Građevinski sektor u Bosni i Hercegovini bilježi stabilan rast, potaknut povećanom potražnjom za stanovima u ključnim gradovima poput Sarajeva, Banje Luke i Mostara. Iako se broj završenih stanova povećava, tržište se suočava s raznim izazovima što utiče na tempo gradnje i održava visoke cijene nekretnina.
U prvih šest mjeseci 2024. godine broj završenih stanova u Bosni i Hercegovini dosegao je 1.170, što predstavlja rast od 16,2 posto u odnosu na isti period 2023. godine. Istovremeno, broj nezavršenih stanova na kraju drugog kvartala 2024. godine iznosio je 5.775, bilježeći povećanje od 18,8 posto u odnosu na isti period prošle godine.
Samo u drugom kvartalu 2024. godine završeno je 535 stanova, što je nominalni rast od 38,6 posto u odnosu na isti period 2023. godine.
Ovaj trend rasta potaknut je kontinuiranom potražnjom za nekretninama, naročito u većim urbanim centrima. Iako se broj završenih stanova povećava, tržište se i dalje suočava s izazovima poput spore administracije u izdavanju građevinskih dozvola, što usporava gradnju novih objekata i održava visoke cijene nekretnina. Stručnjaci ukazuju na potrebu za unapređenjem javno-privatnog partnerstva kako bi se povećala ponuda i stabilizirale cijene na tržištu.
Prosječna cijena prodatih novih stanova po m² u drugom kvartalu 2024. godine iznosi 2.851 KM, što predstavlja povećanje od 10 posto u odnosu na prosječnu cijenu po m² u 2023. godini. U poređenju s drugim kvartalom 2023. godine, cijena je veća za 9,5%.
Broj prodatih novih stanova u drugom kvartalu 2024. godine veći je za 9,2 posto u odnosu na isti period prethodne godine. Međutim, u poređenju s prosječnim brojem prodatih stanova u 2023. godini, broj prodaja manji je za 8,1 posto.
Površina prodatih novih stanova u drugom kvartalu 2024. godine veća je za 8,8 posto u odnosu na drugi kvartal 2023. godine, dok je u poređenju s prosječnom površinom prodatih stanova u 2023. godini manja za 6,6 posto.
Banja Luka
Banja Luka trenutno ima više od 80 aktivnih gradilišta, a očekuje se da će taj trend nastaviti i u budućnosti zbog velike potražnje. Prema riječima Dragana Milanovića, predsjednika Udruženja posrednika u prometu nekretnina RS, tržište je stabilno, cijene su stabilne, a kontinuitet gradnje je rezultat neprestane potražnje.
Cijene stanova u Banjoj Luci variraju u zavisnosti od lokacije. Najjeftiniji stanovi mogu se naći u Šargovcu, udaljenom oko 9 kilometara od centra, gdje je cijena kvadrata u izgradnji oko 2.700-2.800 KM, što je ekvivalent cijeni kvadrata u centru prije tri godine. S druge strane, najskuplji stanovi nalaze se u samom centru, u stambenoj zgradi “Bijeli dvor”, gdje kvadrat košta od 6.000 do 6.500 KM.
Stanovi u naseljima kao što su Ada i Lazarevo, udaljena 3,5 do 4,5 kilometra od centra, prodaju se po cijeni od najmanje 3.000 KM po kvadratu. U Paprikovcu, naselju udaljenom oko 2-2,5 kilometra od centra, cijena kvadrata u izgradnji iznosi oko 3.300 KM.
Pored stanova u izgradnji, na tržištu se mogu naći i useljivi, noviji stanovi. Primjerice, kompletno namješten stan od 47 kvadratnih metara u naselju Park, izgrađen prije dvije-tri godine, prodaje se za 246.750 KM, što znači da kvadrat košta 5.250 KM.
"Može se reći da je tržište u Banjoj Luci stabilno, dosta se gradi, dosta je građevinskih dozvola izdato, cijene su stabilne. Za naredni period se očekuje kontinuitet gradnje, a sve to je rezultat potražnje. Sve dok ima potražnje, gradiće se, a dok ima ima potražnje cijene neće padati", kaže Milanović.
Prema posljednjim podacima Zavoda za statistiku RS, u drugom kvartalu 2024. godine u Banjoj Luci je prodato 233 stana po prosječnoj cijeni od 3.695 KM po kvadratu. Milanović naglašava da se veliki broj stanova kupuje gotovim novcem, a glavni kupci su ljudi iz inostranstva te iz drugih gradova, kao i sami stanovnici Banje Luke. Stanovi se najčešće kupuju kao investicijske nekretnine, što ukazuje na tradicionalnu sklonost ulaganja u nekretnine.
Mostar
Edin Batlak, vlasnik Agencije AgencyPlus i potpredsjednik Udruženja posrednika u prometu nekretnina FBiH, istakao je za Bloomberg Adrija TV da cijene nekretnina rastu, dok prodaja opada zbog veće potražnje u odnosu na ponudu. Iako postoji potreba za novim stanovima, spora izdavanja građevinskih dozvola koče gradnju.
Batlak je pojasnio da bi javno-privatno partnerstvo između gradova i investitora moglo biti rješenje za regulaciju cijena i povećanje ponude.
"Mi imamo trend rasta cijena nekretnina, za koji ja lično držim da je neopravdan. Istini za volju, imamo manju ponudu nego što je potražnja i naravno da se ekonomski zakon tržišta tu neumoljivo ispoljava. Međutim, postoje i jasni razlozi zašto je to tako. Mislim da prije svega u općinskim administracijama leži kvaka koliko sporo se izdaju dozvole za gradnju, odnosno, vrlo prosto, nemamo dovoljan broj novih stanova koji će se graditi", pojasnio je.
Sarajevo
Također, Elvisa Pilav iz agencije Metropola Nekretnine rekla je ranije za Bloomberg Adriju da još uvijek ne očekuju pad cijena, ''čak je izvjesno da je pad cijena nekretnina prilično daleko''. Pojasnila je da se tržište trenutno suočava s nedostatkom stanova i ogromnom potražnjom i sve dok grad Sarajevo ne bude u mogućnosti ponuditi veći broj nekretnina za kupovinu, dok se ne zadovolje potrebe kupaca, možemo očekivati da će cijene nekretnina rasti.
"Očekujemo da bi u nekom narednom periodu privremeno moglo doći do stagnacije, ali ne još, nego možda krajem naredne godine i početkom 2025. godine i to pod uslovom da se situacija u vezi s ponudom nekretnina na tržištu popravi, odnosno da se poveća broj nekretnina dostupnih za kupovinu", ističe Pilav.