Broj završenih stanova u Bosni i Hercegovini (BiH) u drugom kvartalu ove godine je 423, što predstavlja pad za 38 odsto u odnosu na isti period 2021. godine.
Stanovi koji su završeni ukupne su površine 22.527 kvadratnih metara, što je manje od površine koja je završena lani (38.509 m2).
Istovremeno, broj nezavršenih stanova na kraju drugog kvartala je 4.777 i predstavlja rast za 14,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Iako je gradnja usporila zbog viših cijena građevinskog materijala, nedostatka radne snage i pokidanih lanaca snabdijevanja, prodaja novih stanova i rast cijena kvadrata ne jenjavaju, što je pokazala i analiza analitičara i novinara Bloomberg Adrije.
Ekonomista Admir Čavalić kaže za Bloomberg Adriju da je BiH specifična jer je mala ekonomija, s malom populacijom.
"Dominantna sila, kada govorimo o kupovini novih stanova, je dijaspora koja je izuzetno zastupljena. Spadamo u red 10 zemalja s najvećom dijasporom, a koja je imala akumulaciju sredstava tokom pandemije i sada to koristi za kupovinu stanova. Da nema dijaspore, vjerovatno bi balon koji je evidentan u području nekretnina davno pukao", ističe Čavalić.
Admir Čavalić - Facebook
Dodaje da dijaspora puše taj balon i dalje i to vodi tome da u urbanim sredinama cijena novogradnje ne odgovara prosječnom dohotku domaćeg stanovništva.
Kada pogledamo i šestomjesečnu statistiku, evidentno je usporavanje gradnje. Broj završenih stanova je 1.085, što predstavlja pad za 12,9 odsto u odnosu na isti period 2021. godine, dok je broj nezavršenih stanova u porastu i iznosi 4.777, što predstavlja rast za 13,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Proizvodnja u građevinarstvu
Ukupna kalendarski prilagođena proizvodnja u građevinarstvu u BiH u drugom kvartalu 2022. godine, u poređenju s drugim kvartalom 2021, bilježi pad za 1,7 odsto. Posmatrano prema vrsti građevinskih objekata, u istom periodu na objektima visokogradnje zabilježen je pad za 8,1 odsto, a na objektima niskogradnje rast za 4,4 odsto.
"Ukupna desezonirana proizvodnja u građevinarstvu u drugom kvartalu 2022. u poređenju s prvim kvartalom 2022. bilježi pad za 0,3 odsto. Na objektima visokogradnje zabilježen je pad za 1,8 odsto, a na objektima niskogradnje rast za 0,9 odsto", navode u Agenciji za statistiku BiH.
Trump računa na to da će SAD dio tereta carina prebaciti na strane izvoznike, tako da će oni biti spremni sniziti cijene i preuzeti dio tereta carina, koji se ne bi u potpunosti prebacio na rast cijena na američkom tržištu.
U vremenu geopolitičkih (ne)prilika koje nas svakodnevno potresaju, potrošači i investitori su jako pesimistični, zbog čega dolazi do suzdržavanja od potrošnje i ulaganja, što jasno vodi usporavanju rasta.
Iako je osnovna carina već na snazi, više carine za neke zemlje - koje zamjenjuju, a ne dodaju se na stopu od 10% - trebale bi stupiti na snagu 9. travnja.
Carine koje je predsjednik SAD Donald Trump uveo cijelom svijetu dovele su do toga da Austrija preispituje svoje dugogodišnje protivljenje trgovinskom sporazumu između EU i bloka Mercosur.
Trump je srušio ekonomski model baziran na slobodnoj trgovini razvijan od kraja Drugog svjetskog koji je SAD Marshallovim planom izvezao u Europu, a Europa kasnije u ostatak svijeta.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.