temperaturu.
- Preporučuje se koristiti javni prevoz, hodati ili voziti bicikl.
Ovo su interventne smjernice sačinjene po uzoru na paket dokumenata Evropske komisije od 20. jula 2022. godine te plana REPower Evropske unije, saopštili su iz Vlade.
Više: Mjere zemalja EU: Tuširanje hladnijom vodom, manje svjetla na ulicama...
"Smjernice se sastoje od mjera koje mogu preduzeti građani, javni sektor, preduzetnici i energetski subjekti, a po karakteru mogu biti kratkoročne i dugoročne mjere", ističu u Vladi.
Javne institucije i preduzeća u FBiH zaduženi su da, putem imenovanih energijskih saradnika, menadžera i koordinatora intenziviraju aktivnosti u skladu s Pravilnikom o informacionom sistemu za energijsku efikasnost u FBiH, kao i da na službenim web stranicama objave smjernice.
Vlada je zadužila sve administrativne jedinice da izrade konkretne programe za slučaj potencijalne krize, kako bi bile provedene smjernice, informirana javnost i osigurano provođenje predloženih mjera.
"Programi bi trebali obuhvatiti potrebe za energentima, rizike od smanjenja/prekida snabdijevanja iz različitih razloga, nedostajuće količine, mjere koje treba preduzeti za smanjenje posljedica i potrebna finansijska sredstva", ističu u Vladi.
Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije zaduženo je da ove zaključke, sa smjernicama, dostavi svim kantonalnim vladama, na znanje i postupanje, kao i Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Dugoročne mjere
Između ostalog, iz Vlade FBiH su se osvrnuli na dugoročne mjere energetske efikasnosti te su objavili i smjernice za smanjenje toplotnih gubitaka.
- Povećanjem toplotne izolacije vanjskih zidova, podruma, krovova i podova može se znatno smanjiti račun za grijanje.
- Zamjenom vanjske stolarije, provođenje ovakvih mjera mora zadovoljiti uslove tehničkog propisa o racionalnoj upotrebi energije i toplotnoj zaštiti u zgradama, a u zavisnosti od početnog stanja zgrade/kuće, potrebnu energiju za grijanje je moguće smanjiti više od 50 odsto.
- Provjeriti kako dihtuju prozori i vrata. Ukoliko ne postoji mogućnost zamjene stare stolarije novom, treba postaviti samoljepljive izolacione trake na prozore i vrata kako biste spriječili propuštanje zraka.
- Ukoliko postoji mogućnost, treba postaviti solarne kolektore za zagrijavanje vode.
- Kada je riječ o javnom sektoru, iz Vlade FBiH su savjetovali da se temperature radnih prostora tokom grijanja ograniče na 21°C, a tokom hlađenja na 25°C te da se vodi računa o zatvaranju prozora tokom grijanja, odnosno hlađenja.
Najvažnije mjere koje mogu preduzeti preduzeća su:
- Smanjiti termostate za grijanje u zgradama za bar 1°C
- Smanjiti temperature klima-uređaja (u kućama i automobilima) za bar 1°C
- Zamijeniti energetski neefikasne uređaje energijski efikasnijim uređajima te provoditi mjere za odgovornu potrošnju energije
- Postavljanje novih temperaturnih i/ili satnih pragova za grijanje i/ili daljinsko grijanje u sektorima koji koriste gas
Kako je obrazloženo, primjena načela energijske efikasnosti kroz smjernice usmjerena je na smanjenje računa svih građana, poduzetništva, javnih usluga i servisa, što nas čini otpornijim na energetske poremećaje. Stoga je i data preporuka svim kantonalnim vladama, ali i Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, da se svako, u okviru svoje nadležnosti, pobrine o provođenju preporuka i mjera energijske efikasnosti kako bi bile osigurane uštede u potrošnji energije i energenata.
Podsjećamo, rast cijena električne energije i dolazak predstojeće sezone grijanja, kada se računa da će domaćinstva i privreda, usljed nedostatka gasa, više trošiti stuju, mnoge zemlje natjerali su da donesu programe štednje energenata.
Programe štednje električne energije, koji podrazumijevaju nagrađivanje štediša, najavili su i u Srbiji i Republici Srpskoj. Plan štednje električne energije, za koji čekaju odobrenje Brisela, imaju i u Hrvatskoj.
Ekonomski analitičar Draško Aćimović, gostujući u programu Bloomberg Adria TV, govorio je o teškoj energetskoj poziciji kako zemalja Evrope tako i naše regije.
"BiH je u nešto boljoj poziciji jer je vezana za svoje izvore. Mi se uglavnom ismijavamo mjerama koje se poduzimaju u Evropi, ali to su jako važne mjere", izjavio je Aćimović.
Ovo što radi Njemačka po pitanju mjera i redukcija je bilo očekivano i takve stvari se mogu očekivati, dodao je.
"Cijena struje na fjučers tržištima može preći 1.000 eura po megavat-satu", naglasio je.