Broj stanova predviđenih za gradnju u Republici Srpskoj (RS) u martu ove godine manji je za 10,3 odsto u odnosu na prije godinu dana, dok je u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) taj broj pao za 24,6 odsto, pokazuju statistički podaci. Iako je broj izdatih građevinskih dozvola povećan u oba entiteta, evidentno je usporavanje gradnje usljed manjeg interesa kupaca, rasta cijena nekretnina i inflacije.
RS: Najviše dvosobnih stanova
Iako je na godišnjem nivou registrovan pad broja stanova predviđenih za gradnju u RS, u martu ove godine ipak se planiralo graditi više (14,3 odsto) nego što je bio prosjek u toku prošle godine.
"Broj izdatih građevinskih dozvola za gradnju u martu 2023. godine u odnosu na prosječan broj izdatih građevinskih dozvola u 2022. godini veći je za 45,1 odsto i u odnosu na mart 2022. godine veći je za 28,6 odsto", navode u Republičkom zavodu za statistiku.
Najveći broj dozvola izdat je za novogradnju objekata visokogradnje. U tim objektima predviđena su 523 stana, najviše dvosobnih (237).
U FBiH izdato duplo više dozvola za gradnju stanova u odnosu na RS
Usporavanje gradnje registrovano je i u FBiH u poređenju s periodom od prije godinu dana.
Naime, broj predviđenih stanova za gradnju u martu ove godine u odnosu na mart 2022. godine manji je za 24,6 odsto. Istovremeno, više se gradilo u odnosu na prosjek u 2022. godini i to za 18,5 odsto.
Broj izdatih odobrenja za građenje u martu 2023. godine u FBiH u odnosu na prosječan broj izdatih odobrenja za građenje u 2022. godini veći je za 20,8 odsto, a u odnosu na mart 2022. veći je za 10,5 odsto.
Kao u RS, i u FBiH je najviše dozvola izdato za stambene objekte, za 464 stana među kojima preovladavaju jednosobni (133).
Erić: Stanogradnja usporava zbog manjeg interesa kupaca usljed inflacije
Predsjednik Udruženja poslodavaca građevinarstva i industrije građevinskog materijala Republike Srpske Savo Erić kaže da gradnja usporava zbog visokih cijena nekretnina i inflacije.
"Kupci se slabije odlučuju na kupovinu stanova zbog rasta cijena i visoke inflacije, a posljedica toga je usporavanje gradnje jer većina kompanija gradi stanove nakon što ih proda prije izgradnje, takoreći u sirovom stanju. Pored toga, raste cijena materijala, skuplja je gradnja i svi su obazrivi jer ne znaju kako će se sve dalje kretati", ističe Erić za Bloomberg Adriju.
Više: Cijene stanogradnje u prosjeku rasle za četiri posto, a nekretnina za 36 posto
Građevinske kompanije, dodaje, našle su se i u problemu, posebno one koje su učestvovale na tenderima i ranije ugovorile poslove po jednoj cijeni, a što im je sada neisplativo. Ističe da se u svim zemljama to uobzirilo i institucije su izašle ususret privredi, ali da to nije slučaj u BiH.