Predsjednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama, koji se održavaju utorak (5. novembra), privlače globalnu pažnju, ali i pažnju građana Bosne i Hercegovine. Analitičari i stručnjaci za Bloomberg Adriju analiziraju kako bi rezultati izbora mogli utjecati na geopolitičke i ekonomske prilike, kao i na odnose SAD-a s BiH.
Za Bijelu kuću nadmeću se Donald Trump, kandidat Republikanske stranke, i Kamala Harris iz Demokratske stranke. Analitičari se slažu da će ishod izbora utjecati na ekonomsku i političku stabilnost Zapadnog Balkana, ali su podijeljena mišljenja u vezi s dugoročnim promjenama koje bi izbor jednog ili drugog kandidata donio.
Za BiH značajnija pobjeda Kamale Harris?
Čitaj više
Šta nam eksplozivni rast Trumpovih medija može reći o rezultatima izbora
Trump vodi u kripto-kladionicama, ali Harris je ispred u anketama.
31.10.2024
Izbori u SAD-u: Jesu li građani BiH za Trumpa ili Harris
Podijeljeni su stavovi o tome ko bi trebao biti pobjednik predstojećih američkih predsjedničkih izbora.
28.10.2024
Rezultat američkih izbora krojit će svijet kriptovaluta
Trump je promijenio stav oko kripta.
15.10.2024
Harris ojačala poziciju nakon debate s Trumpom
Tržišta su poslala jasne signale da je pobjednica debate Harris.
11.09.2024
Tko je gubitnik u Trumpovu beskonačnom ratu? Ne samo Kina
Trumpov stav je da su carine u biti nametanje Kini.
30.10.2024
Prema najnovijim modelima, Trump trenutno ima blagu prednost nad Harris u onome što ostaje veoma tijesna utrka, što će dovesti do toga da će ovi izbori imati duboke posljedice za cijeli svijet, posebno u pogledu geopolitičke stabilnosti, trgovinskih politika i međunarodne percepcije demokratije, pojašnjava ekonomski analitičar Faruk Hadžić.
Hadžić ukazuje na širi kontekst u kojem bi Trumpova pobjeda mogla dodatno ojačati izolacionistički kurs SAD-a, koji bi utjecao na trgovinske odnose i međunarodne saveze. Njegova politika protekcionizma mogla bi izazvati nestabilnosti u lancima snabdijevanja, dok bi administracija Harris vjerovatno obnovila oslabljene saveza i ojačala saradnju na pitanjima kao što su klimatske promjene i cyber sigurnost.
Za BiH i regiju Hadžić predviđa da bi Harris mogla pružiti veću podršku integraciji u EU i NATO, dok bi Trumpov kurs mogao značiti smanjenu diplomatsku podršku i veći rizik od regionalne nestabilnosti.
"Za Balkan i BiH posebno, ovi izbori mogli bi utjecati na ekonomske veze i političke odnose. Pod Trumpom bi moglo doći do manjeg diplomatskog angažmana, ostavljajući države poput Bosne i Hercegovine ranjivijima na regionalnu nestabilnost. Nasuprot tome, administracija Harris bi vjerovatno promovirala jačanje demokratskih institucija i mogla bi pružiti veću podršku procesima integracije u EU i NATO, što bi bilo korisno za zemlje poput naše, koje nastoje učvrstiti svoj međunarodni položaj", pojašnjava on.
Ekonomski gledano, dodaje, potencijalni efekti izbora osjetit će se u oblastima poput stranih direktnih investicija i trgovinskih odnosa.
"Ako Trump pobijedi, njegove protekcionističke politike mogle bi stvoriti nepredvidljivo tržište za zemlje koje se oslanjaju na izvoz, što će posebno rezultirati većom volatilnošću za biznise koji zavise od američkih tržišta. Nasuprot tome, Harris bi se vjerovatno fokusirala na stabilnije trgovinske politike, pružajući jasniji put za ekonomsku saradnju s manjim ekonomijama, posebno u sektorima poput tehnologije i energetike", kaže Hadžić.
Vjekoslav Domljan, rektor Sarajevo School of Science and Technology (SSST), naglašava podršku 23 nobelovaca za Harris, koji vjeruju da bi njena ekonomska politika bila pozitivna za američku ekonomiju i globalnu stabilnost. Iako priznaju da su ove politike bolje za razvoj inovacija i održivosti, Domljan ističe i rizike koje nobelovci navode vezano za Trumpove carinske politike, koje bi mogle biti "dodatni porez na kupce inozemne robe i okidač inflacije".
Trumpova pobjeda i Zapadni Balkan
Predizborne šanse variraju. Dok kladionice favoriziraju Trumpa za drugi mandat, nacionalne ankete daju prednost njegovoj protivkandidatkinji. Popularna platforma za predviđanja Polymarket procijenila je prošlog četvrtka da Trump ima 65,5 posto šansi za pobjedu, dok je Harris na 34,5 posto.
I Nedim Musić, CEO kompanije Olympia Capital Partners, slaže se da bi pobjeda Kamale Harris zadržala fokus na politikama obnovljivih izvora energije, ali i povećanju poreza, dok bi Trumpovo vodstvo, kako kaže, vjerovatno donijelo smanjenje poreza, deregulaciju i jači naglasak na fosilna goriva.
Ipak, dodaje kako mnogi komentatori upozoravaju da bi Trumpovo predsjedništvo moglo negativno utjecati na Evropu, posebno kroz carine koje bi ograničile evropski izvoz u SAD. Ako SAD usvoji Trumpove ekonomske politike, Evropa bi mogla biti primorana da ih slijedi kako bi ostala konkurentna. Dok EU znatno zaostaje za SAD-om po BDP-u po stanovniku, Trumpov mandat bi mogao biti poticaj za preispitivanje evropskih politika koje utječu na konkurentnost.
"Za Zapadni Balkan, Trumpovo predsjedništvo moglo bi značiti snažniji pomak u proizvodnji iz offshore ka nearshore lokacijama, jer kompanije traže bliže i pouzdanije lance snabdijevanja. Nadalje, očekivane niže cijene nafte mogle bi pozitivno utjecati na regiju, što bi moglo dovesti do ponovnog rasta izvoza i strukturnog osnaživanja ekonomija regije", kaže Mušić.
Istraživanje kompanije Valicon, provedeno među građanima BiH, Hrvatske, Srbije i Slovenije, otkriva podijeljene stavove prema ishodu ovih izbora. U BiH su mišljenja posebno podijeljena – trećina stanovništva preferira Harris, trećina podržava Trumpa, dok preostali ostaju neodlučni ili nezainteresirani za ishod. Gledano po entitetima, Federacija BiH pokazuje veću podršku za Harris, dok je Trump dominantni favorit u Republici Srpskoj.
BiH neće biti u fokusu kandidata SAD-a
Ekonomski analitičar Igor Gavran primjećuje da su predizborna obećanja često nepouzdan pokazatelj budućih politika. Smatra da bi pobjeda Kamale Harris mogla značiti nastavak trenutne američke politike, što bi donijelo relativnu predvidljivost, ali i kontinuitet trenutnog stanja krize, koja traži promjene. Gavran predviđa da bi Donald Trump mogao biti manje predvidljiv i da bi njegove politike, koje se često razlikuju od obećanog, mogle stvoriti neizvjesnost u globalnim odnosima.
"BiH neće biti važna ni jednom ni drugom kandidatu, kao što nije bila važna ni do sada i pored deklarativne podrške, a očekivanja slična ostalim politikama su u rasponu od zadržavanja istog odnosa, kao i do sada, u slučaju pobjede Harris, do neizvjesnosti u slučaju pobjede Trumpa", kaže Gavran.
Umjereniji stav iznosi i ekonomski analitičar i profesor s Internacionalne poslovno-informacione akademije u Tuzli Damir Bećirović, smatrajući da izbori u SAD-u izazivaju preuveličane reakcije, jer kako kaže, recentna historija pokazuje da se američka politika baš i ne mijenja preko noći. Dodaje kako američki institucionalni sistem pruža stabilnost koja smanjuje rizik od drastičnih promjena, što znači da ni Trump ni Harris ne bi mogli značajno promijeniti pravac američke politike.
Ekstremnijih ekonomskih posljedica – u bilo kojem slučaju – neće biti, navodi i Admir Čavalić, ekonomski analitičar.
"Međutim, izvjesno je da oba kandidata forsiraju protekcionizam i skepticizam spram globalizacije. To nije dobro, kako za EU ekonomiju, tako ni za Adria regiju", navodi Čavalić.
Konačno i Aleksandar Mastilović, stručnjak za pametne tehnologije, vjeruje da američki izbori neće bitno promijeniti globalne pozicije SAD-a. Prema njegovom mišljenju, glavne promjene koje bi mogli donijeti ovi izbori bit će fokusirane na unutrašnju politiku, posebno na imigraciju i monetarnu politiku. S obzirom na stalnost američke globalne politike, Mastilović ističe da BiH i Zapadni Balkan vjerovatno neće biti prioritet ni za jednog kandidata.
"Harris će u tom smislu nuditi kontinuitet onoga što SAD nudi kao svoju politiku prema Balkanu, dok je za očekivati, u slučaju da Trump bude izabran, da on pitanja Balkana vjerovatno prepustiti State Departmentu i nešto nižim činovnicima, dok će njegov geopolitički i strateški prioritet biti pomjeren s Evrope prema Kini i Aziji, što smo već vidjeli u njegovom prethodnom mandatu", zaključuje Mastilović.
U konačnici, iako američki izbori donose određene neizvjesnosti, sagovornici se slažu da će utjecaj na BiH i regiju zavisiti prvenstveno od šireg geopolitičkog konteksta i ekonomskih politika koje Sjedinjene Američke Države budu provodile nakon izbora. U svakom slučaju, predstojeća izborna odluka odjeknut će širom svijeta, ali njeni konkretni učinci na Adria regiju ostaju neizvjesni i ovisit će o stvarnim politikama koje SAD bude provodio u predstojećim godinama.