Cijena struje za domaćinstva u Republici Srpskoj (RS) od 1. januara biće povećana u prosjeku za 7,9 odsto. Sekretar Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (RERS) Aleksandar Jegdić naveo je da će cijena električne energije za krajnje potrošače biti povećana od pet do 8,5 odsto, u zavisnosti od potrošnje.
"Recimo, neki koji troše oko 300-350 kilovat-časova električne energije imaće povećanje od pet do 5,5 odsto", rekao je Jegdić novinarima, prenosi Srna.
On je istakao da je Regulatorna komisija na današnjoj sjednici prihvatila zahtjev javnog snabdjevača Elektroprivrede Republike Srpske i dala saglasnost na cijenu energije za javno snabdijevanje krajnjih kupaca struje u iznosu od 0,0777 KM po kilovat-času za nabavku i na zahtijevane ukupne tarifne stavove za javno snabdijevanje, a koja u sebi sadrži i troškove mrežarine koja se u ovom postupku nije mijenjala.
Čitaj više
Šta će biti sa cijenama energenata u regionu, strah od rampe ruskom gasu tinja
Domaćinstva i privreda regiona u zimu ulaze rasterećenije, jer su se cijene struje i gasa na svjetskom tržištu stabilizovale.
21.10.2024
ERS u prvom polugodištu uvezla struju u vrijednosti od 38 miliona KM
Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) od početka ove godine proizvela je oko 3.000 gigavat-časova električne energije.
16.08.2024
Struja poskupjela 10 posto, vlada pomaže najugroženijima
Očekuju se lančana poskupljenja.
01.08.2024
Sve veći interes za solarne elektrane za sopstvene potrebe
U ovom segmentu završena zakonska regulativa.
28.06.2024
Šta spajanje s evropskim tržištem struje znači za Balkan
Zemlje Adria regiona, koje nisu dio EU, još prije ulaska u blok će se integrisati u zajedničko evropsko tržište električne energije.
24.04.2024
"Cijena nabavke električne energije za javno snabdijevanje veća je od prethodno korišćene za 20,8 odsto", naveo je Jegdić.
Nisu mijenjani tarifni pragovi za potrošnju struje. Podsjećamo, jedna cijena je za one koji troše do 500 kWh mjesečno, druga cijena za potrošnju od 500 do 1.500 kWh, a treća cijena za one koji troše više od 1.500 kWh.
On je istakao da Komisija nije odlučivala o povećanju cijena električne energije za privredu jer za to nije nadležna, pošto se te cijene formiraju na tržištu koje je otvoreno. Kako je Bloomberg Adrija već pisala, za najveći dio privrede, krajem 2022. godine, dogovoreno je da plaća 65 evra po megavat satu (MWh), što je na snazi i danas.
Kada je riječ o kupcima iz kategorije ostale potrošnje iz druge i treće tarifne grupe, odnosno onim kupcima kod kojih se obračunska snaga ne utvrđuje mjerenjem, kod njih nije došlo do korekcije cijena i za njih će ukupan račun ostati nepromijenjen, kazao je Jegdić.
Jegdić je napomenuo da se na sajtu te Komisije nalazi kalkulator i da će svaki kupac moći da izračuna, u zavisnosti od svoje potrošnje, koliki će mu biti iznos novog računa, jer na ukupan račun utiče i mrežarina i cijena energije.
Prema njegovim riječima, u skladu s odredbama Zakona o električnoj energiji, Komisija nije utvrđivala troškove nabavke električne energije, ni visinu tarifnih stavova, već je isključivo provjeravala usklađenost postupka nabavke struje za javno snabdijevanje s odredbama zakona i usklađenost tarifnih stavova s takvom cijenom nabavke struje.
On je dodao i da od 1. januara nije predviđena regulacija cijena proizvodnje električne energije, već se ona formira samostalno na tržištu u zavisnosti od svakog pojedinačnog proizvođača struje.
U FBiH više cijene od avgusta
Cijena električne energije u Federaciji BiH povećana je od avgusta ove godine, a Vlada FBiH najavila je mjere za zaštitu socijalno ugroženih.
Regulatorna komisija za električnu energiju FBiH (FERK) dala je u junu ove godine saglasnost Elektroprivredi BiH za linearno povećanje cijena električne energije za kategorije domaćinstva i ostala potrošnja. Linearno povećanje cijene električne energije iznosi 10 odsto za domaćinstva i 8,1 odsto za ostalu potrošnju na 0,4 kV, uključujući energiju i mrežarinu. Nove cijene električne energije primjenjuju se od 1. avgusta 2024. godine.
Ministar energije, rudarstva i industrije FBiH Vedran Lakić u intervjuu za Bloomberg Adriju rekao je da u posljednjih devet godina nije bilo usklađivanja cijena električne energije s rastom proizvodne cijene, što je obaveza regulatora.