Inflacija u Bosni i Hercegovini (BiH) i dalje ostaje iznad poželjnih dva posto. Prema najnovijim podacima agencija za statistiku, u martu 2025. godine nivo potrošačkih cijena u BiH ostao je stabilan u odnosu na februar, što označava privremeni predah u inflatornim pritiscima. Iako na mjesečnom nivou nije zabilježen ukupni rast cijena, analiza po potrošačkim odjeljcima pokazuje raznolikost u kretanjima cijena koje i dalje direktno utječu na budžet građana. Na godišnjem nivou u prosjeku zabilježen rast nivoa cijena od 3,2 posto.
Na godišnjem nivou, najizraženiji rast zabilježen je u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića (+7,8 posto), što nastavlja trend kontinuiranog rasta cijena osnovnih životnih namirnica. Znatno su poskupjeli i restorani i hoteli (+5,8 posto), kao i zdravstvene usluge (+6,3 posto), s tim da detaljnija razrada po vrstama zdravstvenih usluga nije dostupna.
Alkoholna pića i duhan skuplji su za 3,9 posto, dok su cijene u sektoru rekreacije i kulture porasle za 3,1 posto. Najveći pad na godišnjem nivou zabilježen je u kategoriji odjeće i obuće, gdje su cijene pale za 9,2 posto, što ukazuje na korekciju nakon prethodnih inflatornih skokova ili promjene sezonske potrošnje.
Na mjesečnom nivou u prosjeku cijene bez promjene
Posebno je značajan pad u kategoriji prijevoza, što se može povezati s globalnim kretanjima cijena goriva i potencijalnim sezonskim faktorima. S druge strane, rast cijena hrane i ugostiteljskih usluga sugerira da inflatorni pritisci i dalje pogađaju osnovnu potrošnju.
Prema podacima, iz posljednje brze procjene Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH), ukupna inflacija u prvom kvartalu 2025. godine procijenjena je na 3,6 posto, a temeljna inflacija na 3,9 posto.
Preliminarna procjena ukupne i temeljne inflacije u drugom kvartalu 2025. iznosila je 3,7 posto, na osnovu tadašnjih informacija. Inače, u januaru je, na nivou BiH, zabilježena godišnja stopa inflacije od 3,3 posto.
Značajno odstupanje procijenjene inflacije u prvom kvartalu ove godine, u odnosu na prethodni krug, prvenstveno je rezultat iznenadne promjene minimalne plate koja je lančano djelovala na snažan rast plata u svim djelatnostima, a samim tim i na cijene u većini odjeljaka.
Podsjećamo da je krajem decembra 2024. godine Vlada Federacije BiH podigla minimalnu platu za više od 60 posto, do nivoa 1.000 KM, s primjenom od januara 2025. godine. Dodatno, cijene električne energije su povećane u Republici Srpskoj (RS) s početkom 2025. godine, a i minimalne plate su povećane do raspona 900 - 1.350 KM u zavisnosti od stepena stručne spreme radnika, s primjenom od februara 2025. godine.
Rekordno povećanje minimalnih plata u Federaciji BiH i sva vezana usklađivanja rezultirali su godišnjim rastom nominalne prosječne plate u januaru od 13,5 posto.
Konvertibilna marka - KM (Centralna banka BiH)
U narednom periodu očekuje se jačanje inflatornih pritisaka u zemlji i uslijed efekta prelijevanja inflacije iz međunarodnog okruženja.
Inflacija u eurozoni je iznosila 2,4 posto u februaru. Daljnji rast inflacije u europodručju može biti podstaknut najavama uvođenja tarifa od SAD-a i posljedično recipročnih akcija.
Procijenjena inflacija u europodručju za prvo polugodište 2025. godine, prema Consensus Forecastu, iznosi 2,3 posto, što je za 130 baznih poena niže u odnosu na CBBiH procjenu domaće inflacije u istom periodu.
U brzoj procjeni navode da štete od oktobarskih poplava imaju snažniji utjecaj na srednjoročni ekonomski potencijal nego na trenutnu ekonomsku aktivnost naše zemlje.
Inflacija u martu 2025. godine pokazuje znakove smirivanja, ali struktura potrošnje otkriva dublje slojeve inflatornih promjena. Bez obzira na privremeni zastoj rasta ukupnih cijena, građani BiH i dalje se suočavaju s izazovima zbog rasta cijena hrane i osnovnih usluga, što poziva na opreznu, ali aktivnu reakciju ekonomske politike.