Građevinska aktivnost u Bosni i Hercegovini u 2023. godini znatno je porasla u poređenju s 2022. godinom. Tome svjedoči broj izdatih odobrenja za građenje kako u segmentu visokogradnje tako i niskogradnje. Tako je u 2023. ukupno izdato 4.970 odobrenja za građenje, što je za 14,8 posto više u odnosu na 2022. godinu, podaci su Agencije za statistiku BiH.
U decembru je brој izdаtih оdоbrеnjа zа grаđеnjе u оdnоsu nа prоsјеčаn brој izdаtih оdоbrеnjа zа grаđеnjе u 2022. gоdini veći zа 19,8 posto, а u оdnоsu nа decembar 2022. zа 12,5 posto.
U decembru su izdata odobrenja za građenje 1.456 stanova, što je za 69,2 posto više u odnosu na cijelu 2022., a u poređenju s decembrom 2022. za 118,9 posto. U cijeloj 2023. ukupno je predviđeno 11.306 stanova za izgradnju, što je za 9,48 posto više u odnosu na 2022.
Međutim, ovaj broj nije bio dovoljan za značajnije smanjenje cijene nekretnina.
Elvisa Pilav iz agencije Metropola Nekretnine za Bloomberg Adriju je rekla da još uvijek ne očekuju pad cijena, ''čak je izvjesno da je pad cijena nekretnina prilično daleko''.
"Očekujemo da bi u nekom narednom periodu privremeno moglo doći do stagnacije, ali ne još, nego možda krajem naredne godine i početkom 2025. godine i to pod uslovom da se situacija u vezi s ponudom nekretnina na tržištu popravi, odnosno da se poveća broj nekretnina dostupnih za kupovinu", ističe Pilav.
Pojašnjava da se tržište trenutno suočava s nedostatkom stanova i ogromnom potražnjom i sve dok grad Sarajevo ne bude u mogućnosti ponuditi veći broj nekretnina za kupovinu, dok se ne zadovolje potrebe kupaca, možemo očekivati da će cijene nekretnina rasti.
Mersiha Husejnović iz agencije MH Nekretnine za Bloomberg Adriju je rekla da u 2024. godini očekuje stabilizaciju tržišta nekretnina, jer će ponuda na tržištu porasti za nekih cca 1.000 stanova u novogradnji.
Dodaje da će se, prema saznanjima agencije, trend gradnje nastaviti i ove godine, uz izazove po pitanju radne snage u građevinskoj industriji.
"Dakle, što se tiče cijena, ne bi trebalo biti ni većeg rasta ni većeg pada, ali treba imati na umu da na cijenu nekretnina veliki uticaj imaju banke. Pozitivnom ambijentu za investiranje će zasigurno doprinijeti politika vodećih domaćih banaka s domaćim kapitalom, koje promoviraju fiksne kamatne stope s otplatom kredita do 25 godina, što umnogome utiče kako na kupce tako i na investitore", zaključuje Husejnović.
Cijene novogradnje u trećem kvartalu u istom periodu dodale su četiri posto međugodišnje, ali "ovakva stopa zapravo oslikava djelimičnu stabilizaciju cijena koje su u toku 2022. godine rasle intenzivno (naprimjer 47,5 posto međugodišnje u toku 3Q 2022. godine)", kazala je Marina Petrov Savić, viša analitičarka makroekonomije i tržišta kapitala Bloomberg Adrije.
U ovoj godini očekuje korekciju cijena, s obzirom na kretanja u Evropskoj uniji, gdje je zabilježen pad cijena, što potvrđuje neodrživost rasta cijena iz prethodnih perioda.
"Sličan scenarij očekujemo i u Adria regionu, iako će on biti znatno ublažen rastom priuštivosti stanova i očekivanjima da će kamatne stope početi da se smanjuju u 2024. godini. Rast priuštivosti stanova vidimo u bržem rastu zarada u odnosu na rast cijena stambenih nekretnina, koji je vidljiv na primjeru svih zemalja u regionu", kaže Petrov Savić.
Rast priuštivosti, naravno, ne znači automatski i bolju potražnju, jer ne uključuje stope inflacije, kao ni rast kamatnih stopa, ali ipak djelimično ukazuje na bolji kapacitet zaposlenih da kupe nekretninu - što zbog većeg štednog potencijala, što zbog većeg limita za uzimanje kredita.
"To je jedan od faktora koji će ograničiti nagliji pad cijena nekretnina, a na koji možemo da dodamo i poboljšanja na tržištima rada tamo gdje postoji potencijal za rast broja zaposlenih, kao i visok depozitni potencijal koji se može aktivirati čim cijene počnu da padaju", dodaje.